Etihad może kupić akcje Lufthansy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 stycznia 2017 14:20
5 komentarzy
Według doniesień włoskiej gazety "Il Messagero", Etihad Airways Group negocjuje zakup 30-40 proc. akcji Lufthansa Group. Ma to doprowadzić docelowo do połączenia obydwu lotniczych koncernów.
Reklama

Według nieoficjalnych informacji włoskich dziennikarzy, lotnicze koncerny dyskutują o możliwości połączenia od kilku tygodni. Początkowo Etihad Airways miałby objąć akcje Lufthansy w zamian za dokapitalizowanie przewoźnika, a potem ma dojść do pełnej integracji obydwu koncernów. Nie wiadomo jednak, jak ten drugi etap przebiegłby formalnie. Zgodnie z unijnym prawem, podmiot spoza wspólnoty nie może mieć większościowego pakietu akcji linii lotniczej w UE.

Przewoźnicy pod koniec roku formalnie nawiązali współpracę na zasadach code-share. Do tego Lufthansa wynajmuje 38 samolotów od airberlin, którego największym udziałowcem jest Etihad. Samoloty będą wykorzystywane przez spółki Eurowings i Austrian Airlines.

Lufthansa i Etihad nie skomentowały doniesień. Nie wiadomo, co ewentualna inwestycja oznaczałaby dla Alitalii. 49 proc. akcji włoskiej linii należy do Etihad Airways Group, jednak restrukturyzacja nie przynosi rezultatów. Niedawno włoskie władze zażądały przedstawienia szczegółowego biznesplanu dla linii. Prawdopodobne są zwolnienia oraz głębokie zmiany w strukturze linii.

Nie wiadomo też, czy Etihad nadal zamierza inwestować w airberlin - linię, która podobnie jak Alitalia, cały czas przynosi straty.

Jedną z osób, która uważa za prawdopodobne zaangażowanie Etihad Airways w Lufthansę, jest prezes Ryanaira, Michael O'Leary.

- W ciągu najbliższych pięciu lat największą zmianą będzie restrukturyzacja wielkich grup lotniczych. Wszystkie trzy (Lufthansa, IAG i Air France-KLM) będą do tego czasu miały dużych akcjonariuszy z rejonu Zatoki Perskiej. Qatar Airways już ma 20 proc. w IAG, Etihad i Emirates kupią udziały w Lufthansie i AF-KLM - mówił O'Leary w rozmowie z Pasazer.com w sierpniu 2016 r.

Lufthansa obecnie jest notowana na giełdzie we Frankfurcie. 100 proc. akcji spółki jest w obrocie, a akcjonariat jest rozproszony. Największym udziałowcem (9,7 proc. akcji) jest fundusz Templeton.

Jeśli Etihad Airways przejmie akcje Lufthansy, byłby drugim z arabskiej "wielkiej trójki" inwestującej w wiodący europejski koncern. Qatar Airways jest największym jednostkowym udziałowcem koncernu IAG, obejmującego British Airways, Iberię, Aer Lingus i Vuelinga.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2017-01-24 16:01   
greg0303 - Profil greg0303
Prezes Etihad Airways, James Hogan, w drugiej połowie tego roku opuści stanowisko lidera linii z Abu Zabi. Kupno udziałów w europejskich liniach, które są wciąż w dużych kłopotach finansowych, spotkało się z krytyką zarządu przewoźnika.

James Hogan jest prezesem Etihad Airways od 2006 roku. Przewoźnik znacząco rozbudował swoją siatkę połączeń i flotę (z 22 do ponad 120 samolotów) pod Jego sterami, oraz dołączył do elitarnego grona 5-gwiazdkowych linii Skytrax.
greg0303 2017-01-17 20:34   
greg0303 - Profil greg0303
Nieoficjalnie mówiono o tej transakcji już od pewnego czasu.

Kiedy linie Etihad Airways kupiły udziały w Alitalii, to proponowały Grupie Lufthansy również inwestycję we włoskie linie.
Carsten Spohr, prezes Lufthansy, ostatnio ocenił szanse przejęcia Air Berlin przez Lufthansa Group na bardzo niskie, ze względu na długi i wysokie koszty operacyjne berlińskiego przewoźnika.
luciusvorenus 2017-01-17 17:55   
luciusvorenus - Profil luciusvorenus
W samych Niemczech naruszyło by to konkurencje, a w Austrii by mieli wszystko (Niki należy do AB), a to znaczy, ze będą wychodzić z Air Berlin dobrowolnie, albo taki warunek dostana od KE lub niemieckiego/austriackiego nadzoru konkurencji. Inaczej tego nie widzę.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama