SITA: Technologia podnosi satysfakcję pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 czerwca 2017 09:00
Pasażerowie, którzy korzystają w trakcie podróży z automatycznych punktów odprawy, kontroli paszportowej czy samodzielnie dokonują boardingu są bardziej zadowoleni z podróży niż ci, którzy stosują tradycyjne metody - wynika z badania SITA.
Reklama

Raport 2017 SITA Passenger IT Survey został opublikowany podczas konferencji Future Travel Experience, na której jest reporter Pasazer.com. SITA, firma dostarczająca systemy IT m.in. do odprawy, nadawania bagażu i kontroli tożsamości większości dużych lotnisk i linii na świecie, podkreśla, że pasażerowie szczególnie doceniają możliwość samodzielnego nadania bagażu oraz kontroli paszportowej.

Spośród 7 tys. pasażerów z 17 krajów przebadanych przez SITA, aż 37 proc. podczas ostatniej podróży wykorzystało automatyczny system do kontroli tożsamości. 55 proc. z nich miało do czynienia z taką technologią podczas kontroli bezpieczeństwa, 33 proc. podczas boardingu i 12 proc. po przylocie z zagranicy.

Aż 57 proc. zapytanych podkreśliło, że chętnie skorzysta z automatycznych rozwiązań biometrycznych podczas następnej podróży.


Co więcej, rozwiązania te są nie tylko wygodne, ale także podnoszą komfort pasażerów. Z badania SITA wynika, że średnia ocena poziomu obsługi przez osoby korzystające z automatycznych systemów wyniosła 8,4 punktu (w 10-stopniowej skali), podczas gdy dla osób stosujących tradycyjne metody wymagające kontaktu z pracownikiem lotniska lub linii było to 8-8,2 punktu w zależności od fazy podróży.

SITA podkreśliła, że poza obszarem kontroli tożsamości, drugim ważnym dla pasażerów polem, gdzie może być stosowana automatyczna technologia, jest obsługa bagażu.

Z badania wynika, że pasażerowie bardzo doceniają możliwość samodzielnego oznakowania i nadania bagażu. Skorzystało z tego 47 proc. pasażerów - o 16 pkt. proc. więcej niż w zeszłorocznym badaniu. Równie istotne są informacje po przylocie - poziom satysfakcji podróżnych rośnie o 10 proc. dzięki temu, że dostaną precyzyjne informacje o spodziewanym czasie oczekiwania na bagaż rejestrowany. Niemal dwie trzecie badanych zadeklarowało, że gdyby linie udostępniała możliwość śledzenia bagażu przez aplikację mobilną, to korzystaliby z niej.


- Pasażerowie czują się coraz bardziej komfortowo, korzystając z technologii na co dzień. Wymagają więc większej liczby usług, ponieważ rozumieją korzyści, jakie technologia może przynieść ich podróży. Lotniska i linie lotnicze muszą zwrócić uwagę na to, że nowoczesne rozwiązania mogą poprawić poziom satysfakcji pasażerów na każdym etapie podróży - powiedział Ilya Gutlin, szef działu Air Travel Solutions w SITA.

Z badania SITA wynika, że pasażerowie są gotowi i chętni do jeszcze większego wykorzystania technologii podczas podróży. 74 proc. badanych podkreśliło, że chcieliby otrzymywać powiadomienia typu push o zmianach w planie lotu czy rozpoczęciu boardingu. Po 57 proc. ma zamiar korzystać z lotniskowych aplikacji nawigacyjnych oraz z identyfikacji biometrycznej.

Ankieta wykazała też, że już prawie 90 proc. podróżnych korzysta z samodzielnej odprawy. Ponad połowa podróżnych korzysta z lotniskowego Wi-Fi po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

fot. SITA, Flughafen Wien
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama