Europosłowie gotowi odroczyć ETS tylko do 2020 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 września 2017 10:00
Posłowie do Parlamentu Europejskiego zadecydowali o wydłużeniu zwolnienia lotów pozaunijnych z Systemu Handlu Emisjami (ETS) tylko do 2020 r. Szykują się też na odebranie darmowych zezwoleń brytyjskim liniom po Brexicie.
Reklama

Europosłowie potwierdzili tym samym co do zasady plan Komisji Europejskiej, aby nie rozszerzać systemu ETS na lotnictwo w zakresie połączeń pozaunijnych. Jednak o ile Komisja jest gotowa elastycznie podejść do daty zakończenia tego zwolnienia, parlamentarzyści zdecydowali, że koniec 2020 r. będzie datą graniczną. Jeśli od początku 2021 r. nie zacznie obowiązywać globalny system CORSIA, obejmą lotnictwo systemem ETS.

Na razie jednak wszystko wskazuje, że wprowadzenie uzgodnionych rok temu pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) globalnych porozumień dotyczących emisji dwutlenku węgla w lotnictwie, znanych jako CORSIA nastąpi zgodnie z planem najpóźniej do 2021 r. i będzie dotyczyło wszystkich lotów na świecie.

ETS obowiązuje w lotnictwie od początku 2012 r. Komisja Europejska początkowo nalegała na to, by linie latające do i z obszaru UE i EOG musiały wykupywać zezwolenia na emisję podczas całego lotu, nawet jeśli większość trasy przebiegała poza Europą. Wywołało to gwałtowne protesty branży lotniczej i władz wielu krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Indii i Chin. Wielu przewoźników zagroziło skasowaniem połączeń do Europy oraz znacznym wzrostem cen. W efekcie stosowanie ETS do lotów poza UE i EOG zostało bezterminowo zawieszone.

Decyzję o utrzymaniu ograniczonego stosowania ETS w lotnictwie pochwaliły organizacje branżowe, m.in. Airlines for Europe i International Air Carrier Association. Linie lotnicze mają nadzieję, że po wprowadzeniu systemu CORSIA europejski ETS zostanie zlikwidowany w odniesieniu do lotnictwa, aby uniknąć podwójnego obciążenia. Przewoźnicy podkreślają też, że wymierne ograniczenie emisji dwutlenku węgla można osiągnąć dzięki przyspieszeniu prac nad unijnym Jednolitym Niebem (Single European Sky).

Europosłowie równocześnie zadecydowali, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wszystkie linie zarejestrowane w tym kraju będą musiały natychmiast oddać otrzymany przydział darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Będą bowiem od tego momentu traktowane jako przewoźnicy pozaunijni, którzy za wszystkie uprawnienia muszą płacić, ponieważ nie latają w obrębie wspólnoty.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama