×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


SITA: Technologia podnosi satysfakcję pasażerów


Pasażerowie, którzy korzystają w trakcie podróży z automatycznych punktów odprawy, kontroli paszportowej czy samodzielnie dokonują boardingu są bardziej zadowoleni z podróży niż ci, którzy stosują tradycyjne metody - wynika z badania SITA.Raport 2017 SITA Passenger IT Survey został opublikowany podczas konferencji Future Travel Experience, na której jest reporter Pasazer.com. SITA, firma dostarczająca systemy IT m.in. do odprawy, nadawania bagażu i kontroli tożsamości większości dużych lotnisk i linii na świecie, podkreśla, że pasażerowie szczególnie doceniają możliwość samodzielnego nadania bagażu oraz kontroli paszportowej.

Spośród 7 tys. pasażerów z 17 krajów przebadanych przez SITA, aż 37 proc. podczas ostatniej podróży wykorzystało automatyczny system do kontroli tożsamości. 55 proc. z nich miało do czynienia z taką technologią podczas kontroli bezpieczeństwa, 33 proc. podczas boardingu i 12 proc. po przylocie z zagranicy. 

Aż 57 proc. zapytanych podkreśliło, że chętnie skorzysta z automatycznych rozwiązań biometrycznych podczas następnej podróży.


Co więcej, rozwiązania te są nie tylko wygodne, ale także podnoszą komfort pasażerów. Z badania SITA wynika, że średnia ocena poziomu obsługi przez osoby korzystające z automatycznych systemów wyniosła 8,4 punktu (w 10-stopniowej skali), podczas gdy dla osób stosujących tradycyjne metody wymagające kontaktu z pracownikiem lotniska lub linii było to 8-8,2 punktu w zależności od fazy podróży.

SITA podkreśliła, że poza obszarem kontroli tożsamości, drugim ważnym dla pasażerów polem, gdzie może być stosowana automatyczna technologia, jest obsługa bagażu. 

Z badania wynika, że pasażerowie bardzo doceniają możliwość samodzielnego oznakowania i nadania bagażu. Skorzystało z tego 47 proc. pasażerów - o 16 pkt. proc. więcej niż w zeszłorocznym badaniu. Równie istotne są informacje po przylocie - poziom satysfakcji podróżnych rośnie o 10 proc. dzięki temu, że dostaną precyzyjne informacje o spodziewanym czasie oczekiwania na bagaż rejestrowany. Niemal dwie trzecie badanych zadeklarowało, że gdyby linie udostępniała możliwość śledzenia bagażu przez aplikację mobilną, to korzystaliby z niej.


- Pasażerowie czują się coraz bardziej komfortowo, korzystając z technologii na co dzień. Wymagają więc większej liczby usług, ponieważ rozumieją korzyści, jakie technologia może przynieść ich podróży. Lotniska i linie lotnicze muszą zwrócić uwagę na to, że nowoczesne rozwiązania mogą poprawić poziom satysfakcji pasażerów na każdym etapie podróży - powiedział Ilya Gutlin, szef działu Air Travel Solutions w SITA. 

Z badania SITA wynika, że pasażerowie są gotowi i chętni do jeszcze większego wykorzystania technologii podczas podróży. 74 proc. badanych podkreśliło, że chcieliby otrzymywać powiadomienia typu push o zmianach w planie lotu czy rozpoczęciu boardingu. Po 57 proc. ma zamiar korzystać z lotniskowych aplikacji nawigacyjnych oraz z identyfikacji biometrycznej.

Ankieta wykazała też, że już prawie 90 proc. podróżnych korzysta z samodzielnej odprawy. Ponad połowa podróżnych korzysta z lotniskowego Wi-Fi po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

fot. SITA, Flughafen Wiengość_53377 - Profil
gość_53377
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie