Kończy się era wielkich samolotów

11 sierpnia 2016 12:01
23 komentarzy
Spada liczba zamówień na największe, dwupokładowe samoloty pasażerskie. Airbus zmniejsza tempo produkcji, zaś Boeing myśli o zakończeniu produkcji JumboJetów. Modele te zastępują bardziej ekonomicznie samoloty dwusilnikowe.
Reklama

Amerykański producent zaznaczył, że produkcja modelu 747 zostanie zakończona, jeśli nie uda mu się pozyskać odpowiedniej liczby zamówień na ten samolot. Boeing zrezygnował z planów zwiększenia produkcji do jednego samolotu na miesiąc od 2019 r.

W czerwcu 2015 r. tempo produkcji wynosiło półtora samolotu na miesiąc, obecnie produkowany jest jeden model miesięcznie. Jednak od września br. lotniczy potentat planuje zmniejszyć o połowę tempo produkcji.

Głównymi użytkownikami B747-8I są Lufthansa, Cathay Pacific Cargo oraz Cargolux.

Niedawno informowaliśmy, że spadek popytu na duże samoloty doprowadził także do zmniejszenia miesięcznej produkcji największego pasażerskiego samolotu świata - airbusa A380.

Spadek popularności czterosilnikowych gigantów oraz wzrost popytu na mniejsze, dwusilnikowe samoloty szerokokadłubowe to nie nowe trendy. Nowe dwusilnikowce stają się coraz bardziej efektywne, zabierają więcej pasażerów, oferują wyższy komfort i generują niższe koszty operacyjne także na bardzo dalekich dystansach. Szczególnie popularne są modele airbus A330 i A350 oraz boeing 787 i 777.

Boeing już rozważa produkcję wydłużonej wersji B777-10, mogącej zabrać podobną liczbę pasażerów, co A380.

Zakończenie produkcji tych samolotów nie będzie równoznaczne z tym, że maszyny od razu znikną z nieba. Airbusy A380 dopiero w przyszłym roku będą obchodzić swoje dziesięciolecie, a europejski producent wciąż ma do dostarczenia wiele maszyn.

Po 10 latach eksploatacji A380 u pierwszych przewoźników skończy się podstawowy okres leasingowy. Na razie nie wiadomo czy linie zdecydują się na przedłużenie umów, czy maszyny trafią na rynek wtórny.

Niższe raty leasingowe oraz mniejsze wymagane depozyty prawdopodobnie zachęcą niektóre linie do zakupu tych wciąż relatywnie młodych samolotów. Zwłaszcza, że w związku z niższymi cenami paliwa lotniczego, przewoźnicy nie będą wymagać najbardziej wydajnych silników.

Analitycy zaznaczają, że brak wersji towarowej samolotu A380 może być podstawową przeszkodą dla sprzedaży na rynku wtórnym, podczas gdy JumboJety mają możliwość przebudowy w wersję cargo. Airbus pierwotnie planował wersję cargo SuperJumbo, ale zrezygnował z niej jeszcze przed wprowadzeniem maszyny do użytku. Jednak samoloty towarowe są eksploatowane znacznie dłużej niż pasażerskie, a do tego liniom bardziej opłaca się inwestować w wielkie maszyny cargo niż pasażerskie. Dlatego eksperci spodziewają się, że boeingi 747 pozostaną na rynku znacznie dłużej właśnie dzięki możliwości przebudowy na wariant frachtowy.

infografika Piotr Golianek (Pasazer.com)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-08-15 12:26   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Era wielkich samolotów odchodzi ale.....ale największy statek powietrzny- sterowiec Airlander 10 prawie wystartował zobacz link
marqoos_pl 2016-08-14 16:57   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
A ja właśnie będę sobie dzisiaj leciał A380 British Airways. Oczywiście o ile BA nie zmieni zdania i nie podstawi innego samolotu, hehe. Nawet się udało miejsca na górnym pokładzie przyporządkować. Będzie OK. Dopiero druga linia na A380 - wcześniej kilka lotów A380 z MH (Malaysia Airlines) - super maszyna.
gość_e438c 2016-08-13 01:28   
gość_e438c - Profil gość_e438c
@lysypiotr76 #wziąć
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy