Rząd zapowiada Centralny Port Komunikacyjny w 10 lat

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
11 maja 2017 14:20
20 komentarzy
Centralny Port Komunikacyjny, czyli nowe lotnisko dla Polski wraz z towarzyszącą infrastrukturą kolejową i drogową, może powstać w 10 lat - zapowiedział rządowy pełnomocnik ds. tej inwestycji.
Reklama

Mikołaj Wild, o którego powołaniu na stanowisko sekretarza stanu w kancelarii premiera ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Pasazer.com poinformował jako pierwszy, był jednym z uczestników debaty o CPK podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podczas dyskusji Wild zaznaczył, że pozyskanie pieniędzy na CPK nie jest problemem, choć nie sprecyzował, co ma na myśli. Dodał, że rząd skoncentruje się teraz na przygotowaniu odpowiednich przepisów, pozyskaniu zgód środowiskowych i opracowaniu odpowiednich dokumentów strategicznych. Dzięki temu sama budowa ma przebiegać jak najszybciej.

- 10 lat, które zostało stwierdzone, to nie tylko plan określony jako harmonogram, to jest pewien wymóg całego projektu - przekonywał Mikołaj Wild.

Według niego CPK ma mieć początkową przepustowość wynoszącą 50 mln pasażerów rocznie z możliwością łatwej rozbudowy do 100 mln pasażerów.

Nadal nie wiadomo, gdzie dokładnie miałby powstać CPK. Koszty jego budowy szacuje się na ok. 20 mld zł, a kolejne 3-4 mld zł ma pochłonąć infrastruktura dojazdowa. Rozmowy dotyczące finansowania inwestycji będą toczyły się m.in. w Chinach - premier Beata Szydło wraz z rządową delegacją przebywa obecnie na Forum Szlaku i Drogi w Pekinie. Nowy Jedwabny Szlak to chińska inicjatywa, mająca na celu poprawę połączeń transportowych między Państwem Środka a Europą. Finansuje ją głównie Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB), który z kolei jest zasilany głównie z chińskiego budżetu. Polska jest jednym z państw założycielskich AIIB.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7f36f 2017-05-17 21:03   
gość_7f36f - Profil gość_7f36f
centralny portlotniczy okolice OPOCZNA dobre polaczenie z WARSZAWA KRAKOWEM same plusy przed budowa PIS niech mysli a lokalizacia miedzy W-wa a LODZIOM zla
malin 2017-05-16 10:11   
malin - Profil malin
Za wikipedią: rozpoczęcie budowy BBI Berlin nastąpiło w 2006 roku. Planowany termin oddania na teraz to 2019. Nie wiem, kiedy zaczęto projektować, ale załóżmy za 2 lata wcześniej (chociaż angielska wersji Wikipedii pisze "after 15 years of planning"). I lokalizacja była już znana, z istniejącym dojazdem (tylko do modernizacji/rozbudowy). Koszt szacowany (stan 2016) na 6,9 mld EUR. Czyli 29 mld zł (lub drożej). My zrobimy równie "tanio" i dużo szybciej.
gość_38d10 2017-05-15 13:20   
gość_38d10 - Profil gość_38d10
Przed chwilą słuchałem konferencji prasowej Premier RP. Na pytania o CPL nie miała za dużo do powiedzenia. Jakby coś ,,ugrała" pochwaliła by się tym. Widać Chińczycy nie dali się wkręcić w ,,bajki".
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama