×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


5 zdjęć z... Laponii


To piękny, zimowy region Finlandii kojarzony ze św. Mikołajem. Jeżeli kochacie zimę i śnieg, Laponia jest idealnym miejscem na mroźną przygodę.


Jeżeli chcesz poznać prawdziwą zimę, leć do Laponii. Można się tu dostać samolotem, lecąc do Rovaniemi lub do Kittilä, znajdującego się obok ośrodka narciarskiego w Levi. W Rovaniemi, według legendy, spotkasz św. Mikołaja.

Będąc w Laponii koniecznie skorzystaj z takich atrakcji jak zaprzęgi z reniferami, psami husky czy z kartingu na lodzie. Z przysmaków spróbuj rozgrzewającej zupy z dorsza i salami z renifera. 

Śnieg, przyroda i sporty zimowe - to idealne miejsce na mroźny wypoczynek.

1. Lodowa kaplica


W obiekcie Northern Lights Ranch znajduje się okazała lodowa kaplica wykonana ze śniegu i lodu. Miejsce to tworzy magiczną atmosferę na ceremonię zaślubin. Młode pary mają szansę skorzystać z nietypowego miejsca w okresie od początku grudnia do końca marca. Na terenie obiektu znajduje się restauracja na około 100 osób oraz fińskie domki z przeszklonym dachem, z których można  obserwować zorze polarną. Ceny noclegów niestety nie są zbyt niskie, zaczynają się od 400 euro za dobę.

2. Ciemna, długa noc


W Laponii, jak i w całej Finlandii w okresie zimowym dzień trwa 3-4 godziny. Trzeba przyzwyczaić się do ciemności. Zdjęcie zostało zrobione o 9:00 rano, słońce pojawiły się dopiero półtorej godziny, a dzień trwał do 14:00. Z tego powodu w Skandynawii notuje się duży odsetek zapadalności na depresję. Finowie nie oszczędzają przy tym na oświetlaniu ulic w miastach. Latem, zaś możemy obserwować zjawisko "białych nocy".

3. Kulig z reniferami


Renifery to zwierzęta narodowe Finlandii. Jedną z zimowych atrakcji są zaprzęgi z reniferami lub psami husky. Koszt takiej przyjemności waha się od 50 do 80 euro. Przeżycie dla niektórych może być o tyle szokujące, że w wielu restauracjach salami z tego samego renifera, serwowane jest jako lokalny przysmak.

4. Zima, śniegi i lodowy krajobraz


Najprostszym i najpiękniejszym atutem Laponii jest prawdziwa zima. Prawie metr śniegu, oszronione drzewa i piękna, klimatyczna zabudowa to największy atut tego regionu. Zdjęcie zostało wykonane na farmie psów husky, gdzie w domkach w przerwie między przejazdami można napić się ciepłej herbaty czy przegryźć coś ciepłego.

5. Góra Levi


Wzgórze w mieście Levi ma wysokość 531 m n.p.m. Roztacza się z niego piękny widok na okolice. To także świetne miejsce na obserwację zorzy polarnej. Levi to jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii. Na szczyt można dostać się kolejką gondolową. Znajduje się tutaj 48 tras narciarskich z 26 wyciągami, 15 z tras jest sztucznie oświetlonych. Trasy w Levi są przeznaczone głównie dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy. Sezon narciarski trwa tutaj od połowy października do końca czerwca.

fot. Jakub Bujnik


gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie