Oceniamy znaki graficzne lotnisk!

22 maja 2009 13:17
118 komentarzy
Reklama
W ramach akcji towarzyszących Plebiscytowi "Port Przyjazny Pasażerowi" oceniliśmy już witryny internetowe polskich portów lotniczych. Teraz czas na znaki graficzne, nazwy i patronów, którymi posługują się rodzime lotniska.

Logo to w dzisiejszych czasach najważniejszy element identyfikacji wizualnej każdej firmy. Lotnisko to wizytówka miasta i regionu, niejednokrotnie promowana zagranicą. Nowoczesne, dobrze dobrane i profesjonalne logo jest takiej promocji elementem niezbędnym. Tak samo, jak i marketingowa nazwa portu.

Wspólnie z Bartoszem Różalskim, specjalistą w dziedzinie projektowania znaków graficznych, prześwietliliśmy loga dziesięciu polskich lotnisk. Dziesięć, gdyż na lotnisku w Zielonej Górze nie mieliśmy nic do oceny. Pozostałe oceniliśmy w skali od 10 do 1. Dodatkowo poddaliśmy ocenie nazwy marketingowe polskich portów, jak i trafność doboru patronów.

Gdańsk Lech Wałęsa Airport [10]

Zdecydowanie najlepsze logo; nowoczesne i wykonane na wysokim poziomie artystycznym. Liternictwo proste, czytelne oraz zachowana oszczędność kolorów sprawiają, że jest dobrze widoczne zarówno przy małym, jak i przy dużym rozmiarze.

Odpowiednio dobrany patron związany z Gdańskiem. Postać Lecha Wałęsy, znana na całym świecie, jest doskonałą marką rozpoznawczą dla gdańskiego portu.

Bardzo ciekawe połączenie podpisu patrona z nazwą lotniska i wznoszącym się samolotem. Dodatkowo część podpisu stanowi jednocześnie smugę kondensacyjną tworzącą się za samolotem. Odpowiednie rozłożenie barw: elementy lotniskowe (GDANSK AIRPORT i samolot w kolorze niebieskim) oraz związane z patronem (LECH WALESA i podpis w kolorze szarym). Jednoznaczne skojarzenie z lotnictwem i Gdańskiem. Proste, miłe dla oka i łatwe do zapamiętania.

Kraków Airport im. Jana Pawła II [9]

Dmuchawce, latawce, wiatr... Lekko i nowocześnie! Pomysłowe skojarzenie z lataniem zastosowane w logotypie - typografia lekka, przyjemna i finezyjna oraz dmuchawiec - symbol radości, pięknej pogody, uśmiechu, a jednocześnie pozytywne skojarzenia z otwartą przestrzenią, wolnością, wiatrem i lataniem. Jedyne lotnisko w Polsce, które ma logo związane z przyrodą.

Doskonale dobrany patron lotniska, znany na całym świecie, jak i sama nazwa - krótka, treściwa. Jednoznacznie wiemy, że chodzi o lotnisko w Krakowie.

Ciekawe, jak na dmuchawce reagują alergicy?

Warsaw Frederic Chopin Airport [8]

Jest prosto! Biały samolot na tle bordowej strzałki uniesionej ku górze, od której odchodzą trzy odnogi symbolizujące tak lotniskowe rękawy, jak i symboliczne kierunki. Całość tworzy gwiazdę. Logo proste, czytelne i oszczędne w kolorystyce, nawiązującej do barw terminali. Jednocześnie bardzo charakterystyczne i dobrze rozpoznawalne. Równie skutecznie prezentuje się duże, jak i małe. Nawet bez tekstu wiadomo, że chodzi o lotnisko.

Znakomity dobór patrona, postaci doskonale znanej na całym świecie, ale także powiązanej z Warszawą. Odpowiednio dobrana prosta nazwa.

Katowice Airport [7]

Kolorowe nowoczesne logo przyjazne dla oka. Czterokolorowa litera K (nawiązująca oczywiście do Katowic), zakończona skrzydłem czy też statecznikiem samolotu.

Niestety, statecznik jest dosyć mało widoczny i rozpoznawalny w pierwszym kontakcie. Sama typografia ukazuje nowoczesność lotniska, jest prosta i czytelna, natomiast słowo "airport" zbyt jasne, że prawie go nie widać. Gdyby nazwa "airport" zniknęła, to nie wiadomo byłoby, co logo reprezentuje... firmę architektoniczną, biurowiec, czy kompleks mieszkań?

Duży plus za kolorystykę. Kilka miesięcy temu port zrezygnował z używanej nazwy GTL i postanowiło promować się marketingową nazwą Katowice Airport. Prosto i przejrzyście.

Copernicus Airport Wrocław [6]

Logo skomplikowane i chaotyczne. Kula opasana smugami, z której jedna jest jednocześnie pierwszą literą słowa "Copernicus". To odwołanie do patrona portu, którym jest Mikołaj Kopernik. Jednak w logo sam patron nie występuje. Zbyt duża ilość elementów przy kuli powoduje lekkie zamazanie całości.

Pierwsze skojarzenie, która przychodzi na myśl patrząc na wrocławskie logo to... Port Lotniczy Toruń. Co ma więc Kopernik do Wrocławia? – W roku 1503 Mikołaj Kopernik objął kanonikat scholastykę kościoła pod wezwaniem Św. Krzyża we Wrocławiu – argumentują na lotnisku. Kanonikat? Scholastyka? Jak to się ma do nowoczesnego lotniska? Zdecydowanie nietrafiony wybór patrona.

Polityka logo również trochę zagmatwana; patronem jest Mikołaj Kopernik, ale w logo występuje tylko łacińska nazwa "Copernicus". Nazwa "Airport Wrocław" mało niepoprawna. Jeśli ma być po angielsku, to powinno być "Wrocław Airport".

Brakuje prostoty i wyraźnego wyróżnienia słowa "Copernicus", sama czcionka zastosowana w "Copernicus" jest zbyt słaba (czcionka nawiązuje do czasów Kopernika, ale nie musi być taka). Potrzeba mocnego zaakcentowania nazwy lotniska, żeby dobrze zapamiętać.

Łódź Władysław Reymont Airport [5]

Znak graficzny jest połączeniem skrzydeł samolotu z herbem miasta - łodzią. Poziom, jak i pomysł oraz wykonanie są na wysokim poziomie artystycznym, sama typografia oraz kolorystyka są bez zastrzeżeń. Proste, czytelne i pomysłowe - wybór trafny.

Patron dobrze dobrany, związany z Łodzią, aczkolwiek mało znany za granicą. W logo zbędne użycie imienia i nazwiska patrona, które wydłuża nazwę, a obcokrajowcom nie nasuwa żadnych skojarzeń. Jeśli już ma zostać, to bez imienia. Krócej i prościej.

Port Lotniczy Poznań - Ławica im. Henryka Wieniawskiego [4]

Logo-pieczątka: przestarzałe, zupełnie nie na czasie. Znak graficzny na niskim poziomie artystycznym, jak na logo nowoczesnego portu, jakim zdecydowanie jest Ławica. Mało ciekawa kolorystyka, a przy tym błędne zastosowanie kolorów - biały samolot na silnej soczystej żółci zanika i jest mało widoczny. Brak kontrastu, aby dobrze wydobyć symbol samolotu. Dodatkowo sam samolot jest bardzo słabo oznakowany - raczej przypomina modelarski niż pasażerski.

Patron mało związany z Poznaniem i Wielkopolską, gdyż urodził się w Lublinie, a większość życia spędził za granicą w podróżach (nie lotniczych). Ale rozumiemy asocjację z wieloma poznańskimi instytucjami kulturalnymi noszącymi nazwisko wybitnego kompozytora. Używanie zaś nazwy Ławica w logo uznajemy za zupełnie zbędne. Nikt, poza samymi Poznaniakami, nie wie, co to Ławica.

Brak w logo wyraźnego zaakcentowania, że to nowoczesne lotnisko (od paru lat ma nowy terminal, co w połączeniu z "pieczątką" się ze sobą kłóci).

Bydgoszcz I.J. Paderewski Airport [3]

Zupełny brak czytelności. Logo i tekst - wszystko jest rozmazane. Niebieski okrąg z dwoma białymi wstęgami, które tak naprawdę nie wiadomo co symbolizują.

Dobór patrona dosyć przypadkowy, bardziej niż Wrocławiowi pasowałby tu Mikołaj Kopernik, szczególnie w świetle ostatnich pomysłów zarządu lotniska, aby włączyć Toruń w nazwę lotniska. Patron, choć w Polsce znany, to za granica być może już dużo słabiej, choć tego wykluczyć się nie da zważywszy na liczne podróże Paderewskiego po Europie i USA. Używanie go w logo lotniska jest jednak zupełnie zbędne.

Brak jakichkolwiek skojarzenia z lotnictwem. Jeden ze słabszych znaków graficznych. Brakuje silnego akcentu lotniczego. Poziom amatorski.

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka [2]

Chciałoby się rzec: "Krzyżowcy w natarciu". Logo kiepskie i amatorskie. W logotypie jest silna i zdecydowana typografia, zastosowano dwa różne kroje, jeden RZESZÓW czcionką Officina, a niżej już Arial. Zdecydowanie lepiej użyć jednej czcionki, żeby podkreślić jedność.

Sam znak jest zbyt przesadny. Flaga/krzyż prostemu turyście nic nie mówi, wydaje się więc niepotrzebnym elementem dekoracyjnym. Brakuje prostego, inteligentnego połączenia samolotu z elementem związanym z lotniskiem, niekoniecznie zaś historią miasta... Miało być nawiązanie do miasta, efekt marny.

Szczecin Goleniów Airport NSZZ Solidarność [1]

Temu logo poświęciliśmy najwięcej czasu. Niestety nie udało nam się rozszyfrować, co autor tego znaku graficznego miał na myśli. Samolot lecący przez fale morskie, a może przez chmury typu cumulonimbus? Inne skojarzenia to samolot z dwoma pół-orłami... Dopiero internauci uświadomili nas: - To litery S i G - od Szczecin Goleniów.

Typografia tradycyjna i czytelna. Sam znak pozostawia jednak wiele do życzenia. Przede wszystkim brak jasności i czytelności, że to jest lotnisko. Logo jest dość amatorskie - niedopracowane, nieprzemyślane i bez polotu... Przydałaby się też odrobina nowoczesności w formie typografii.

Nazwa... fatalna. Nie dość, że na samym wymówieniu nazwy miasta obcokrajowiec łamie sobie język, to władze lotniska skazują pasażerów na dodatkowe potyczki słowne w postaci "NSZZ". Czyż nie lepiej brzmi Szczecin Solidarity Airport?

Dodatkowo niepotrzebne użycie słowa Goleniów, którego znaczenie znane jest tylko miejscowym. Dobór patrona dosyć przypadkowy - znacznie bardziej pasuje Gdańskowi, jednak po uproszczeniu jest akceptowalne.

----------------------------------------------------------------------------------------- Bartosz Różalski jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni Projektowania Typografii i Znaku Graficznego u prof. Krzysztofa Kochnowicza.

Pracował jako grafik w studiach graficznych w Poznaniu, obecnie pracuje i mieszka w Warszawie. Lubi podróże, dobry design i fotografię. Autor wielu znaków graficznych, m.in. PZU Online, PZU Życie, Poznan City, Lewica i Demokraci LiD, Ex dla PKP Intercity.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_micha 2009-06-20 10:58   
gosc_micha - Profil gosc_micha
Najlepszy Kraków, potem Katowice, potem Warszawa i długo, długo nic. Wrocław, Szczecin i Poznań - totalne badziewia
gosc_szcze 2009-05-30 17:00   
gosc_szcze - Profil gosc_szcze
logo faktycznie kieske, ale uzycia słowa SOLIDARITY mija sie z celem! SOLIDARNOSC to nazwa własne w tym wypadku!!!!!!!!
cezary 2009-05-30 00:24   
cezary - Profil cezary
stenusie: chyba czuję się zmęczony. Poziomem niektórych wpisów.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy