Finnair i Helsinki testują check-in na podstawie twarzy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
03 maja 2017 07:45
Na lotnisku w Helsinkach rozpoczęły się testy systemu automatycznej odprawy check-in wyłącznie na podstawie urządzenia rozpoznającego twarz. Testy potrwają do 23 maja i na razie są ograniczone do 1000 pasażerów.
Reklama

Spółki zaprosiły do udziału w testach 1000 często latających osób. Na podstawie ocen z trzytygodniowego testu będzie można zweryfikować, czy taka technologia ma sens w powszechnym zastosowaniu.

Zaproszeni do udziału w testach pasażerowie poprzez specjalną aplikację będą musieli wgrać swoje aktualne zdjęcie. Na lotnisku skorzystają z wydzielonego stanowiska check-in. Urządzenie dostarczone wraz z oprogramowaniem przez firmę Futurice rozpozna twarz pasażera i automatycznie wczyta dane jego lub jej lotu. Na etapie testów automatyczny skan będzie następnie weryfikowany przez pracownika lotniska.

Docelowo system mógłby być w pełni automatyczny i całkowicie wyeliminować potrzebę stosowania na lotniskach papierowych kart pokładowych oraz weryfikacji tożsamości pasażerów przez pracowników lotniska lub firm handlingowych. Pasażer będzie mógł przejść przez całe lotnisko, ani razu nie pokazując dokumentów. Na razie niezbędne jest jednak sprawdzenie, czy system działa skutecznie.

Rok temu przeprowadzono podobny test dotyczący kontroli wstępu do strefy zastrzeżonej lotniska przez pracowników lotniska. Wyniki okazały się bardzo obiecujące.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama