ULC: 16,6 mln pasażerów w pierwszej połowie 2022 r.

9 grudnia 2022 09:00
Urząd Lotnictwa Cywilnego dokonał podsumowania pierwszego półrocza 2022 roku na polskich lotniskach. W tym okresie obsłużono ponad 16,6 mln pasażerów w ramach 144,7 tys. operacji lotniczych. Najwięcej podróżnych odleciało z linią Ryanair.
Reklama
Przedwczoraj (7.12) Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował sprawozdanie ze statystykami zbiorczymi za pierwszą połowę 2022 roku. Z danych wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach z polskich lotnisk skorzystało w sumie 16,6 mln pasażerów. W pierwszym kwartale z usług portów w naszym kraju skorzystało 5,7 mln osób, natomiast w drugim aż 10,9 mln podróżnych. Zrealizowano 144,7 tys. operacji lotniczych. Wynik dowodzi, że odbudowa ruchu lotniczego po pandemii koronawirusa postępuje. W pierwszym półroczu trwającego roku odnotowano czterokrotnie więcej pasażerów niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Największym lotniskiem w Polsce jest, bez zaskoczenia, Lotnisko Chopina w Warszawie. Przez Warszawę przewinęło się 5,8 mln osób. Na drugim miejscu uplasował się Kraków (3,2 mln podróżnych), a na trzecim Gdańsk (1,8 mln pasażerów). W pierwszej piątce znalazło się jeszcze miejsce dla Katowic i Modlina. Najmniejszym portem lotniczym w kraju jest Zielona Góra.


Liderem wśród przewoźników operujących z Polski jest irlandzki Ryanair. Niskokosztowiec z Dublina bezapelacyjnie pokonał konkurencję. Jego samolotami podróżowało w pierwszych dwóch kwartałach 5,8 mln pasażerów. Drugi PLL LOT obsłużył "tylko" 3,7 mln osób, natomiast trzeci Wizz Air 3 mln podróżnych.

W ramach ruchu regularnego najwięcej pasażerów odleciało do Wielkiej Brytanii (10 proc. rynku). Wielu podróżnych latało również do Włoch (9 proc. rynku) i Niemiec (9 proc. rynku). W segmencie przewozów czarterowych wygrała Turcja (27 proc. rynku). Jej wyższość musiała uznać Grecja (19 proc. rynku) i Egipt (18 proc. rynku). Największym lotniskiem czarterowym w Polsce są katowickie Pyrzowice, które pokonują pod tym kątem nawet Lotnisko Chopina w Warszawie. Czołowym przewoźnikiem czarterowym jest krajowa linia Enter Air.

Wzrost odnotowano nie tylko w przewozach pasażerskich, ale również w segmencie cargo. Przez nasz kraj przewinęło się w pierwszym półroczu trwającego roku o 52,1 proc. więcej towarów niż w analogicznym okresie przed rokiem. Łącznie przewieziono 88,9 tys. ton cargo lotniczego i obsłużono niemal 6 tys. operacji lotniczych cargo.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy