×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pyrzowice: We wrześniu wystartują nowe linie autobusowe na lotnisko


W piątek 27 kwietnia br. podjęto uchwałę dotyczącą lokalizacji przystanków nowych linii autobusowych prowadzących do katowickiego portu lotniczego w Pyrzowicach. Start nowych połączeń na lotnisko zaplanowano na wrzesień - donosi Dziennik Zachodni.


Nadzorem i kontrolą usług ma zająć się KZK GOP, który w 2019 roku zostanie zastąpiony przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Koszt biletu na nowe połączenia będzie niższy niż obecnie i wyniesie 14 zł. Będzie to jednocześnie bilet dobowy, obowiązujący na terenie całej metropolii. Obecnie funkcjonująca linia na lotnisko obsługiwana przez PKM Katowice to komercyjna usługa, a bilet jednorazowy kosztuje aż 27 zł (bilet jednodniowy dwukrotnego przejazdu ważny 24 godziny kosztuje 32 zł). 

Obecnie autobus na lotnisko startuje z przystanku Katowice Dworzec PKP a trasę do lotniska pokonuje w 40 minut. Po drodze zatrzymuje się przy ulicy Sokolskiej w Katowicach, naprzeciw Strefy Kultury w Katowicach i przy McDonaldzie w Sosnowcu przy trasie S86 (przystanek Milowice Centrum Handlowe). Do portu w Pyrzowicach można się też dostać autobusami linii 17, 53, 85, 717, 738. Jednak linie te kursują na lotnisko rzadko i są nastawione na obsługę pasażerów podróżujących do okolicznych miejscowości.


Operator nowych połączeń zostanie wyłoniony w drodze przetargu, który zostanie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Kursy autobusów maja zostać dostosowane do harmonogramu lotów. Czas podróży autobusem będzie jednak długi, kurs z Tychów do Pyrzowic oszacowano aż na 95 minut (dojazd autem trwa 35-40 minut). Z uwagi na planowaną zmianę lokalizacji przystanku w Sosnowcu dojazd z Katowic wydłuży się do 65 minut. Od września Autobusy będą zatrzymywać się bowiem w centrum miasta naprzeciw dworca kolejowego przy Placu Stulecia tzw. Patelni. Pierwsze połączenie autobusowe na lotnisko zyskają Gliwice. Podróż na lotnisko z Gliwic ma zająć 65 minut (dojazd samochodem autostradą A1 zajmuje ok. 30-35 minut).

Na trasie Katowice-Sosnowiec-Port Lotniczy Katowice Airport, autobus będzie się zatrzymywał na przystankach: Katowice Dworzec PKP – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy.

Autobus jadący na trasie Gliwice-Zabrze-Bytom-Piekary-Port Lotniczy Katowice Airport, zatrzyma się na przystankach: Gliwice Plac Piastów – Zabrze Maciejów M1 – Bytom Miechowice Plejada – Piekary Śląskie Szarlej Szpital – Pyrzowice Pot Lotniczy.

Z kolei autobus obsługujący trasę Tychy-Katowice-Sosnowiec-Port Lotniczy Katowice Airport zatrzyma się na przystankach: Tychy Dworzec PKP – Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Pyrzowice Port Lotniczy.

Przypomnijmy, że pierwotnie terminem wprowadzenia bezpośredniej komunikacji ze śląskim portem lotniczym miał być okres przedwakacyjny, ze względu na największy ruch pasażerski. 

Fot. Wikimedia Commons
gość_c2218 - Profil
gość_c2218
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie