×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


United wyśle boeingi 747 na emeryturę już w tym roku


Linie United weryfikują swoje wcześniejsze plany i już w tym roku - a nie w 2018 r., jak dotąd zakładano - wycofają ze służby swoje boeingi 747.


We flocie amerykańskiego przewoźnika boeingi 747 były obecne od lat 70. ubiegłego stulecia, początkowo latając między Kalifornią i Hawajami. Obecnie we flocie United lata 20 boeingów 747-400, które obsługują trasy z San Francisco do Europy oraz Azji. Wszystko wskazuje na to, że rok 2017 jest ostatnim, w którym zobaczymy JumboJety w barwach United. 

- Jest to historyczny moment zaprawiony kroplą goryczy - JumboJet ze swoją sylwetką, której nie da się pomylić z innym samolotem, kiedyś reprezentował najwyższe osiągnięcie w dziedzinie transportu lotniczego. Obecnie istnieją inne, bardziej ekonomiczne, efektywne i niezawodne samoloty szerokokadłubowe, które naszym pasażerom podróżującym na dłuższych trasach oferują bardziej współczesne warunki podróży - napisał Scott Kirby, prezydent United w liście do pracowników.


Dwa lata temu przewoźnik planował zatrzymać część samolotów we flocie do 2020 r.; na początku ubiegłego roku zrewidował plany i ogłosił, że jego boeingi 747 przestaną latać w 2018 r. We środę zarząd United poinformował pracowników, że nawet te plany były zbyt ambitne, gdyż samoloty te nie są już konkurencyjne. Pomimo że wiele z boeingów 747 we flocie United ma mniej niż 20 lat, linie poinformowały, że samoloty te wymagają więcej uwagi przy konserwacji i utrzymaniu oraz wypadają gorzej w rankingach satysfakcji konsumentów niż inne samoloty używane na trasach dalekodystansowych. 

Linie United wyjaśniły także, że gdy wiele innych linii lotniczych wycofuje z eksploatacji boeingi 747, to znalezienie części zamiennych do tych samolotów staje się coraz większym problemem. Tylko w ubiegłym roku boeingi 747 zniknęły z flot takich linii jak Air France czy Cathay Pacific, podczas gdy linie KLM redukują rozmiar swojej floty JumboJetów. 

W tym roku linie United odbiorą 14 boeingów 777-300ER, które dysponują podobną liczbą miejsc co boeingi 747, ale spalają 20 proc. mniej paliwa w przeliczeniu na jedno miejsce niż boeingi 747. 

Poza United, jedynym z głównych przewoźników amerykańskich użytkujących boeingi 747 są linie lotnicze Delta, które także zapowiedziały wycofanie tego modelu samolotu przed końcem tego roku. 


fot. Kurt Clark, Andrew Thomas, Alan Wilson (Flickr.com/CC) gość_94424 - Profil
gość_94424
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie