Szczur opóźnił lot Air India o ponad dziewięć godzin

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
03 września 2017 10:00
8 komentarzy
Wylot jednego z najdłuższych połączeń na świecie z Delhi do San Francisco, obsługiwanego przez Air India, został opóźniony o ponad dziewięć godzin po tym, gdy na pokładzie maszyny kołującej do startu dostrzeżono szczura.
Reklama
Do zdarzenia doszło w zeszłą niedzielę (27.8). Boeing 777 linii Air India kołował na lotnisku w Delhi w kierunku progu drogi startowej, by wyruszyć w lot AI 173 do San Francisco, gdy na pokładzie dostrzeżono gryzonia. Zgodnie z protokołem bezpieczeństwa, lot musiał zostać zawrócony do terminalu, a samolot przejść deratyzację.

W chwili zdarzenia w samolocie podróżował prawie komplet pasażerów - 172 osoby w klasie ekonomicznej oraz 34 osoby w klasie biznes.

Deratyzacja trwała sześć godzin. Do czasu, gdy się zakończyła, zaszła konieczność znalezienia nowych załóg do obsługi lotu. Zgodnie z zasadami ograniczającymi maksymalny czas pracy pilotów, dwie załogi przewidziane na ten lot nie mogły już kontynuować pracy.

Znalezienie zastępstwa zabrało kolejne trzy godziny. Ostatecznie lot zamiast wystartować zgodnie z planem o godzinie 2.30 rano, wyleciał opóźniony o dziewięć godzin około południa.

Zgodnie z procedurami, w przypadku zauważenia gryzonia na pokładzie, samolot musi przejść deratyzację, aby upewnić się, że zwierzę jest martwe i nie stanowi zagrożenia dla maszyny. Szczur mógłby przegryźć kable i spowodować zwarcia instalacji elektrycznej.

- Jeżeli tak się stanie, piloci mogą stracić kontrolę nad systemami pokładowymi, co może doprowadzić do tragedii - wyjaśniał w rozmowie z "The Economic Times" starszy stopniem pilot Air India.

Zdarzenie bardzo poważnie potraktował Rajiv Bansal, nowy prezes Air India, który zażądał szczegółowego raportu, jak szczur dostał się na pokład i w jaki sposób w przyszłości przewoźnik może się ustrzec przed podobnymi nieproszonymi pasażerami.

Ustalenie przyczyn zdarzenia nie wydaje się trudne dla pracowników Air India, którzy w rozmowie z indyjskią gazetą chętnie podzielili się wiedzą na ten temat. Ich zdaniem, do podobnych sytuacji dochodzi, gdy pasażerom spadają na podłogę kabiny okruchy jedzenia, które zachęcają gryzonie do uczty, natomiast najpopularniejszą drogą, którą szczury dostają się na pokład, są wózki z cateringiem.

- To jest powszechne zjawisko. Szczury podążają za półkami, gdzie trzymane są tacki z jedzeniem. Ciężarówki z cateringiem są dla nich jak dom, gdyż ciągle spada tam jedzenie. Szczury dostają się do wózków cateringowych z jedzeniem do samolotu i tam zostają. To dzieje się na całym świecie - wyjaśnia przedstawiciel przewoźnika w rozmowie z gazetą.

Lot z Delhi do San Francisco jest obecnie najdłuższym komercyjnym połączeniem na świecie. Jego długość to 15,3 tys. km. Ten dystans samolot pokonuje w nieco poniżej 17 godzin.


fot. Aero Icarus (Flickr/CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_83076 2017-09-04 20:52   
gość_83076 - Profil gość_83076
@ adam7691: Chodzi o Air India jako potencjalnego partnera LOTu a reszta to jest moja opinia z którą nie musisz się zgadzać i nie musisz jej czytać.
gość_83076 2017-09-04 20:18   
gość_83076 - Profil gość_83076
@ gość_53f37: W komunie też towarzysze nie znosili prawdy a Ty niczym się od nich nie różnisz bo jedyne co potrafisz to straszyć, komuna robiła to samo i wiadomo jak skończyła. Kolejnym dowodem Twoich komunistycznych ciągotek jest oczekiwanie od pasazer.com cenzury bo w LOcie to jest główna metoda na krytykę i reklamacje pasażerów. Jeśli nie potrafisz wyciągnąć odpowiednich wniosków z tych dwóch artykułów które zamieściłem to masz problem. Co Ty w tym LOcie robisz, kasę tylko bierzesz? Ze zrozumieniem to Ty musisz się nauczyć czytać i wrócić do szkoły bo większość renomowanych linii lotniczych z Azji jest o klasę lub dwie wyżej niż to co reprezentuje LOT i one nie muszą nigdzie podawać dlaczego nie chcą z LOTem współpracować bo to jest oczywiste ale nie dla takich jak Ty i LOTu. Wystarczy poczytać opinie pasażerów o liniach lotniczych w necie i masz odpowiedź. Czy mam Ci podać kilka portali gdzie to znajdziesz czy potrafisz sam to znaleść? A tu jest lektura dla Ciebie o ile potrafisz to zrozumieć i nie szukaj LOTu w 4 lub 5 gwiazdkowych liniach: zobacz link
Gdyby LOT reprezentował aż tak wysoki poziom i współpraca z nim byłaby aż tak korzystna to inne linie lotnicze same by zabiegały o współpracę z LOT. Ale LOT już od dłuższego czasu szuka partnera i znaleść go nie może: zobacz link
LOT jest jak stara panna na wydaniu, oczekiwania od kandydatów ma wysokie ale sama nie ma zbyt wiele do zaoferowania ani w majątku ani w wyglądzie, tzn. poziomie usług i serwisie bo wiem że masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. W przeciwnym wypadku dlaczego LOT gra w trzeciej lidze? Jeszcze nie rozumiesz o co chodzi czy może w LOcie trzeźwe myślenie jest zabronione?
gość_53f37 2017-09-04 15:46   
gość_53f37 - Profil gość_53f37
gość_36b54 No to zacznij się bać. Do roboty to się bierz ty i naucz się troszkę kultury. gość_83076 Nie wklejaj mi czegoś co nie poruszam w komentarzu o tym akurat wiem ale wklej mi gdzie linie z Azji takie wypociny podawały że z LOT-em nie chcą współpracować bo to obniży ich rangę, czytaj ze zrozumieniem albo wracaj do szkoły, akurat dzisiaj nowy rok się zaczął. A do pasazer.com mam taką uwagę aby troszkę przystopowali z niektórymi komentarzami bez pokrycia oczerniającymi linie lotnicze.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

... wczytuje ...