Odważny pomysł Airbusa. Loty z jednym pilotem możliwe już wkrótce
Europejski producent lotniczy oraz Cathay Pacific współpracują nad rozwiązaniem pozwalającym na obecność w kokpicie jednego pilota podczas większości czasu lotu długodystansowego. Takie rejsy mogą wystartować już w 2025 r.
Reklama
Cathay Pacific współpracuje z Airbusem nad wprowadzeniem możliwości przeprowadzania pasażerskich lotów długodystansowych ze „zmniejszoną załogą”, co oznacza obecność tylko jednego pilota w kokpicie przez większość czasu w powietrzu – dowiedział się Reuters.
Program nazwany przez Airbusa Project Connect, ma na celu certyfikację odrzutowca A350 do operacji z jednym pilotem w kokpicie w czasie, kiedy samolot znajduje się na wysokości przelotowej – czas obecności drugiego pilota miałby być więc ograniczony jedynie do momentu startu i lądowania maszyny. Pierwsze takie loty mają zostać przeprowadzone przez Cathay Pacific w 2025 r.
Takie rozwiązanie miałoby oznaczać dla linii lotniczych oszczędności na najdłuższych lotach dalekodystansowych, które ze względu na czas trwania wymagają zaangażowania więcej niż dwóch pilotów – pilot nieobecny w kabinie podczas lotu mógłby ten czas wykorzystać na odpoczynek, co pozwoliłby zmniejszyć całkowitą liczbę członków załogi zabieranej na pokład.
– Pomimo, że współpracujemy z Airbusem nad opracowywaniem koncepcji operacji o zredukowanej załodze, w żaden sposób nie zobowiązaliśmy się do bycia pierwszym klientem takiego rozwiązania. Komercyjne wdrożenie Project Connect wymagałoby szeroko zakrojonych testów, zatwierdzenia przez organy regulacyjne i szkolenia pilotów, przy absolutnym braku kompromisów w zakresie bezpieczeństwa. Zakres zastosowania i skuteczność takiego rozwiązania, a także ogólna analiza kosztów i korzyści, będą ostatecznie zależeć od przebiegu pandemii COVID-19. Mając na uwadze powyższe, będziemy nadal współpracować z Airbusem i wspierać rozwój tej koncepcji – czytamy w oświadczeniu prasowym wydanym przez Cathay Pacific da Reutersa.
Na drodze do akceptacji takiego rozwiązania pozostają jednak duże przeszkody związane z bezpieczeństwem oraz najpewniej opór ze strony organizacji pracowniczych zrzeszających pilotów, którzy w ostatnich kilkunastu miesiącach zostali już dotknięci masowymi zwolnieniami i obawą o przyszłość rynku pracy.
Jak zaznacza Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w odpowiedzi na doniesienia Reutersa, względy bezpieczeństwa będą wymagać przede wszystkim stałego monitorowania czujności i parametrów życiowych jednoosobowej załogi, przez odpowiednie systemy pokładowe. Konieczne byłoby także rozwiązanie pozwalające, w razie problemów, dotrzeć odpoczywającemu pilotowi do kabiny w odpowiednio krótkim czasie.
– Zwykle podczas lotów długodystansowych, gdy znajdujesz się na wysokości przelotowej, w kokpicie niewiele się dzieje. [...] Rozsądnie jest powiedzieć dla takiego rozwiązania „OK” [Project Connect – przyp. red.], pod warunkiem, że wdrożymy odpowiednie rozwiązania techniczne, które zapewniają, że jeśli będący sam w kokpicie pilot zaśnie lub będzie miał każdy inny problem, nie spowoduje żadnego niebezpieczeństwa dla pasażerów i pozostałej załogi – powiedział Patrick Ky, szef EASA.
Podkreśla się także, że operacje z załogą jednoosobową, obecnie ograniczone dla lotów z maksymalnie dziewięcioma pasażerami, wymagałyby wsparcia ze strony Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) oraz krajów, przez których przestrzeń powietrzną takie loty miałyby przemierzać.
Także Airbus ma już być w trakcie przygotowania technicznych modyfikacji w modelu A350 pozwalających na zachowanie bezpieczeństwa podczas lotów wykorzystujących Project Connect – są to m. in. zmiany w autopilocie i systemie ostrzegania o locie oraz funkcja „awaryjnego zniżania”.
Fot.: materiały prasowe, Wikimedia Commons