Cathay Pacific: Będzie ciaśniej w ekonomicznej

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
04 października 2016 07:51
1 komentarz
Fotele w klasie ekonomicznej Cathay Pacific zostaną zwężone z 18,5 do 17 cali, czyli o 3,5 cm. Dzięki temu w boeingach 777 przewoźnika w jednym rzędzie zmieści się 10 foteli zamiast dotychczasowych dziewięciu.
Reklama

O planach zagęszczenia klasy ekonomicznej poinformował w wywiadzie dla "South China Morning Post" prezes linii, Ivan Chu Kwok-leung.

- Jeżeli przyjrzycie się boeingom 777 używanych przez przewoźników z krajów Zatoki Perskiej, USA czy Europy oraz naszym boeingom, standardem jest układ siedzeń 3-4-3. Myślę, że to jest bardzo jasne, że my również idziemy w tym kierunku - powiedział Kwok-leung.

Jako powód wprowadzenia zmiany prezes wskazał ograniczoną liczbę slotów w Hongkongu i konieczność, by każdy z lotów zabierał jak największą liczbę pasażerów.

Wprowadzenie dodatkowych miejsc umożliwiłoby dodanie 35 foteli w samolotach obsługujących trasy regionalne i co najmniej 17 foteli w samolotach obsługujących połączenia dalekodystansowe. Rocznie podniosłoby to oferowanie floty 70 boeingów 777 przewoźnika o 1,1 mln miejsc, co stanowiłoby wzrost oferowania o 4 proc.

Zmiany nie podobają się związkom zawodowym personelu pokładowego, który zaapelował o zatrudnienie dodatkowych pracowników, by obsłużyć zwiększoną liczbę pasażerów.

- Jeżeli pojawi się dodatkowy fotel w rzędzie, to nie mogę sobie wyobrazić, jak wąskie będą miejsca. Dla pasażerów jest to zdecydowanie zła wiadomość - powiedziała Silvia But, wiceprzewodnicząca związku zawodowego personelu Pokładowego Cathay Pacific.

Prezes linii zapewnił, że przewoźnik będzie się starał zachować dotychczasowy 32-calowy odstęp pomiędzy fotelami oraz zastosuje najnowsze fotele, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń kabiny.

- Zmaksymalizujemy wykorzystanie każdego centymetra - zapewnił Kwok-leung.

W ubiegłym roku linie z Hongkongu przeprowadziły wśród pasażerów ankietę, z której wynikało że większość z nich jest przeciwna wprowadzeniu układu foteli 3-4-3 w klasie ekonomicznej. Wtedy też przewoźnik obiecał, że przychyli się do woli pasażerów. Jednak w tym roku przewoźnik wykazał fatalne wyniki finansowe, które zmuszają go do podjęcia aktywnych działań na rzecz poprawienia rentowności.

Zagęszczenie foteli w kabinie ekonomicznej boeinga 777 to działanie stosowanie przez wiele linii lotniczych, w tym linie posiadające pięć gwiazdek w rankingach Skytrax. Tylko w tym roku układ 3-4-3 w prowadziły w swoich boeingach 777-200 linie lotnicze Qatar. Niedawno inne pięciogwiazdkowe linie lotnicze EVA Air z Tajwanu zapowiedziały wprowadzenie podobnego układu foteli.

Aby wyjaśnić konieczność wprowadzenia zmian, linie Cathay Pacific przywołują przykład trasy z Hongkongu do Vancouver obsługiwanej dwoma typami Boeingów 777 zabierających na pokład 340 lub 275 pasażerów. Tę samą trasę obsługuje Air Canada, jednak boeing 777 należący do kanadyjskiego przewoźnika zabiera na pokład 450 pasażerów.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_0ca08 2017-02-10 09:34   
gość_0ca08 - Profil gość_0ca08
Gdyby sloty były PRAWDZIWĄ PRZYCZYNĄ to by kupili więcej A380 !!!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama