×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


HNA Group zamówi 300 samolotów COMAC


Chiński producent samolotów Commercial Aircraft Corp of China (COMAC) otrzymał znaczące zamówienie na 300 maszyn pochodzące od chińskiego holdingu HNA Group.


Podpisane przez obie strony “Porozumienie o strategicznej współpracy” przewiduje, że HNA zamówi 200 samolotów COMAC C919 oraz 100 samolotów ARJ-21. Na razie nie poinformowano, czy zamówienie jest wiążące. 

Grupa HNA poinformowała, że nowo zamówione maszyny pojawią się na trasach krajowych w Chinach, jak i na rynkach zagranicznych, na przykład w Afryce, gdzie HNA posiada udziały w liniach lotniczych Africa World Airlines. Ogółem konglomerat HNA posiada udziały w 10 liniach lotniczych, głównie chińskich. 

Grupa HNA poinformowała, iż zamówienie wzmocni rozwój lotnictwa cywilnego w Chinach, jak również realizację strategicznej wizji “Nowego jedwabnego szlaku”, realizowanej przez władze w Pekinie. 

Najnowsze zamówienie jest kolejnym po lutowym, kiedy to chińska firma leasingow Huarong Financial Leasing Co Ltd. zamówiła 30 samolotów C919 oraz 20 ARJ21. Wraz z nowymi zamówieniami, całkowite zamówienia maszyn C919 sięgnęło 1015 samolotów, podczas gdy zamówienie mniejszych samolotów ARJ21 sięgnęło 553 maszyn, ogłosił producent. 

Niemal wszystkie zamówienia COMAC-ów zostały złożone przez firmy chińskie, często państwowe. Jedynym wyjątkiem jest kontrakt na 10 samolotów wraz z 10 opcjami podpisany przez amerykańskiego leasingodawcę GECAS.

Do tej pory największym klientem programu jest firma ICBC Leasing, która w grudniu ubiegłego roku zwiększyła zamowienie samolotów COMAC C919 o 55 kolejnych maszyn. Poprzednie zamówienie opiewające na 45 samolotów firma ICBC Leasing złożyła jeszcze w 2011 r. W 2015 r. firma ICBC złożyła także zamówienie na 30 samolotów COMAC ARJ21 - to mniejsze maszyny, zabierające na pokład od 70 do 95 pasażerów, które mają konkurować z produktami ATR, Bombardiera oraz Embraera. 

 

Program otrzymał znaczne wsparcie we wrześniu uiegłego roku, kiedy to cztery chińskie państwowe firmy leasingowe zamówiły 70 COMAC-ów C919 z opcjami na dostawę kolejnych 60


COMAC C919, który na pokład zabierze 168 pasażerów w jednoklasowej konfiguracji, jest chińskim samolotem konkurującym z airbusem A320 oraz boeingiem 737. Maszyna będzie napędzana wyłącznie silnikami CFM International LEAP-1C.

 

C919 po raz pierwszy wzbił się w powietrze 5 maja 2017 r., jednak jak poinformowali przedstawiciele producenta, samolot będzie potrzebował około trzech lat by zdobyć certyfikat konieczny do użytkowania komercyjnego. Gdy to nastąpi, COMAC planuje produkcję w tempie 20-50 maszyn rocznie. Po 2020 r. tempo produkcji ma wzrosnąć do 150 maszyn rocznie.

Do 2035 r. producent planuje zdobyć jedną trzecią udziałów w chińskim rynku samolotów wąskokadłubowych i jedną piątą w rynku światowym. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat Chiny odbiorą 5,5 tys. nowych samolotów o łącznej wartości 670 mld dolarów.

Na razie najważniejszy dla producenta program C919 jest poważnie opóźniony. W chwili ogłaszania programu w 2010 r. producent planował dostawę pierwszego samolotu w 2016 r., jednak ostatecznie prototyp został zaprezentowany publicznie dopiero w listopadzie 2015 r., a problemy techniczne opóźniły jego pierwszy lot.

Część analityków branży sugeruje jednak, że w chwili wejścia do służby komercyjnej samoloty C919 nie będą konkurencyjne zarówno w aspekcie technologicznym jak i komercyjnym ze względu na to, że silnie opierają się na zagranicznych komponentach oraz dostawcach.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami producenta, pierwszy COMAC C919 zostanie dostarczony liniom China Eastern w 2021 r

fot. Tomasz Śniedziewski


Reklama


Booking.com
gość_c2e19 - Profil
gość_c2e19
  

W tym temacie przeczytasz


Brak wiadomości

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie