Poradnik: Jak kupić bilety kolejowe w Portugalii

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
06 kwietnia 2018 16:05
1 komentarz
Portugalska kolej ma dobrze zorganizowaną sieć. Dobrym pomysłem jest korzystanie z pociągów podmiejskich w Lizbonie, jak również kursów między stolicą a największymi miastami. Bilety na te drugie kupimy w internecie. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach.
Reklama

Przejazdy podmiejskie

Koleje podmiejskie obsługują połączenia wokół dwóch głównych miast: Lizbony i Porto. Warto pamiętać, że sama stolica ma kilka dworców, z których nie wszystkie obsługują konkretne kierunki. I tak np. aby dostać się do Sintry najlepiej skorzystać z lizbońskiej stacji Rossio. Z kolei do Cascais pojedziemy z Cais do Sodré, a do Azambuja z Santa Apolonia. Po drugiej stronie Tagu funkcjonuje jedna linia z Barreiro do Prais do Sado przez Setúbal.

W Porto z kolei mamy cztery trasy podmiejskie, z których najważniejsze dla turysty są: zielona (do Bragi) i czerwona (do Guimarães). Osobny, jednoliniowy system posiada także Coimbra.

fot. Mirosław Pachowicz

Bilety na wszystkie trasy podmiejskie najlepiej kupować na miejscu w automacie, kasie biletowej lub przez specjalną aplikację kolei portugalskich. Jeśli korzystamy z lizbońskiego transportu publicznego musimy wyposażyć się w specjalną kartę Viva Viagem (kosztuje 0,50 euro), którą możemy naładować środkami na konkretną podróż. Przed wejściem do pociągu trzeba jednak taki bilet skasować. Należy także zabrać potwierdzenie dokonania transakcji. Warto także rozważyć zakup Tourist Travel Card, która za określoną kwotę pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów podmiejskich w ciągu 24 lub 72 godzin.

W Porto obowiązują podobne zasady, z wykluczeniem karty Viva Viagem. Bilety kupujemy w kasie, automacie lub przez aplikację. Można skorzystać także z oferty Tourist Travel Card.

Koleje regionalne, międzyregionalne i dalekobieżne

W Portugalii na pociągi regionalne, międzyregionalne i dalekobieżne bilety kupimy w przedsprzedaży do 60 dni. Można wtedy uzyskać niższe ceny - obowiązują liczne promocje. Dotyczy to wszystkich typów pociągów, także i tych, które obsługiwane są przez najwyższej klasy składy Pendolino (AlfaPendular).

Aby jednak móc to zrobić, trzeba się zarejestrować w serwisie Comboios de Portugal, który prowadzony jest po portugalsku i angielsku. W tym celu wchodzimy na stronę domową przewoźnika i następnie w sekcji "Buy ticket" wybieramy interesujące nas relacje, klasę podróży i liczbę pasażerów.


Zostajemy przekierowani do wyboru dostępnych połączeń. System informuje nas o cenie podstawowej i promocyjnej. Przy każdym numerze pociągu jest także skrót odpowiadający rodzajowi składu jakim pojedziemy. I tak "AP" oznacza AlfaPendular (czyli Pendolino), a "IC" - Intercitades (czyli skład wagonowy ciągnięty lokomotywą). W tym kroku możemy także wybrać opcję "Priority seats" (dla pasażerów z ograniczoną mobilnością) oraz dopłatę do przewozu roweru.


Po kliknięciu "Continue" przechodzimy do logowania. Jeśli nie posiadamy konta musimy się zarejestrować.


Aby założyć konto proszeni jesteśmy o podanie podstawowych danych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, płci, liczby dzieci, numeru telefonu, miasta, maila oraz hasła. System kieruje nas dalej do wyboru preferencji podróżnych oraz prosi nas o zgody na przetwarzanie danych (w celu np. przesyłania newslettera).


Następnie zostajemy przekierowani do kroku w którym zostanie wystawiony nasz bilet. Konieczne jest wpisanie danych z dowolnego dokumentu stwierdzającego tożsamość. Może być do paszport lub dowód osobisty. W tym samym kroku wybieramy także rodzaj zniżki. W naszym przypadku będzie to przeważnie "Full price", ale w kolejnym okienku możemy oznaczyć, że chcemy nabyć bilet w promocji (wybieramy "Promo price" w ostatnim okienku). Jeśli tego nie zrobimy zostanie nam naliczona pełna - wyższa cena - za przejazd.


W kolejnym kroku potwierdzamy nasze dane i dowiadujemy się o całkowitej kwocie za przejazd.


Następnie możemy wybrać miejsce w wagonie. Propozycja systemu wyświetla się na szaro, miejsca zajęte - na pomarańczowo, a wolne na zielono. Aby zmienić fotel trzeba najpierw kliknąć na wskazane dla siebie miejsce i następnie je zmienić klikają w wybrane. Możemy także zmienić wagon - opcja ta dostępna jest u dołu diagramu. Tam też wskazany jest kierunek jazdy pociągu.


Warto pamiętać, że można zmienić tylko raz zarezerwowane miejsce. Przypomina o tym komunikat systemowy.


Po kliknięciu "Yes" zostajemy przekierowani do płatności. Należy wybrać jej formę (akceptowane są karty płatnicze i kredytowe, PayPal oraz system American Express). Trzeba także wpisać wszystkie niezbędne dane.


Po zakończeniu procesu płatności wyświetla się nasz bilet. Możemy go otrzymać na maila lub pobrać na swoje urządzenie. Co ważniejsze - w pociągach często nie jest potrzebne jego wydruk. Konduktor poprosi nas jednak o nasz dokument ze zdjęciem. Trzeba podać ten, który wskazaliśmy w procesie zakupu. Mimo to, na wszelki wypadek warto mieć bilet zapisany choćby na urządzeniu mobilnym.


Reklama

Ostatnie komentarze

arahja 2018-04-06 22:49   
arahja - Profil arahja
Na trasie Porto Lizbona polecam sprawdzić ceny Ryanair lub TAP. Mi wyszło taniej niż pociąg, nawet licząc dojazd na i z lotniska
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama