Pyrzowice: We wrześniu wystartują nowe linie autobusowe na lotnisko

Damian Tobór - Profil Damian Tobór
04 maja 2018 11:56
7 komentarzy
W piątek 27 kwietnia br. podjęto uchwałę dotyczącą lokalizacji przystanków nowych linii autobusowych prowadzących do katowickiego portu lotniczego w Pyrzowicach. Start nowych połączeń na lotnisko zaplanowano na wrzesień - donosi Dziennik Zachodni.
Reklama

Nadzorem i kontrolą usług ma zająć się KZK GOP, który w 2019 roku zostanie zastąpiony przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Koszt biletu na nowe połączenia będzie niższy niż obecnie i wyniesie 14 zł. Będzie to jednocześnie bilet dobowy, obowiązujący na terenie całej metropolii. Obecnie funkcjonująca linia na lotnisko obsługiwana przez PKM Katowice to komercyjna usługa, a bilet jednorazowy kosztuje aż 27 zł (bilet jednodniowy dwukrotnego przejazdu ważny 24 godziny kosztuje 32 zł).

Obecnie autobus na lotnisko startuje z przystanku Katowice Dworzec PKP a trasę do lotniska pokonuje w 40 minut. Po drodze zatrzymuje się przy ulicy Sokolskiej w Katowicach, naprzeciw Strefy Kultury w Katowicach i przy McDonaldzie w Sosnowcu przy trasie S86 (przystanek Milowice Centrum Handlowe). Do portu w Pyrzowicach można się też dostać autobusami linii 17, 53, 85, 717, 738. Jednak linie te kursują na lotnisko rzadko i są nastawione na obsługę pasażerów podróżujących do okolicznych miejscowości.


Operator nowych połączeń zostanie wyłoniony w drodze przetargu, który zostanie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Kursy autobusów maja zostać dostosowane do harmonogramu lotów. Czas podróży autobusem będzie jednak długi, kurs z Tychów do Pyrzowic oszacowano aż na 95 minut (dojazd autem trwa 35-40 minut). Z uwagi na planowaną zmianę lokalizacji przystanku w Sosnowcu dojazd z Katowic wydłuży się do 65 minut. Od września Autobusy będą zatrzymywać się bowiem w centrum miasta naprzeciw dworca kolejowego przy Placu Stulecia tzw. Patelni. Pierwsze połączenie autobusowe na lotnisko zyskają Gliwice. Podróż na lotnisko z Gliwic ma zająć 65 minut (dojazd samochodem autostradą A1 zajmuje ok. 30-35 minut).

Na trasie Katowice-Sosnowiec-Port Lotniczy Katowice Airport, autobus będzie się zatrzymywał na przystankach: Katowice Dworzec PKP – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy.

Autobus jadący na trasie Gliwice-Zabrze-Bytom-Piekary-Port Lotniczy Katowice Airport, zatrzyma się na przystankach: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Maciejów M1 – Bytom Miechowice Plejada – Piekary Śląskie Szarlej Szpital – Pyrzowice Pot Lotniczy.

Z kolei autobus obsługujący trasę Tychy-Katowice-Sosnowiec-Port Lotniczy Katowice Airport zatrzyma się na przystankach: Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy.

Przypomnijmy, że pierwotnie terminem wprowadzenia bezpośredniej komunikacji ze śląskim portem lotniczym miał być okres przedwakacyjny, ze względu na największy ruch pasażerski.

Fot. Wikimedia Commons

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
banan86 2018-05-07 23:57   
banan86 - Profil banan86
A co z pasażerami z Będzina i Dąbrowy? Rozumiem, że z buta? Troche długi ten spacer...
gość_83076 2018-05-05 16:45   
gość_83076 - Profil gość_83076
Czy komuś kto organizuje komunikację miejską do Pyrzowic zależy na tym aby to lotnisko się nie rozwijało i aby odstraszyć pasażerów z korzystania tych autobusów? 30 zł? To powinno być max 10 zł a jeśli koszty są wyższe to lotnisko i Śląska aglomeracja we własnym interesie powinny trochę dołożyć a linia kolejowa to są jakieś żarty bo koszty wybudowania i utrzymania będą sakramenckie i trzeba będzie nonstop dotować a czas dojazdu wcale nie będzie krótszy niż autobusem.
gość_39c35 2018-05-05 13:07   
gość_39c35 - Profil gość_39c35
misiok: Pozostaje Wam tylko czekać na linię kolejową...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama