×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bruksela szykuje zmianę przepisów dot. opłat lotniskowych


Komisja Europejska rozpoczęła publiczne konsultacje w sprawie oceny dyrektywy z 2009 r. dotyczącej stawek opłat lotniskowych. To pierwszy krok w stronę przyjęcia nowego prawa.


Komisja Europejska opublikowała na swojej stronie internetowej zaproszenie do konsultacji publicznych w formie "mapy drogowej ewaluacji". To standardowa procedura po kilku latach od wprowadzenia nowego unijnego prawa. Dodatkowym czynnikiem jest unijny pakiet lotniskowy. W jego ramach planowana jest nowelizacja dyrektywy o opłatach lotniskowych. Datego Bruksela najpierw chce zebrać z rynku opinie dotyczące obecnego prawa, a potem przedstawi pakiet zmian. 

Obecna dyrektywa dot. opłat lotniskowych pochodzi z 2009 r. i jest pierwszym unijnym aktem prawnym w tym zakresie. Kraje członkowskie musiały uchwalić wdrażające ją przepisy krajowe do marca 2011 r.

Dyrektywa obowiązuje wszystkie lotniska obsługujące ponad 5 mln pasażerów rocznie lub, jeśli w danym kraju nie ma tak dużego lotniska, największy port tego kraju. Łącznie dotyczy to ok. 70 lotnisk, które razem obsługują niemal 80 proc. unijnego ruchu lotniczego. W Polsce dyrektywa dotyczy na razie jedynie Lotniska Chopina. 

Unijne prawo nakłada na te lotniska m.in. obowiązek ustalania opłat lotniskowych w oparciu o realne koszty spółki, obowiązek przeprowadzenia konsultacji oraz wprowadzenia mechanizmów niezależnego nadzoru. Zakazuje też różnicowania opłat dla poszczególnych linii (choć lotniska mogą to obchodzić, wprowadzając zniżki np. dla linii bazowych). Celem dyrektywy był wzrost transparentności procesu ustalania stawek, wzmocnienie pozycji linii wobec lotniskowych monopolistów i poprawienie warunków konkurencji lotnisk. 
gość_43ad7 - Profil
gość_43ad7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie