Airbus Defence and Space rozpoczyna inwestycje w Polsce

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
22 czerwca 2016 15:03

Airbus Defence and Space rozpoczyna  inwestycje w sektor kosmiczny w Polsce.

Reklama

François Auque, szef działu Systemów Kosmicznych w Airbus Defence and Space, drugiej największej firmie sektora technologii kosmicznych na świecie, poinformował, że spółka zbuduje kompleks pomieszczeń typu clean room w Warszawie, rozbudowując w ten sposób polską infrastrukturę do produkcji satelitów.

Zakłady będą wykorzystywane przez PZL Warszawa-Okęcie, spółkę należącą do Airbus Defence and Space oraz PGZ. Pomieszczenia czyste będą początkowo używane do produkcji wiązek elektrycznych, kluczowego elementu, który łączy różne elektroniczne komponenty satelity. W przyszłości będzie można w nich montować jeszcze bardziej zaawansowane podzespoły do satelitów i rakiet nośnych, a nawet małe satelity.

Oprócz biur i innych pomieszczeń, nowy budynek o powierzchni 500 m² będzie zawierał pomieszczenia czyste klasy ISO 7. W pomieszczeniach tych temperatura, wilgotność oraz maksymalna liczba cząsteczek w powietrzu będą ściśle monitorowane (około 2500 cząsteczek o średnicy ≥5 µm na metr sześcienny; dla porównania, powietrze, którym zwykle oddychamy, zawiera ich kilka miliardów).

Airbus Defence and Space inwestuje w sektor kosmiczny w Polsce od 10 lat. Firma prowadzi tutaj działalność poprzez dwie ważne spółki zależne, PZL Warszawa-Okęcie i Astri Polska (spółka joint venture z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), które produkują zaawansowane urządzenia mające już swój wkład w sukcesach europejskich satelitów i sond, takich jak MetOp-SG (meteorologia), Biomass (środowisko) i JUICE (badania księżyców Jowisza).

PZL „Warszawa-Okęcie” należąca do Airbus Defence and Space rozpoczęła działalność po przejęciu najstarszego producenta samolotów w Polsce – PZL „Warszawa-Okęcie” w 2001 r. przez EADS CASA (obecnie Airbus Defence and Space). Spółka, działająca obecnie pod nazwą PZL „Warszawa-Okęcie” posiada dwa zakłady w Warszawie i Mielcu oraz zatrudnia ponad 850 pracowników.

Oddział w Warszawie jest głównym dostawcą podzespołów do samolotów CN235 i C295, jak również wykonawcą wiązek elektrycznych oraz niektórych podzespołów dla kilku komercyjnych modeli Airbusa. Od listopada 2011 r. w Warszawie zlokalizowane jest centrum serwisowe samolotów C295 eksploatowanych przez polskie wojsko oraz innych potencjalnych klientów. Działalność firmy obejmuje też konstruowanie i produkcję lekkiego wojskowego samolotu szkoleniowego Orlik. Oddział w Mielcu prowadzi działalność w zakresie usług lotniczych (usługi agrolotnicze, ochrona lasów, walka z pożarami itp.).

Fot. PZL Warszawa-Okęcie

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama