Pierwsza BelugaXL opuszcza hangar montażowy

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
9 stycznia 2018 19:04
1 komentarz
Pierwszy egzemplarz samolotu transportowego BeluxaXL opuścił hangar. Ten transporter nowej generacji będzie jednym z największych samolotów tego typu na świecie.
Reklama
Pierwszy strukturalnie kompletny samolot BelugaXL wyjechał na początku stycznia z hangaru montażowego w Tuluzie we Francji. Flota tych samolotów zostanie wykorzystana do transportu ukończonych sekcji samolotów Airbusa między europejskimi zakładami produkcyjnymi firmy, a końcowymi liniami montażowymi we Francji, Niemczech i Hiszpanii.


-BelugaXL jest jednym z najobszerniejszych samolotów transportowych na świecie. Z wybrzuszonym górnym kadłubem i ogromną przestrzenią ładunkową trudno porównać ją do airbusa A330-200, na bazie której powstała. Wiele zmian zostało pomyślnie zaprojektowanych, wprowadzonych do samolotu i przetestowanych. Przekształcenie istniejącego produktu w super transporter nie jest prostym zadaniem. Cały zespół oczekuje z niecierpliwością na pierwszy lot - powiedział Bertrand George, dyrektor projektu BelugaXL w Airbusie.

Zanim jednak samolot wzniesie się w powietrze, zostanie poddany wielomiesięcznej serii testów. Po zainstalowaniu dwóch silników odrzutowych każdy z systemów BelugaXL zostanie sprawdzony czy działa zgodnie z przeznaczeniem.


- Testy przeprowadzimy w Tuluzie i Hamburgu. Sprawdzamy systemy na symulatorze lotów w laboratoriach, a także wykorzystujemy podnośniki hydrauliczne do symulacji obciążeń lotniczych na pełnych kopiach konkretnych połączeń między nową górną przestrzenią ładowni, a dolnym kadłubem A330 - dodał George.

Przeprowadzone testy oraz zebrane dane są niezbędne, aby samolot mógł uzyskać certyfikat bezpieczeństwa i zdolności do lotu.

Podczas gdy pierwsza strukturalnie kompletna BelugaXL przechodzi do fazy testowania, drugi A330, który ma zostać przekształcony w BelugaXL, dotarł zgodnie z planem do Tuluzy, aby rozpocząć proces integracji. George zauważył, że doświadczenie zdobyte podczas produkcji pierwszego transportera, skróci czas montażu do dwa miesiące.


Program został uruchomiony w listopadzie 2014 r. Nowy samolot będzie o sześć metrów dłuższy, metr szerszy i o udźwigu ładunku o sześć ton większym niż wersja BelugaST, którą zastępuje. BelugaXL będzie w stanie przetransportować oba skrzydła odrzutowca A350 XWB jednocześnie, zamiast pojedynczego skrzydła aktualnie mieszczącego się w BelugaST. Wszystko wskazuje na to, że zostanie wyprodukowanych pięć samolotów BelugaXL.

fot. Airbus

Ostatnie komentarze

gość_b9029 2018-01-10 17:52   
gość_b9029 - Profil gość_b9029
Niesamowita konstrukcja. Pokłony dla inżynierów, że coś takiego może bezpiecznie latać z ładunkiem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy