×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


easyJet zarobił przez rok 2,5 mld zł


easyJet w zakończonym 30 września roku rozliczeniowym 2015-16 zarobił na czysto 495 mln funtów, czyli ponad 2,5 mld zł. To o ponad jedną czwartą mniej niż rok wcześniej, gdy brytyjski low-cost zarobił 686 mln funtów.

Przychody linii sięgnęły 4,67 mld funtów (spadek o 0,4 proc.). W przeliczeniu na jedno miejsce oznacza to przychód w wysokości 58,5 funta (spadek o 6,4 proc. lub 6,9 proc. przy założeniu stałych kursów walutowych). Yield, czyli średni przychód na pasażera, spadł o 6,5 proc. do 63,83 funta. 

Przychód jednostkowy wyniósł 5,32 pensów na ASK (spadek o 4,8 proc.), a koszt jednostkowy - 4,76 pensa (wzrost o 0,3 proc.).

Koszty przewoźnika bez uwzględnienia paliwa wyniosły 3,06 mld funtów (wzrost o 8,9 proc.), a na paliwo easyJet wydał 1,11 mld funtów (spadek o 0,8 proc.). Głównymi kosztami, poza paliwem, były opłaty lotniskowe i za obsługę naziemną (1,27 mld funtów), płace (542 mln) i opłaty nawigacyjne (336 mln).

Całkowity koszt na jedno miejsce spadł o 2 proc. do 52,3 funtów (4,6 proc. przy założeniu stałych kursów walutowych). Koszt na jedno miejsce bez uwzględnienia kosztów paliwa wzrósł o 2,6 proc. do 38,3 funtów, natomiast przy założeniu stałych kursów walutowych spadł o 1,1 proc. 

easyJet obsłużył w tym okresie rekordową liczbę 73,1 milionów pasażerów, co stanowi wzrost o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Rekordowy był też współczynnik obłożenia miejsc, który sięgnął 91,6 proc., o 0,1 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej.

W odniesieniu do rysujących się perspektyw należy stwierdzić, iż model działalności easyJet pozostaje oparty o solidne podstawy, podobnie zresztą jak zapotrzebowanie wśród pasażerów na nasze usługi. Trzeba też zauważyć, że w perspektywie średniookresowej niezmiennie dostrzegamy możliwości dalszego wzrostu przychodów, zysków i stopy zwrotu dla akcjonariuszy. W środowisku charakteryzującym się coraz poważniejszymi wyzwaniami, linie lotnicze o silnej pozycji takie jak easyJet stawać się będą coraz silniejsze i zamierzamy dalej rozwijać naszą działalność w oparciu o dobrze rozbudowaną sieć połączeń - powiedziała cytowana w komunikacie prasowym prezes easyJet, Carolyn McCall.

Przewoźnik zadeklarował wypłatę dywidendy w wysokości 53,8 pensa za akcję. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez spółkę na wypłatę dywidendy przeznaczona zostanie połowa zysku pozostałego po odliczeniu podatku.

W przyszłym roku prawie połowa wzrostu easyJet będzie miało miejsce w Wielkiej Brytanii. Przewidujemy także, iż znaczący wzrost odnotujemy w Szwajcarii, Francji i we Włoszech. Nasza strategia umacniania przewagi konkurencyjnej easyJet na najważniejszych lotniskach zaowocuje dwucyfrowym wzrostem w miejscach, gdzie znajdują się nasze główne bazy, czyli w Londynie, Manchesterze, Wenecji, Berlinie i Amsterdamie - zapowiedziała McCall.
gość_3b35e - Profil
gość_3b35e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie