Bruksela szykuje zmianę przepisów dot. opłat lotniskowych

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
14 września 2016 08:13
2 komentarze
Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie oceny dyrektywy z 2009 r. dotyczącej stawek opłat lotniskowych. To pierwszy krok w stronę przyjęcia nowego prawa.
Reklama

Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej zaproszenie do konsultacji publicznych w formie "mapy drogowej ewaluacji". To standardowa procedura po kilku latach od wprowadzenia nowego unijnego prawa. Dodatkowym czynnikiem jest unijny pakiet lotniskowy. W jego ramach planowana jest nowelizacja dyrektywy o opłatach lotniskowych. Datego Bruksela najpierw chce zebrać z rynku opinie dotyczące obecnego prawa, a potem przedstawi pakiet zmian.

Obecna dyrektywa dot. opłat lotniskowych pochodzi z 2009 r. i jest pierwszym unijnym aktem prawnym w tym zakresie. Kraje członkowskie musiały uchwalić wdrażające ją przepisy krajowe do marca 2011 r.

Dyrektywa obowiązuje wszystkie lotniska obsługujące ponad 5 mln pasażerów rocznie lub, jeśli w danym kraju nie ma tak dużego lotniska, największy port tego kraju. Łącznie dotyczy to ok. 70 lotnisk, które razem obsługują niemal 80 proc. unijnego ruchu lotniczego. W Polsce dyrektywa dotyczy na razie jedynie Lotniska Chopina.

Unijne prawo nakłada na te lotniska m.in. obowiązek ustalania opłat lotniskowych w oparciu o realne koszty spółki, obowiązek przeprowadzenia konsultacji oraz wprowadzenia mechanizmów niezależnego nadzoru. Zakazuje też różnicowania opłat dla poszczególnych linii (choć lotniska mogą to obchodzić, wprowadzając zniżki np. dla linii bazowych). Celem dyrektywy był wzrost transparentności procesu ustalania stawek, wzmocnienie pozycji linii wobec lotniskowych monopolistów i poprawienie warunków konkurencji lotnisk.


Reklama

Ostatnie komentarze

gość_3c747 2016-09-14 11:47   
gość_3c747 - Profil gość_3c747
Chyba raczej odwrotnie. Dyrektywa mówi o tym, ze każdy ma płacić tyle samo, wiec wszelkie rabaty itp. nie powinny obowiazywać.
lysypiotr76 2016-09-14 11:12   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Ta dyrektywa jest jakby przeciwieństwem tego co mają zamiar zrobić ze stawkami dla linii władze lotniska Chopina.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama