Gość Pasażera: Karina Sudomir-Zgoła (Lagardere)

11 maja 2018 13:16
O tajnikach pracy w Lagardere Duty Free, operatora powierzchni handlowych na polskich lotniskach rozmawiamy z Kariną Sudomir-Zgoła, HR menedżerem spółki.
Reklama
Pasazer.com: Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie i na jakich pracowników stawiacie?

Karina Sudomir-Zgoła: Proces rekrutacji to zawsze była i jest dla nas podstawa. 
To jeden z najważniejszych procesów HR, ponieważ od niego wszystko się zaczyna i ma on bezpośrednie przełożenie na jakość obsługi, a tym samym na sprzedaż. Klient to najbardziej wymagający pracodawca, który przecież kreuje wynagrodzenie pracowników firm. Nie każdy posiada odpowiednie predyspozycje, żeby być doradcą i wsparciem dla kupującego. Nasz sprzedawca musi potrafić słuchać i usłyszeć czego potrzebuje klient, mieć w sobie życzliwość, uśmiech i troskę, ale też radość i pogodę ducha. Dlatego tak ogromną wagę przykładamy do procesu rekrutacji.

Pasazer.com: Kogo szuka Państwa firma w takim razie?

Karina Sudomir-Zgoła: Pierwsza rzecz, na którą stawiamy to osobowość i talent, który będziemy mogli rozwijać. Poszukujemy osób entuzjastycznych, otwartych z pozytywnym nastawieniem, które lubią ludzi. Bardzo ważna jest też znajomość różnych języków. Podstawa to oczywiście angielski, ale bardzo potrzebujemy pracowników, którzy znają język chiński, włoski czy francuski. Oprócz tego liczy się też pozytywna energia i zainteresowania kandydatów, które dużo o nich mówią. Nasza działalność opiera się na sprzedaży różnorodnych produktów, w tym luksusowych. Jeżeli ktoś interesuje się modą i zna światowe marki, prowadzi blog jako znawca trendów kosmetycznych, makijażowych, czy też alkoholowych, to już wiemy na który dział go skierować i gdzie będzie pracował z pasją oraz rozwijał się zawodowo.


Pasazer.com: Czy wraz z rozpowszechnieniem latania klient premium nie przesuwa się także w kierunku tych mniej wymagających?

Karina Sudomir-Zgoła: Profil pasażerów ewoluuje. Każdy klient jest dla nas bardzo ważny. Na bieżąco dostosowujemy nasze działania, np. dobór asortymentu, tak aby spełnić oczekiwania różnych grup pasażerów i jak najlepiej odpowiedzieć na ich potrzeby. klienci, stają się coraz bardziej świadomi, a ich wymagania rosną. Oczekują profesjonalnej, rzetelnej i miłej obsługi, a my zapewniamy ją w każdym naszym sklepie, na każdym lotnisku.

Pasazer.com: Czy w obecnych czasach nie jest problemem rekrutowanie ludzi do pracy na lotnisku? Mam wrażenie, że prestiż tej pracy znacząco zmalał.

Karina Sudomir-Zgoła: Niekoniecznie, choć obecnie rekrutacja jest trudna. Rynek należy do pracownika, który może przebierać w ofertach. Jednak wciąż naszą przewagą jest magia miejsca jakim jest lotnisko, bliskość świata podróży, a także możliwość pracy z międzynarodowymi, luksusowymi markami. 


Pasazer.com: A weryfikacja pracowników 5 lat wstecz dla uzyskania przepustki również nie jest problemem?

Karina Sudomir-Zgoła: Mamy na to rozwiązanie. W tym czasie, kiedy czekamy na przepustkę szkolimy pracowników, zapewniając im profesjonalny program wdrożenia. Rozpoczyna się on szkoleniem "Welcome to Lagardere", którego celem jest poznanie naszych wartości i zapoznanie ze specyfiką funkcjonowania całej grupy Lagardere. Każdy nowy pracownik, zanim rozpocznie pracę, przechodzi też 8-dniowy program wdrożenia na stanowisku pracy, tzw. training on the job, którego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej funkcjonowania sklepu, a przede wszystkim standardów obsługi klienta i technik sprzedaży. Wiedza, którą pracownik nabywa wchodząc do naszej organizacji jest mu dostarczana na każdym etapie jego kariery. Jeżeli widzimy, że sprzedawca doskonale realizuje wyniki, ma potencjał sprzedażowy i potrafi dzielić się wiedzą z młodszymi stażem kolegami, dostaje szansę rozwoju jako nasz trener wewnętrzny. Osoby wyróżniające się np. wybitnymi zdolnościami interpersonalnymi i fantastycznie współpracujące w zespole, zapraszane są do "Akademii Flying Coach". Z kolei pracownicy z potencjałem lidera wchodzą do programu stażowego leadership. Wszystko to w ramach Akademii Lagardere.
Chciałabym też podkreślić, że jesteśmy częścią większej całości, czyli mamy możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń nie tylko w obrębie Polski. Akademia Lagardera oferuje dużo ciekawych szkoleń na całym świecie. Często odwiedzamy kolegów z innych krajów, jak również gościmy ich u siebie.

Pasazer.com: Co jest Państwa przewagą na rynku?

Karina Sudomir-Zgoła: Absolutnie najważniejsza przewaga to nasi pracownicy i ich umiejętności: doradcze, asortymentowe, sprzedażowe, językowe, w które inwestujemy i dostarczamy szkolenia najwyższej jakości na różnym etapie ich kariery. Nasi sprzedawcy, poszerzają swoją wiedzę dzięki zaawansowanym szkoleniom produktowym organizowanym przez polskie i zagraniczne marki. Najlepsi pracownicy z działu alkoholi byli szkoleni we francuskich winnicach w Bordeaux, Burgundii i regionie Cognac. Dziś są ambasadorami Le Club doradzającymi w zakresie alkoholi z najwyższej półki. Konsultantki i konsultanci urody specjalizujący się w sprzedaży perfum i kosmetyków są ekspertami i doradzają w wyborze produktów, dopasowując je do indywidualnych potrzeb np. rodzaju cery. W celu utrzymania wysokiego poziomu obsługi, grupa Lagardere Duty Free stworzyła w 2006 roku program OSCAR, którego celem jest wykształcenie postawy, wpływającej na satysfakcję naszych klientów. Pięć razy do roku, sklepy są odwiedzane przez tajemniczego klienta (firma zewnętrzna), który ocenia poziom obsługi. W celu zachęcenia pracowników i promowania programu jakości obsługi klienta, grupa Lagardere Duty Free wprowadziła konkurs oparty na wynikach wizyt tajemniczego klienta. Nagrodami są wyjazdy grupowe do ciekawych miejsc na całym świecie. Dzięki wygranej w tym konkursie, polska ekipa wyjechała na Islandię, Ibizę, Słowenię oraz w Alpy Francuskie. W pierwszej połowie tego roku nasze sklepy znajdujące się nalLotnisku w Warszawie osiągnęły najwyższe noty, a w rankingu międzynarodowym sklepów Lagardere Duty Free, znajdują się w czołówce. 


Pasazer.com: Gdzie szukają Państwo pracowników?

Karina Sudomir-Zgoła: Biorąc pod uwagę rekrutacje masowe, które odbywają się równolegle na kilku lotniskach w Polsce, ważna jest szybkość dotarcia do kandydata i obecny rynek pracownika, dlatego mamy kilka różnych źródeł. W dużej mierze rekrutacja odbywa się on-line, za pomocą mediów społecznościowych, komunikatorów i maila. Ostatnio doszły też video-rozmowy, ponieważ mamy zespoły międzykulturowe i trudno zorganizować rozmowę z kandydatem z innego kraju. Uczestniczymy też w spotkaniach na Uczelniach, jesteśmy obecni na największych Targach Pracy, organizujemy eventy, prezentacje firmy w ramach tzw. spotkań z pracodawcą na największych lotniskach w Polsce, współpracujemy z agencjami rekrutacyjnymi, sami polecamy kandydatów, a niejednokrotnie składamy oferty wyróżniającym się sprzedawcom z różnych miejsc, kiedy sami jesteśmy obsługiwani jako klienci. Wszystko po to, żeby wyselekcjonować jak najlepszych ludzi.


Pasazer.com: Jakie jest największe wyzwanie dla HR-u w kontekście aktualnego rynku?

Karina Sudomir-Zgoła: Biorąc pod uwagę, że najbardziej pożądane umiejętności wśród pracodawców w ciągu 3 najbliższych lat to: inteligencja emocjonalna, kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, elastyczność poznawcza, współpraca z innymi oraz zorientowanie na usługi, to, żeby utrzymać zaangażowanie pracowników, bardzo ważne jest odwrócenie myślenia w HR i duża koncentracja na biznesie. Istotne jest także ogromne wsparcie właściwymi narzędziami pracowników sklepów, ale przede wszystkim myślenie o pracownikach jako o inwestorach, którzy poświęcają firmie czas, wiedzę i swój talent. Jak zaczniemy tak myśleć o swojej kadrze, to wtedy właściwie zaprojektujemy rozwój i karierę, a przez to długo utrzymamy ją w firmie. Na przykład, jeżeli ktoś fascynuje się alkoholami, prowadzi bloga w ramach swojego prywatnego czasu, to jest to nasz inwestor, ale my musimy dostarczyć mu w ramach rozwoju to, czego on potrzebuje, aby mógł rekomendować nasze produkty i angażować się jeszcze bardziej w swoją pracę.

Pasazer.com: Dziękuje za rozmowę.
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy