Bombardier: Będą opóźnienia dostaw CSeries

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
07 września 2016 15:19
4 komentarze
Nie 15, ale jedynie siedem maszyn CSeries dostarczy w tym roku Bombardier. Producent tłumaczy, że zmiana planów wynika z opóźnienia dostaw silników Pratt & Whitney.
Reklama

Jak do tej pory Bombardier dostarczył dwie maszyny CS100 liniom Swiss. Zgodnie z planami w tym roku do Swiss i airBaltic miało trafić 15 samolotów kanadyjskiego producenta. W tej chwili nie jest jasne, której w linii lotniczej przypadną poszczególne z siedmiu maszyn przeznaczonych do dostawy w tym roku.

Pomimo najnowszego opóźnienia, firma Bombardier zapewnia, że zrealizuje plan dostarczenia od 90 do 120 maszyn CSeries do 2020 r. W tym roku kanadyjski producent przewiduje osiągnąć zyski z programu CSeries.

- Program jest niezagrożony i jest to tylko chwilowy problem - stwierdziła w oświadczeniu rzecznik Bombardiera, Isabelle Gauthier.

Rzecznik dodała, że firma najprawdopodobniej nadrobi zaległości w dostawach w 2017 r., choć na potwierdzenie tych planów trzeba poczekać do końca tego roku. Bombardier nie dostarczył jeszcze większej wersji samolotu, CS300 i rzecznik nie chciała ujawnić, czy obecne problemy producenta nie opóźnią dostawy tego modelu.

- Silniki do CSeries spisują się bardzo dobrze w służbie. Blisko współpracujemy z Pratt & Whitney by rozwiązać obecny problem dostaw i upewnić się że mamy wsparcie dostawcy w naszych planach długoterminowego rozwoju - powiedział prezes Bombardier Commercial Aircraft, Fred Cromer.

Mniej optymistyczni są akcjonariusze spółki. Na wtorkowej sesji giełdy papierów wartościowych w Toronto ceny akcji producenta spadły o 4,72 procent.

Program CSeries jest opóźniony o 2,5 roku i kosztuje ponad 2 mld dolarów więcej, niż zakładały plany. Miliard dolarów na ratowanie programu wyłożył już rząd prowincji Quebec w zamian za 49,5 proc. udziałów w programie.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Psychodelik 2016-09-10 10:53   
Psychodelik - Profil Psychodelik
A ja lecę 30.09 ZRH-BRU i też po cichu liczyłem na CS :/
wroord 2016-09-08 15:03   
wroord - Profil wroord
Ja sie bardzo cieszylem ze polece 5 wrzesnia a tu pojawil sie wysluzony AVRO, co i tak bylo lepsze bo flightstats podawalo Fokkera100. Widocznie dostawy im sie opozniaja i CS100 daja na trasy do Londynu i Paryza.
lysypiotr76 2016-09-08 05:45   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
wroord - Co prawda aż tak nie śledzę tego tematu, ale 30 sierpnia przyleciał. Był salut wodny i miał latać do WAW już codziennie.Rozumiem że jest inaczej.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama