Ryanair zaskarży porozumienie Lufthansy z airberlin

19 stycznia 2017 08:30
6 komentarzy
David O'Brien, wiceprezes Ryanaira ds. handlowych zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami, że przewoźnik złoży formalną skargę na przejęcie 38 samolotów airberlin przez Lufthansa Group. Według Ryanaira to zaburzenie konkurencji.
Reklama
O zapowiedzi O'Briena poinformował portal Air Transport World. Nie sprecyzowano, do jakiego organu zamierza poskarżyć się przewoźnik - może złożyć protest zarówno do niemieckiego urzędu ds. konkurencji, jak i do Komisji Europejskiej, która z uwagi na rozmiar zaangażowanych firm może przejąć sprawę.

Lufthansa podpisała w ubiegłym roku porozumienie z airberlin o długoterminowym leasingu 38 samolotów z rodziny airbus A320. 33 maszyny trafią do Eurowings, a pięć - do Austrian Airlines. Dodatkowo w ramach umowy Lufthansa nawiązała współpracę code-share z głównym udziałowcem airberlin, Etihad Airways Group. Niedawno pojawiły się też doniesienia o możliwości zaangażowania kapitałowego arabskiego koncernu w Lufthansa Group.

Według O'Briena po przejęciu samolotów i tras airberlin przez Lufthansę dojdzie do zmonopolizowania rynku przez Lufthansa Group. Wiceprezes Ryanaira podał, że airberlin i Lufthansa razem mają obecnie ok. 63 proc. udziału w niemieckim rynku, a na 20 najbardziej popularnych trasach krajowych ich udział sięga 98 proc.

Transakcja może być trudna w ocenie z uwagi na to, że nie dochodzi do kapitałowego połączenia airberlin i Lufthansy, a jedynie do handlowego wynajmu samolotów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2017-01-31 06:35   
greg0303 - Profil greg0303
Niemieckie władze federalne (Bundeskartellamt) zaakceptowały porozumienie leasingu samolotów Air Berlin przez Lufthansę, właśnie ze względu na rodzaj umowy (będzie to leasing, a nie przejęcie floty).
Dodatkowo Lufthansa nie będzie korzystała z pozwoleń na starty/lądowania Air Berlin, a leasingowane maszyny zostaną dołączone do obsługi rejsów linii Eurowings.
gość_dad6c 2017-01-19 17:16   
gość_dad6c - Profil gość_dad6c
Lufa rozklada powoli konkurenta na czesci i niedlugo nie bedzie miec zadnego konkurenta!! Graja juz pierwsze skrzypce w Austrian, Brussels, Swiss, wyeliminuja AB i przyjdzie czas na polkniecie LOTu. Ciekawe co wtedy powiedza Ci ktorzy teraz krytykuja Ryanaira.
gość_fa5f8 2017-01-19 13:45   
gość_fa5f8 - Profil gość_fa5f8
A branie pieniędzy przez Ryana od samorządów za niby marketing na rzecz regionów to nie jest zaburzenie konkurencji ??? Panom z Ryana wydaje się, że im wolno wszystko a reszta ma grać fair ??? Żałośni są
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy