×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa Group z rekordowymi wynikami finansowymi


Łączne przychody finansowe Grupy Lufthansa wyniosły 36,5 mld euro, co stanowi 12,4 proc. wzrost w porównaniu z 2016 r. i najlepszy wynik finansowy w historii Grupy.
EBITDA za rok 2017 wyniosła 5,36 mld euro, co stanowi 31,9 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. 

EBIT wyniósł 3,31 mld euro, o ponad 1 mld euro więcej niż przed rokiem, co przekłada się na 45,5 proc. wzrost rok-do roku. EBIT zawiera korzystny efekt o wartości 582 mln euro osiągnięty dzięki porozumieniu ze związkami zawodowymi Vereinigung Cockpit, który został uwzględniony w grudniowym raporcie.

Skorygowany EBIT wyniósł 2,97 mld euro, o 69,7 proc. więcej niż rok temu. 8,4 proc. marże przy skorygowanym EBIT były o 2,9 proc. wyższe niż za 2016 r. 

W 2017 r. Grupa poczyniła inwestycje o wartości 3 mld euro, co stanowi około 30 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Związane to było w głównej mierze z koniecznością zainwestowania około 900 mln euro w samoloty pochodzące z dawnej floty airberlin. W 2017 r. skorygowany ROCE za 2017 r. wzrósł o 4,6 proc. do poziomu 11,6 proc. 


Pomimo wzmożonych wydatków kapitałowych, przepływ wolnej gotówki uległ podwojeniu i osiągnął poziom 2,3 mld euro. Poziom długów finansowych wzrósł o 6,8 proc. osiągając wartość 2,9 mld euro. 

Należące do Grupy linie lotnicze Lufthansa, Swiss oraz Austrian Airlines zwiększyły swoje marże EBIT o 2,6 proc. do poziomu prawie 10 proc. 

W 2017 r. lini lotnicze Eurowings zmniejszyły swoje koszty jednostkowe, z wyłączeniem kosztów paliwa oraz kosztów wymiany walut, o 6,5 proc., co przełożyło się na wzrost skorygowanego EBIT o około 200 mln euro. Udało się to osiągnąć nawet w sytuacji zwiększonych wydatków związanych z przejęciem oferowania airberlin. Wszystkie linie należące do Grupy, oferujące loty w formule point-to-point poprawiły marże skorygowanego EBIT o 7,3 proc., osiągając pozytywny skorygowany EBIT na poziomie 100 mln euro. 

fot. Lufthansa Groupgość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie