Kraków planuje drugie lotnisko

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
24 października 2016 13:57
34 komentarzy
Istnieje szansa, że Kraków, podobnie jak Warszawa, będzie miał dwa lotniska. Pierwszy krok w tym kierunku został wykonany - lotnisko w podkrakowskim Pobiedniku Wielkim uzyskało certyfikat ULC lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji.
Reklama

Do tej pory z lotniska w Pobiedniku Wielkim korzystał Aeroklub Krakowski, na lotnisku dopuszczone były tylko loty czarterowe, wykonywane samolotami o masie do 10 ton, które mogły przewozić maksymalnie 19 pasażerów. W praktyce z trawiastego pasa startowego korzystają głównie pasjonaci latania posiadający małe, prywatne maszyny, przeprowadzane są szkolenia szybowcowe. Większe maszyny startują z niego, gdy na przykład przeprowadzane są szczepienia lisów w Małopolsce, informuje Gazeta Krakowska.

Teraz istnieje szansa, że to się zmieni, gdyż Aeroklub Krakowski jako pierwszy w Polsce zmienił status lotniska z tzw. „użytku wyłącznego” na „lotnisko publiczne o ograniczonej certyfikacji”, co oznacza że będzie otwarte dla wszystkich statków powietrznych.

- Przekształcenie lotniska na publiczne stawia przed nami nowe możliwości rozwoju. Lotniskiem użytku publicznego jest lotnisko otwarte dla wszystkich statków powietrznych w terminach i godzinach ustalonych przez zarządzającego lotniskiem i podanych do publicznej wiadomości. Dzięki certyfikatowi na lotnisku mogą odbywać się loty handlowe i turystyczne, zarówno w nocy, jak i w dzień. Mogą znaleźć się firmy chętne stworzyć regularne połączenia z Pobiednika Wielkiego z innymi lotniskami, a nawet portami lotniczymi. - informuje specjalista ds. marketingu i promocji Aeroklubu Krakowskiego, Judyta Gibalska.

Jednak by te plany były możliwe do zrealizowania, w Pobiedniku Wielkim konieczne są inwestycje, takie jak budowa utwardzonej drogi startowej i modernizacja wieży kontrolnej. Aeroklub wierzy, że dzięki zmianie statusu lotniska, znajdą się pieniądze na realizację tych celów.

- Certyfikat daje nam szanse na pozyskiwanie dofinansowania ze środków samorządowych i krajowych. W dalekosiężnych planach chcemy stworzyć nowy, utwardzony pas startowy, który pozwoli na całoroczny ruch lotniczy i podniesienie dopuszczalnej masy startowej statków powietrznych. - mówi Gibalska.

Aeroklub liczy na to, że znajdą się pieniądze zarówno od miasta jak i od prywatnych firm i inwestycje powstaną w przeciągu dwóch, trzech lat. Wtedy lotnisko będzie mieć duże znaczenie dla obsługi terenów inwestycyjnych, które powstaną w pobliżu, dzięki projektowi „Nowa Huta Przyszłości”, który zakłada budowę biurowców, siedzib nowych firm, zakładów produkcyjnych. Projekt realizowany przez miasto, wart 2 mld zł, polega na przygotowaniu terenów na wschód od kombinatu ArcelorMittal. Prywatne firmy dzięki temu mają zainwestować tam kolejne 8 mld zł i stworzyć ok. 40 tys. nowych miejsc pracy.

- Działania Aeroklubu Krakowskiego traktujemy jako uzupełnienie naszego projektu. W jego ramach powstanie m.in. Centrum Logistyczne w Ruszczy, które może znacząco skorzystać na bliskości lotniska świadczącego usługi cargo. - mówi Artur Paszko, prezes spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości.

Oprócz samolotów przewożących towary, w Pobiedniku Wielkim miałyby lądować samoloty korporacyjne. Ponadto nowe lotnisko obsługiwałoby operacje służące planowanemu Parkowi Naukowo-Technologicznemu Branice.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
adam7691 2017-02-16 10:43   
adam7691 - Profil adam7691
czy Dremliner wyląduje na trawie?
gość_187e2 2016-11-11 10:08   
gość_187e2 - Profil gość_187e2
Pytanie zasadnicze . Czy na pewno Aeroklub Krakowski czy też biznesowe ramię Polskiego Związku Sportowego zwane Aeroklubem Polskim pod tytułem Aero Partner
Dokument certyfikujący jest na Imię Aero Partner, a więc Aeroklub Krakowski najwyżej może być petentem w sprawie użytkowania lotniska
gość_ceb0b 2016-10-27 19:21   
gość_ceb0b - Profil gość_ceb0b
On nie załatwiał służbowych spraw, tylko wracał do domu, do Brzeszczy..
Ciekawe czy ma doliczone 900 zł do podstawy PITu za prywatne użytkowanie auta?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama