×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie KLM pożegnały fokkery F70


Holenderskie Królewskie Linie Lotnicze KLM pożegnały samoloty fokker F70, tym samym kończąc erę wszystkich fokkerów w swojej flocie i trwającą 97 lat współpracy z producentem samolotów.


Ostatni komercyjny lot fokkera F70 w barwach KLM Cityhopper, oddziału KLM skupiającego się na obsłudze połączeń regionalnych, odbył się 28 października, kiedy to maszyna o rejestracji PH-KZU obsłużyła lot KL1070 z Londynu do Amsterdamu. Samolot przyziemił na lotnisku w Schiphol dokładnie o godzinie 20:30, kończąc okres 97-letniej współpracy pomiędzy KLM i Fokkerem.


Kapitanem ostatniego lotu był Brytyjczyk, natomiast na fotelu pierwszego oficera, według niepotwierdzonych oficjalnie przez KLM informacji, zasiadał król Holandii, Willem-Alexander, który przez ostatnie 21 lat dwa razy w miesiącu pilotował samoloty KLM, w tym fokkery F70.

29 października w Schiphol Oost odsłonięty został pomnik samolotu, który składa się ze statecznika pionowego fokkera F70 umieszczonego na cokole. Jak informuje “Het Parool”, ceremonia stała się bardziej ekscytująca, niż oryginalnie planowano - brygada lotniskowej straży pożarnej miała uczcić wydarzenie salutem wodnym, jednak silny wiatr skierował słup wody na gości, w tym na Pietera Elbersa, prezesa KLM oraz Boeta Kreikena, ustępującego dyrektora KLM Cityhopper.


Firma Fokker została założona w 1912 r. przez holenderskiego pioniera lotnictwa, budowniczego samolotów i przedsiębiorcę Anthony'ego Fokkera. Fokker zyskał sławę budując w czasie I wojny światowej samoloty myśliwskie dla Niemiec, takie jak trójpłatowiec fokker Dr.1. Po wojnie na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego firmy w Niemczech nie mogły produkować samolotów dla armii, stąd też w 1919 r. Fokker przeniósł się do Holandii, gdzie rozpoczął produkcję maszyn cywilnych. W latch 20-tych i 30-tych samoloty fokker zdominowały rynek maszyn cywilnych na świecie. 

Linie KLM, które powstały w 1919 r., od 1921 r. były użytkowanikami maszyn fokker F.II oraz F.III, używanych do obsługi połączeń w Europie. Samolot fokker F.VII użyty został do obsługi pierwszego międzykontynentlnego lotu KLM z Amsterdamy na wyspę Jawa, 1 paździenrika 1924 r. Do 1926 r. linie KLM obsługiwały fokkerami loty do większości głównych miast w Europie. W 1934 r. samolot fokker F.XVIII obsłużył po raz pierwszy lot z Amsterdamu do Curaçao.

Historia operacji fokkerów we flocie KLM zakończyła się w 1946 r. wraz z zaprzestaniem użytkowania samolotów fokker F.XVIII. Holenderskie samoloty na nowo pojawiły się we flocie holenderskiego przewoźnika w 1991 r., kiedy to do linii KLM trafiły maszyny fokker 50 oraz fokker F100. W 1995 r. linie powitały ówcześnie najnowszy model fokkerów, F70. Jak się okazało, fokkery F70 były ostatnim modelem samolotu holenderskiego producenta, który zakończył działalność w 1996 r. 


Obecne stulecie to okres wycofywania fokkerów z floty KLM. Fokkery 50 opuściły flotę przewoźnika w 2010 r. Dwa lata później, w 2012 r. holenderski przewoźnik pożegnał fokkery F100. Jedna z maszyn tego typu o numerze PH-OFE została zachowana na ogólnodostępnym tarasie widokowym na dachu portu lotniczego Amsterdam Schiphol.

Data ostatniego lotu fokkera F70 w barwach KLM została ogłoszona w czerwcu 2016 r. Jak tłumaczył przewoźnik, fokkery F70 stały się zbyt mało ekonomiczne, a ich niewielka liczba (Fokker wyprodukował łącznie jedynie 48 maszyn tego typu) powodowała, że coraz trudniej było znaleźć części zamienne do tego samolotu. Linie KLM Cityhopper od pewnego czasu zastępowały fokkery samolotami embraer E175 oraz E190. 

Po ogłoszeniu decyzji o wycofaniu fokkerów ze służby, jedna z maszyn o rejestracji PH-KZU otrzymała okolicznościowe malowanie z podobizną Anthonego Fokkera na stateczniku pionowym oraz napisem “Dziękujemy Ci, Fokker”. Właśnie ta maszyna wykonała ostani lot. 


W sobotę wieczorem oraz w niedzielę rano fokkery F70 odleciały do portów lotniczych Maastricht oraz Norwich, gdzie będą przemalowane. Jak poinformowała telewizja NOS, wszystkie zostały sprzedane do nowych użytkowników w Azji, Ameryce Południowej oraz Afryce. 


fot. KLMgość_8ff27 - Profil
gość_8ff27
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie