×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pyrzowice: Problem z zapowiadanymi połączeniami autobusowymi na lotnisko


Pod koniec ubiegłego roku władze GZM zapowiedziały stworzenie połączeń autobusowych z głównych miast metropolii do lotniska w Pyrzowicach. KZK GOP twierdzi jednak, że skończy się tylko na obietnicach, a organizacją linii powinien zająć się marszałek - donosi katowicka "Wyborcza".
W ramach uczestnictwa w GZM, mieszkańcy metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej doczekali się wspólnej komunikacji, co wiąże się z ustanowieniem jednolitego systemu opłat za przejazdy. Od 1 stycznia wszyscy pasażerowie trzech głównych przewoźników w miastach należących do metropolii kupują bilety w jednej taryfie, a dzieci do 16 roku życia zostały zwolnione z opłat. Zgodnie z zapowiedziami władz GZM kwestią podstawową dla systemu Transportu Metropolitalnego jest uruchomienie połączeń autobusowych z głównych miast metropolii prowadzących do lotniska Pyrzowice. Kazimierz Karolczak, szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Marek Kopel, szef Zarządu Transportu Metropolitalnego (w 2019 roku ZTM przejmie rolę pełnioną dziś przez KZK GOP), publicznie zapowiedzieli stworzenie autobusowego połączenia pomiędzy Katowicami, Gliwicami i Sosnowcem a lotniskiem w Pyrzowicach. W budżecie metropolii zarezerwowano na ten cel 5 mln zł.

Nowe linie mają - zgodnie z zapewnieniem przedstawicieli Związku - powstać jeszcze w tym roku. Terminem wprowadzenia bezpośredniej komunikacji ze śląskim portem lotniczym miał być okres przedwakacyjny, ze względu na największy ruch pasażerski. Zgodnie z planem, cena biletu dla nowych linii lotniskowych ma wynosić 14 złotych. Ponadto pasażerowie, którzy kupią bilet „lotniskowy” mieliby mieć możliwość korzystać z komunikacji miejskiej we wszystkich miastach Metropolii przez pełne 24 godziny bez przymusu ponownego zakupu biletu. Istniejąca już linia na lotnisko obsługiwana przez PKM Katowice to komercyjna usługa, a bilet jednorazowy kosztuje aż 27 zł (bilet jednodniowy dwukrotnego przejazdu ważny 24 godziny kosztuje 32 zł). 

Zgodnie z treścią artykułu opublikowanego 11 kwietnia przez portal Wyborcza.pl, jeden z mieszkańców Mikołowa, Pan Paweł, chcąc dowiedzieć się o planowanych połączeniach nieco więcej, napisał e-maila do władz metropolii oraz KZK GOP. Odpowiedź nadesłana przez KZK GOP wskazuje, że plan utworzenia nowych połączeń autobusowych z pyrzowickim lotniskiem nie wyjdzie poza projekt i obietnice. KZK GOP wskazał, że linia autobusowa na lotnisko przebiegałaby przez teren Mierzęcic i Ożarowic (na terenie tej gminy mieści się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice), które nie są w KZK GOP, dlatego KZK GOP nie może planować tam komunikacji. W dodatku jeśli komunikacja miejska przekracza granice dwóch powiatów, to jej organizacją powinien zająć się marszałek, który według odpowiedzi związku nie powierzył KZK GOP organizacji linii komunikacji autobusowej na opisanej trasie.

Przedstawiciele GZM uspokajają jednak i zapowiadają, że z utworzenia linii autobusowych na lotnisko nie rezygnują: 

Jak najbardziej podtrzymujemy swoje deklaracje dotyczące uruchomienia metropolitalnych połączeń autobusowych z lotniskiem w Pyrzowicach. Jesteśmy na etapie uszczegółowienia dokładnych tras przejazdu i lokalizacji przystanków. Chcemy, aby łączyły z lotniskiem wszystkie pięć stolic podregionów, czyli Gliwice, Bytom, Katowice, Sosnowiec oraz Tychy. - mówi Kamila Rożnowska, rzeczniczka GZM. 

Rzeczniczka GZM dodała, że metropolitalne linie lotniskowe rozpoczną obsługę tras na lotnisko w Pyrzowicach najprawdopodobniej pomiędzy sierpniem a wrześniem. Dokładna data inauguracji nowych połączeń nie jest jeszcze znana. 

Fot. Wikimedia Commons

gość_a98e9 - Profil
gość_a98e9
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie