×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Etihad może kupić akcje Lufthansy


Według doniesień włoskiej gazety "Il Messagero", Etihad Airways Group negocjuje zakup 30-40 proc. akcji Lufthansa Group. Ma to doprowadzić docelowo do połączenia obydwu lotniczych koncernów.


Według nieoficjalnych informacji włoskich dziennikarzy, lotnicze koncerny dyskutują o możliwości połączenia od kilku tygodni. Początkowo Etihad Airways miałby objąć akcje Lufthansy w zamian za dokapitalizowanie przewoźnika, a potem ma dojść do pełnej integracji obydwu koncernów. Nie wiadomo jednak, jak ten drugi etap przebiegłby formalnie. Zgodnie z unijnym prawem, podmiot spoza wspólnoty nie może mieć większościowego pakietu akcji linii lotniczej w UE.

Przewoźnicy pod koniec roku formalnie nawiązali współpracę na zasadach code-share. Do tego Lufthansa wynajmuje 38 samolotów od airberlin, którego największym udziałowcem jest Etihad. Samoloty będą wykorzystywane przez spółki Eurowings i Austrian Airlines. 

Lufthansa i Etihad nie skomentowały doniesień. Nie wiadomo, co ewentualna inwestycja oznaczałaby dla Alitalii. 49 proc. akcji włoskiej linii należy do Etihad Airways Group, jednak restrukturyzacja nie przynosi rezultatów. Niedawno włoskie władze zażądały przedstawienia szczegółowego biznesplanu dla linii. Prawdopodobne są zwolnienia oraz głębokie zmiany w strukturze linii. 

Nie wiadomo też, czy Etihad nadal zamierza inwestować w airberlin - linię, która podobnie jak Alitalia, cały czas przynosi straty. 

Jedną z osób, która uważa za prawdopodobne zaangażowanie Etihad Airways w Lufthansę, jest prezes Ryanaira, Michael O'Leary.

W ciągu najbliższych pięciu lat największą zmianą będzie restrukturyzacja wielkich grup lotniczych. Wszystkie trzy (Lufthansa, IAG i Air France-KLM) będą do tego czasu miały dużych akcjonariuszy z rejonu Zatoki Perskiej. Qatar Airways już ma 20 proc. w IAG, Etihad i Emirates kupią udziały w Lufthansie i AF-KLM - mówił O'Leary w rozmowie z Pasazer.com w sierpniu 2016 r. 

Lufthansa obecnie jest notowana na giełdzie we Frankfurcie. 100 proc. akcji spółki jest w obrocie, a akcjonariat jest rozproszony. Największym udziałowcem (9,7 proc. akcji) jest fundusz Templeton.

Jeśli Etihad Airways przejmie akcje Lufthansy, byłby drugim z arabskiej "wielkiej trójki" inwestującej w wiodący europejski koncern. Qatar Airways jest największym jednostkowym udziałowcem koncernu IAG, obejmującego British Airways, Iberię, Aer Lingus i Vuelinga.
gość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie