×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


5 zdjęć z… Angra do Heroísmo


Angra do Heroísmo to stolica Terceiry, jednej z dziewięciu wysp Azorów, autonomicznego archipelagu położonego 1500 km od wybrzeży Portugalii. 
Nazwa miasta odzwierciedla jego bogatą przeszłość. Angra oznacza po portugalsku "zatoka", natomiast dodany później człon Heroísmo, czyli "bohaterstwo", nawiązuje do 1830 r. Na wyspie schroniła się wtedy królowa Maria II, uciekająca przed uzurpatorem Michałem I. Dziś ten niegdyś kluczowy port transatlantycki przyciąga swą tradycyjną architekturą i gościnnością jego mieszkańców. 

1. Najstarsze miasto archipelagu


Angra do Heroísmo to najstarsze miasto na Azorach, a obecnie drugi co wielkości ośrodek po stolicy archipelagu Ponta Delgada. Jego początki sięgają 1450 r., gdy eksplorujący Terceirę Portugalczycy założyli osadę w sąsiedztwie dwóch naturalnych zatok rozdzielonych górą Monte Brasil. Świetnie zachowana, historyczna zabudowa Angra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Azorów. 

2. Korowód barwnych uliczek


W centrum Angry dominują brukowane uliczki wypełnione odrestaurowanymi kamieniczkami z charakterystycznymi różnokolorowymi fasadami. Wiele z nich zostało przekształconych w rodzinne hotele i restauracje, które w trzymiesięcznym sezonie letnim zapełniają się turystami odwiedzającymi wyspę.   

3. Dwa forty i dziewięć klasztorów


W Angra do Heroísmo wzniesiono dwa forty obronne i aż dziewięć klasztorów. Największa na całej wyspie forteca św. Jana Chrzciciela powstała w XVI w. i ciągle zachwyca swym rozmachem. Otaczają ją ponad czterokilometrowe mury obronne. Obiekt nadal pełni funkcje wojskowe. Z kolei tutejsze kościoły, w większości urządzone w stylu barkowym, charakteryzują się bogato wykończonymi wnętrzami ozdobionymi przy pomocy sprowadzanego z kolonii portugalskich złota i szlachetnych gatunków drewna.  

4. Pontonem na Atlantyk


Wizyta w Angra do Heroísmo nie może obyć się choćby bez krótkiej wyprawy na Atlantyk. Wyspiarze organizują rejsy w poszukiwaniu przepływających w pobliżu Terceiry wielorybów i delfinów. Można również zobaczyć leżące u wybrzeży Terceiry lhéus das Cabras. Powstałe w wyniku gwałtownej erupcji wulkanu dwie wysepki stały się idealnym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków.  

5. Pora na stek z tuńczyka


Azorska kuchnia słynie z potraw przygotowywanych ze świeżych ryb i owoców morza. Jednym z ulubionych dań mieszkańców wysp jest stek z tuńczyka serwowany tradycyjnie na półsurowo. Stek najlepiej smakuje z opiekanymi ziemniakami oraz salsą przygotowaną z lokalnych pomidorów. 

fot. Marek Stusgość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie