5 zdjęć z... Blaenavon

13 sierpnia 2016 10:16
Nazwa Blaenavon mało komu coś mówi, ale to zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jedna z większych atrakcji południowej Walii. Zauroczy szczególnie miłośników techniki i zabytków postindustrialnych.
Reklama
Mała wioska Blaenavon, położona ok. godzinę drogi samochodem od Cardiff, to świadectwo historii rozkwitu i upadku Walii. Zachodnia część Wielkiej Brytanii gwałtownie rozwinęła się w XIX w., w czasach rewolucji przemysłowej - to w Walii znajdowały się największe w kraju pokłady węgla. Ich wydobycie umożliwiło rozwój brytyjskiego przemysłu, choć fabryki w większości znajdowały się już w Anglii.

W drugiej połowie XX w. górnictwo węgla stopniowo traciło na znaczeniu. Obecnie działa już tylko kilka małych kopalni. Wraz ze zmianą modelu gospodarki Wielkiej Brytanii za czasów premier Margaret Thatcher cała Walia podupadła, a tysiące górników przez lata pozostawały na bezrobociu.

Całą tę historię można poznać w Blaenavon dzięki kompleksowi muzeów i zakładów odrestaurowanych często z prywatnych środków. To senne, niewielkie miasteczko, którego znaczną część zajmują muzea związane z górniczo-przemysłową przeszłością tego miasta.

1. Wielka kopalnia


Muzeum Big Pit National Coal Museum działa w starej kopalni. Węgiel wydobywano tu przez 100 lat do 1980 r., od 1983 r. kopalnia jest utrzymywane w oryginalnym stanie jako część Narodowego Muzeum Walii. 50-minutowa wycieczka na dół pozwala poczuć trudy pracy górników - szyby nie zostały powiększone, pod nogami turystów wciąż płyną podziemne strumyki, a wszyscy goście muszą mieć na sobie kask i aparat tlenowy. W 2005 r. muzeum otrzymało nagrodę Gulbenkiana dla najlepszego brytyjskiego muzeum.

2. Huta żelaza


Zakład w Blaenavon został uruchomiony już w 1789 r. - był jedną z pierwszych przemysłowych hut w Wielkiej Brytanii. Swojego czasu była to też jedna z największych hut na świecie. To tu prowadzono wczesne eksperymenty nad stopami stali (czyli żelaza z węglem). Pod koniec XIX w. huta najpierw została przekształcona w hutę stali, ale potem zarządzająca nią firma skoncentrowała się na wydobyciu węgla. Do dziś z huty pozostały tylko szkielety budynków, w których znajdowały się piece i ułamany komin, a także najlepiej zachowane kwatery mieszkalne robotników.

3. Odrestaurowana kolej


Zbudowana pod koniec XIX w. linia kolejowa łączyła Blaenavon z Pontypool i głównymi magistralami - była wykorzystywana zarówno do transport węgla i żelaza, jak i dla pasażerów. Wraz ze spadkiem znaczenia kopalń, linię stopniowo zamykano - ostatni pociąg przejechał nią w 1965 r. Jednak od 2004 r. grupa lokalnych entuzjastów stopniowo odbudowuje tory. Obecnie można już przejechać trzy kilometry wokół Blaenavon, a dojazd starym pociągiem pod samo muzeum Big Pit jest jedną z większych atrakcji.

4. Stare wagony


Wielka Brytania słynie jako doskonały kierunek dla miłośników kolei. Blaenavon to nie wyjątek - tamtejsza linia to nie tylko najwyżej położona trasa normalnotorowa w Wielkiej Brytanii, ale też prawdziwy rarytas dla miłośników starego taboru. W parku maszynowym sprawne są m.in. lokomotywy parowe z 1910 i 1914 r.

5. Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego


Gdy organizacje turystyczne wyszły z inicjatywą stworzenia szlaku przez Europę, który umożliwiałby poznanie przemysłowej historii regionu, nie mogło na nim zabraknąć Blaenavon. Walijskie miasto jest jednym z punktów początkowych szlaku. Włączenie Blaenavon do tej inicjatywy umożliwiło większe inwestycje w restaurację zabytków – choć samo miasteczko jest biedne i zaniedbane, to kopalnie, huty i kolej prezentują się bardzo atrakcyjnie i są naprawdę warte odwiedzenia.
fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy