Przychody easyJet maleją mimo przyrostu pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
27 lipca 2016 10:35
W okresie od kwietnia do czerwca easyJet przewiózł 20,2 mln pasażerów - o 5,8 proc. więcej niż rok temu. Jednak z uwagi na spadek cen biletów i dużą konkurencję przychody zmalały o 2,6 proc. do 1,2 mld funtów.
Reklama

Brytyjska linia opublikowała wyniki finansowe za III kwartał roku rozliczeniowego, czyli okres od początku kwietnia do końca czerwca.

Rezultaty dowodzą tego, że przychody jednostkowe z pasażera mocno spadają. Wpływy easyJeta w przeliczeniu na miejsce w samolocie spadły o 7,7 proc. do 54,54 funta, a w przeliczeniu na pasażera - o 8 proc. do 59,3 funta. Tego spadku nie była w stanie skompensować większa liczba pasażerów i poprawa wskaźnika wypełnienia (o 0,3 pkt. proc. do 92 proc.).

Przewoźnik w komunikacie prasowym zwrócił uwagę na to, że spadek przychodów ma wiele powodów. Wśród nich wymienił m.in. strajki, które uniemożliwiły sprzedaż wysokomarżowych biletów krótko przed wylotem, zmianę struktury ruchu wakacyjnego w związku z zamachami terrorystycznymi w północnej Afryce i Turcji oraz wzrost niepewności i wahań walutowych po referendum w sprawie Brexitu. easyJet zwraca również uwagę, że utrzymujące się niski ceny paliw powodują, że linie obsługują wiele tras, które w innym wypadku byłyby nieopłacalne.To prowadzi do obniżenia cen biletów nna całej europejskiej siatce połączeń.

easyJet koncentruje się na obniżeniu kosztów, co pozwoli zrównoważyć negatywny wpływ niższych przychodów. W III kwartale przewoźnik obniżył koszt w przeliczeniu na fotel o 1 proc. do 51,97 funta. Po korekcie o wahania kursów walut poprawa wyniosła 3,8 proc. Koszty pozapaliwowe wzrosły jednak o 0,1 proc. do 36,09 funta na fotel.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama