Wyniki analizy lokalizacyjnej CPK na przełomie maja i czerwca

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
09 maja 2018 09:25
5 komentarzy
Na przełomie maja i czerwca br. będą znane dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której znany będzie obszar przeznaczony pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.
Reklama

Wild podczas pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym w Sejmie poinformował wczoraj (8.05), że dokładne wyniki analizy lokalizacyjnej, dzięki której poznamy obszar przeznaczony pod budowę tej inwestycji poznamy za niecały miesiąc.

- Od tego momentu rozpoczną się intensywne konsultacje z mieszkańcami, tak aby wypracować kompromisowe rozwiązania, wyzwania, jakim jest nabycie gruntów pod tą inwestycję - powiedział, przekonując, że 90 proc. terenów potrzebnych do powstania CPK uda się nabyć.

- Te negocjacje, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, potrwają do końca 2019 roku, czyli będą trwały przeszło 1,5 roku. Rzeczpospolita dołoży starań, aby umowy były jak najbardziej korzystne dla lokalnej społeczności, ponieważ pisaliśmy ustawę w taki sposób, aby wyjść jak najdalej naprzeciw niepokojom społeczności lokalnej - dodał.

Wild przekonuje, że państwo stoi przed możliwością współtworzenia największego projektu infrastrukturalnego w ciągu ostatnich 30 lat. - Głęboko wierzę, że idea stworzenia najlepiej skomunikowanego miejsca nie tylko w Polsce, ale w naszej części Europy, leży głęboko w interesie każdego z mieszkańców naszego kraju - niezależnie od prezentowanych sympatii i poglądów politycznych - stwierdził.

Budowa CPK to nie tylko budowa lotniska. To również budowa ponad 800 km nowych tras kolejowych, to stworzenie możliwości dojechania do nowego portu w ciągu 2-2,5 godz. z największych polskich miast.

- Ustawa przewiduje również stworzenie obiektywnego narzędzia, za pomocą którego będziemy mogli prowadzić negocjacje z właścicielami nieruchomości. Są to ekspertyzy rynku nieruchomości, przygotowywane przez rzeczoznawców majątkowych. Chodzi o to, aby zapewnić transparentność i uczciwe wyważanie interesu ogólnego z interesem mieszkańców - mówił Wild. - Zadbamy o to, aby mieszkańcy terenów, na których powstanie Centralny Port Komunikacyjny, mieli możliwość - jeśli taka będzie ich wola - dalszego prowadzenia działalności rolniczych. Nie tylko uzyskają korzystną cenę, jeżeli będą zainteresowani gratyfikacją pieniężną, ale też uzyskają nieruchomości zastępcze, na których - jeśli taka będzie ich wola - będą mogli kontynuować działalność rolniczą - dodał.

Projekt trafił do prac w sejmowej komisji infrastruktury.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_b1367 2018-05-10 14:43   
gość_b1367 - Profil gość_b1367
gość_29954: Część pociągów pojedzie przez Gdański, a zresztą cała średnica idzie do modernizacji.
gość_29954 2018-05-10 09:36   
gość_29954 - Profil gość_29954
To wszystko i tak jest fikcją bo główna miejscowość którą ma obsługiwać CPK czyli Warszawa nie będzie miała wydajnego połączenia do CPK przez wiele lat (jeżeli w ogóle). Dworzed Centralny już w tej chwili nie da rady obsłużć obecnego ruchu a co dopiero po znaczącym podwyższeniu ruch do i z CPK.

Może gdyby punktem startowym był Dworzec Zachodni dałoby się to ogarnąć. Tylko że wtedy potrzebna jest III linia metra która miała przebiegać przez Dworzec Zachodni, biegnąca przez centrum (pod al. Jerozolimskimi) łącząca wreszcie Dworzec Centralny z system metra. Obecna linia metra jest jednak kilkaset metrów od Dworca co nie jest dobrym rozwiązaniem.

Ludzie z regionalnych lotnisk i tak będą latać bezpośrednio p2p plus czartery. Jazda 2h do CPK czyli tyle ile lot gdzieś do Europy nie ma sensu. A 85% ruchu z Polski to loty w Europie. CPK to ze wg na demografię pieniądze wyrzucone w błoto. Zanim zostanie zbudowane liczba pasażerów ze wg na udział ubogich emerytów w strukturze ludności znacząco ograniczy potencjalnych podrózujących.
gość_4afc6 2018-05-10 00:56   
gość_4afc6 - Profil gość_4afc6
"...w 2015 roku Pan Patryk Wild (chyba brat Pana Ministra)..." Pan Patryk Wild jest radnym sejmiku woj. Dolnośląskiego. Nie wiem, czy panowie są spokrewnieni ale jeśli tak, to jest to rodzeństwo o dużej różnicy inteligencji (oczywiście na korzyść opisywanego w komentarzu- nierzadko prezentuje ciekawe pomysły dotyczące transportu kolejowego na DŚ).
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama