5 zdjęć z… Angra do Heroísmo

Marek Stus - Profil Marek Stus
11 listopada 2016 08:41
Angra do Heroísmo to stolica Terceiry, jednej z dziewięciu wysp Azorów, autonomicznego archipelagu położonego 1500 km od wybrzeży Portugalii. 
Reklama
Nazwa miasta odzwierciedla jego bogatą przeszłość. Angra oznacza po portugalsku "zatoka", natomiast dodany później człon Heroísmo, czyli "bohaterstwo", nawiązuje do 1830 r. Na wyspie schroniła się wtedy królowa Maria II, uciekająca przed uzurpatorem Michałem I. Dziś ten niegdyś kluczowy port transatlantycki przyciąga swą tradycyjną architekturą i gościnnością jego mieszkańców.

1. Najstarsze miasto archipelagu


Angra do Heroísmo to najstarsze miasto na Azorach, a obecnie drugi co wielkości ośrodek po stolicy archipelagu Ponta Delgada. Jego początki sięgają 1450 r., gdy eksplorujący Terceirę Portugalczycy założyli osadę w sąsiedztwie dwóch naturalnych zatok rozdzielonych górą Monte Brasil. Świetnie zachowana, historyczna zabudowa Angra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Azorów.

2. Korowód barwnych uliczek


W centrum Angry dominują brukowane uliczki wypełnione odrestaurowanymi kamieniczkami z charakterystycznymi różnokolorowymi fasadami. Wiele z nich zostało przekształconych w rodzinne hotele i restauracje, które w trzymiesięcznym sezonie letnim zapełniają się turystami odwiedzającymi wyspę.

3. Dwa forty i dziewięć klasztorów


W Angra do Heroísmo wzniesiono dwa forty obronne i aż dziewięć klasztorów. Największa na całej wyspie forteca św. Jana Chrzciciela powstała w XVI w. i ciągle zachwyca swym rozmachem. Otaczają ją ponad czterokilometrowe mury obronne. Obiekt nadal pełni funkcje wojskowe. Z kolei tutejsze kościoły, w większości urządzone w stylu barkowym, charakteryzują się bogato wykończonymi wnętrzami ozdobionymi przy pomocy sprowadzanego z kolonii portugalskich złota i szlachetnych gatunków drewna.

4. Pontonem na Atlantyk


Wizyta w Angra do Heroísmo nie może obyć się choćby bez krótkiej wyprawy na Atlantyk. Wyspiarze organizują rejsy w poszukiwaniu przepływających w pobliżu Terceiry wielorybów i delfinów. Można również zobaczyć leżące u wybrzeży Terceiry lhéus das Cabras. Powstałe w wyniku gwałtownej erupcji wulkanu dwie wysepki stały się idealnym miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków.

5. Pora na stek z tuńczyka


Azorska kuchnia słynie z potraw przygotowywanych ze świeżych ryb i owoców morza. Jednym z ulubionych dań mieszkańców wysp jest stek z tuńczyka serwowany tradycyjnie na półsurowo. Stek najlepiej smakuje z opiekanymi ziemniakami oraz salsą przygotowaną z lokalnych pomidorów.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy