Katowice czarterem stoją

4 kwietnia 2009 01:38
10 komentarzy
Reklama
Ruch czarterowy w Katowicach rośnie. W pierwszym kwartale br. odnotowano 29% przyrostu tego ruchu, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W marcu wzrost wyniósł 50% - czytamy w komunikacie nadesłanym do naszej redakcji.

Pod koniec maja zostanie uruchomione, raz w tygodniu, pierwsze, długodystansowe połączenie czarterowe do Dubaju (lot ma trwać 6 godzin), obecnie jednego z najbardziej urokliwych i fascynujących miejsc na świecie. W tym roku zostały także otwarte połączenia do Fuerteventura (Wyspy Kanaryjskie) oraz Marsa El Alam (Egipt).W sezonie wakacyjnym z Katowic będzie można polecieć 23 liniami czarterowymi do 32 miejsc w Europie, Azji i Afryce.

W sumie, wraz z innymi przewoźnikami regularnymi, czynnych będzie 64 połączeń.

Katowickie lotnisko jest także portem bazowych czarterowych linii lotniczych Aurela Airlines oraz Air Italy Polska. Według ostrożnych prognoz, rok 2009 powinien się zakończyć 17% wzrostem ruchu czarterowego, czyli odprawieniem ok. 700 tys. pasażerów. W minionym roku było ich ponad 600 tys.

Paweł Cybulak

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_PILOT 2009-04-08 21:40   
gosc_PILOT - Profil gosc_PILOT
To nie jest prawda że GTL nie spełnia warunków dla Ryana, wypada się przyznać jakie one są. Zdaję sobie sprawę że to jest tajemnica handlowa , ale nie udawajmy że Katowice jako jedyne mają czyste ręce w zakresie udogodnień dla tej linii. Nigdzie w Europie Ryan nie lata bez specjalnych uwarunkowań. Nie dziwmy się że jak dostał palec to chce rękę, skoro porty lotnicze im pozwoliły. W przypadku Katowic to była realizacja ambicji byłego v-ce ministra infrastruktury za Śląska który dawał własną głowę że otworzy dla Ryana bazę w Rzeszowie. I co z tego wyszło panie W.- jak zawsze nici. Pozatym ma mam pytanie jakie osiągnięcia ma GTL w zakresie programu "Fly to Katowice" Ilu pasażerów przyciągnął ten program? Interesuje mnie jakie kryteria ma Medal Europejski - czy tylko przyznawanie jego zależy od składek członkowskich w BCC.
paszecznik 2009-04-07 23:37   
paszecznik - Profil paszecznik
Laszlo Marozsi, szef marketingu Ryanaira na Europę Środkową i kraje bałtyckie, pojawił się wczoraj w Katowicach. Chwalił nasze lotnisko, jako jeden z najdynamiczniej rozwijających się portów w kraju, ale szybko przeszedł do sedna. Stwierdził, że z powodu kryzysu maleje liczba pasażerów latających do Wielkiej Brytanii za pracą, a ratunkiem może być jedynie większy ruch turystyczny. Jak to osiągnąć? - Potrzebujemy pomocy urzędu marszałkowskiego, by promować walory turystyczne regionu. Absolutnie nie chodzi nam o wyciąganie pieniędzy od władz województwa, ale wspólną kampanię reklamową. Wysłaliśmy już kilka pism w tej sprawie, ale pozostały bez odpowiedzi - stwierdził Marozsi, który nie ukrywał, że jeżeli liczba pasażerów nadal będzie spadać, Ryanair będzie zmuszony zlikwidować kilka połączeń, być może również z Pyrzowic.

Marozsi nie potrafił wytłumaczyć, na czym konkretnie miałaby polegać wspólna kampania promocyjna linii oraz województwa śląskiego, ale wyjaśnił nam to Tomasz Stemplewski, dyrektor wydziału promocji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Ryanair oczekuje, że podobnie jak inne regiony wykupimy na jego stronie internetowej reklamę województwa. Nie zamierzamy jednak w ten sposób dotować irlandzkiego przewoźnika, bo złamalibyśmy zasadę równego traktowania wszystkich linii. WizzAir czy Lufthansa, które też latają z Pyrzowic, mogłyby od razu zapytać, dlaczego ich pomijamy? - mówi Stemplewski. Dodaje, że władze regionu wolą inwestować w infrastrukturę na lotnisku w Pyrzowicach, czyli budowę nowych płyt postojowych, pasa startowego i terminalu. - Jeśli będziemy mieć dobrą infrastrukturę, linie same przyjdą - przekonuje Stemplewski.

W przyszłym roku ruszy kampania promocyjna regionu adresowana do mieszkańców miast europejskich i wtedy województwo nie wyklucza współpracy z którąś z linii lotniczych latających z Pyrzowic. - Ale nie przesądzamy, że będzie to właśnie Ryanair - mówi Stemplewski.

Nie wiadomo jednak, czy stanowisko urzędu marszałkowskiego nie zmieni się, bo władze Pyrzowic już tak bardzo nie oburzają się, gdy pojawia się kwestia dotowania linii lotniczych. Szczególnie po tym, jak Ryanair wygrał spór z Komisją Europejską. Przewoźnik nie będzie musiał oddawać Belgii około 4,5 mln euro pomocy, które otrzymał, gdy zakładał w 2001 r. bazę na belgijskim lotnisku Charleroi. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że chociaż port jest przedsiębiorstwem państwowym, nie oznacza to, że przyznane Ryanairowi ulgi są pomocą publiczną.

- Ewentualne dotacje musieliby jednak otrzymywać wszyscy albo nikt. Nie może być równych i równiejszych - mówi Cezary Orzech, rzecznik Pyrzowic.
paszecznik 2009-04-07 23:36   
paszecznik - Profil paszecznik
Ryanair znów domaga się, by władze województwa śląskiego dopłaciły do jego połączeń z Pyrzowic. Oficjalnie chodzi o wspólną kampanię reklamową, ale nikt nie ma wątpliwości, że linia chce pieniędzy za obecność na naszym lotnisku. - Jest kryzys, być może będziemy zmuszeni do likwidacji kilku połączeń - naciskają przedstawiciele Ryanaira Irlandzki przewoźnik znany jest ze swojej brutalnej polityki finansowej wobec portów lotniczych skąd latają jego samoloty. Często nie owija w bawełnę i stawia sprawę jasno: dopłaćcie albo likwidujemy połączenia. Niektóre samorządy, chcąc przyciągnąć albo zatrzymać jednego z największych w Europie tanich przewoźników, decydują się na taki krok. Władze Podkarpacia płacą rocznie ponad milion złotych za reklamy regionu na internetowej stronie Ryanaira. Podobnie jest w Krakowie i Bydgoszczy, gdzie firma dostaje od 1 do 3 mln zł dopłat rocznie za obecność na tamtejszych lotniskach. Ale w Bydgoszczy chcą się właśnie wycofać z tej umowy.

Naszemu regionowi udawało się do tej pory nie płacić "haraczu", ale drogo nas to kosztowało. Nie jest tajemnicą, że z tego powodu Ryanair pojawił się u nas dopiero w 2007 roku, a więc dużo później niż u konkurentów. Choć linia ostatecznie nie otrzymała dopłaty, uznała, że nasz region to smakowity kąsek i mimo wszystko warto się tu pojawić. Przyszedł jednak kryzys i sytuacja się zmieniła.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy