×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Dufry przyspiesza rozwój organiczny


Szwajcarski koncern travel retail Dufry zwiększył w I kwartale br. przychody o 4,7 proc. do 1,71 mld franków. Zysk brutto wzrósł o 6,6 proc. do 1,02 mld franków, a EBITDA - o 5,6 proc. do 154,7 mln franków. Marża EBITDA wzrosła do 9,1 proc.


Na poziomie netto wynik koncernu był wprawdzie ujemny i wyniósł -60,6 mln franków, to jednak był to wynik o ok. 25 mln lepszy niż rok temu w tradycyjnie najsłabszym kwartale roku w branży travel retail.

Wzrost organiczny firmy, bez uwzględnienia efektów przejęć, sprzedanych spółek-córek oraz wahań kursów walut, wyniósł 7,2 proc. i był większy o 1,6 pkt. proc. niż w IV kwartale 2016 r. Przyspieszenie wynikało przede wszystkim z dobrych wyników na głównych rynkach w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, ale spółka zanotowała poprawę także Ameryce Południowej, Europie Wschodniej i Turcji.

Dufry odnotowało 288,9 mln franków przychodów z regionu Europy Południowej i Afryki Północnej (praktycznie bez zmian wobec 2016 r.). Organiczny wzrost w tym regionie wyniósł 2,8 proc. Hiszpania i Portugalia odnotowały stabilny jednocyfrowy wzrost, a rynek napędzał także powrót rosyjskich turystów do Turcji. 

W regionie Wielkiej Brytanii, Europy Zachodniej i Środkowej Dufry miało 415,5 mln franków przychodów, co stanowiło spadek o ok. 12 mln wobec zeszłego roku. Jednak organiczny wzrost w tym regionie wyniósł 8,8 proc. i był napędzany przez Wielką Brytanię i Rosję.

Region Azji, Bliskiego Wschodu i Australii zanotował minimalny wzrost do 188,5 mln franków, choć organicznie region ten stracił 0,6 proc. W dół wyniki tego obszaru ciągnęły przede wszystkim wciąż notujące straty (choć zmniejszające się) Singapur i Hongkong.

Największy wzrost Dufry zanotowało w Ameryce Łacińskiej, gdzie przychody wzrosły o prawie 50 mln franków do 400,2 mln. Organiczny wzrost wyniósł 12,7 proc.

W I kwartale Dufry zakończyło przebudowę łącznie 7,2 tys. m kw. powierzchni handlowej i oddało 5,6 tys. m kw. nowej powierzchni brutto. W początkowym okresie roku doszło też do zmiany struktury biznesowej firmy - obecnie każdy kraj ma niezależny zarząd. 
gość_d66bb - Profil
gość_d66bb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie