×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linie regionalne apelują o więcej tras PSO


Europejskie Stowarzyszenie Linii Regionanych (ERA) zaapelowało do państw członkowskich Unii Europejskiej o częstsze stosowanie mechanizmu PSO, czyli prawnie dopuszczalnych dopłat do tras, których obsługa jest nieopłacalna biznesowo.


ERA przekonuje, że dzięki mechanizmowi PSO znacznie poprawia się dostępność lotnicza najbardziej odległych i trudno dostępnych regionów. Uruchomienie dotowanych przez władze tras to czynnik napędzający zarówno ruch biznesowy, jak i turystyczny.

- W Norwegii bez tras PSO duża część kraju po prostu nie nadawałaby się do zamieszkania. Te loty to jedyny dostępny transport publiczny. Wizyty w szpitalu czy weterynaryjne, przewóz ładunków i poczty - to wszystko jest możliwe dzięki PSO. Zastosowanie tego mechanizmu to doskonały sposób na to, by wraz z upływem czasu wygenerować wystarczające potoki pasażerów, aby trasy stały się biznesowo opłacalne - tłumaczy Stein Nilsen, prezes norweskiej linii Wideroe, członka ERA. 

Mechanizm PSO, jak tłumaczy ERA, jest wykorzystywany do skłonienia przewoźników do obsługi nieopłacalnych tras. Aby je zastosować, państwo członkowskie musi spełnić szereg warunków. Cały proces musi być w pełni transparentny, a przetarg na obsługę trasy PSO musi być ogłoszony w unijnym Dzienniku Urzędowym. Zleceniodawca musi udowodnić, że na warunkach rynkowych trasa nie jest opłacalna, a do tego, że jest ona niezbędna dla gospodarczego i społecznego rozwoju regionu. Nie może też istnieć żaden alternatywny sposób podróży w porównywalnych warunkach między danymi miastami.

Około jedna czwarta wszystkich PSO w Unii to tzw. otwarte PSO. W ramach tego mechanizmu państwo-zleceniodawca może nałożyć na przewoźnika wymogi dotyczące np. ceny maksymalnej lub liczby połączeń, ale nie może ograniczać dostępu ani oferty. Nie może np. blokować dostępu do trasy kolejnej linii, która chciałaby zacząć ją obsługiwać. Z uwagi na konkurencyjny charakter tego typu PSO, nie wiąże on się z dopłatami.

Zamknięte PSO, które stanowią ponad trzy czwarte wszystkich, opierają się na przetargu i wyborze tylko jednego przewoźnika. Jeśli wyłączność na obsługę trasy nie stanowi wystarczającej zachęty, państwo ma prawo przyznać na cztery lub pięć lat dopłaty.

W teorii PSO mogą dotyczyć połączeń krajowych i międzynarodowych w obrębie Unii, ale w praktyce mechanizm jest stosowany jedynie do tras krajowych. Jest szczególnie popularny w Grecji (obejmuje loty między kontynentem a wyspami), Skandynawii oraz Wielkiej Brytanii (loty w Szkocji). W Polsce nie funkcjonują trasy lotnicze PSO.

Na tej samej zasadzie dofinansowywane są połączenia kolejowe i drogowe - beneficjentem umów PSO są np. polscy przewoźnicy kolejowi. 

Komisja Europejska jeszcze w 2017 r. ma wydać nową interpretację przepisów dotyczących stosowania PSO w lotnictwie. 


Reklama


Booking.com
gość_d75d2 - Profil
gość_d75d2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie