×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Londyn najlepszy na wakacje w 2016 r.


Londyn, Stambuł i Marrakesz to najlepszy miasta na wakacyjny wyjazd w 2016 r. Tak wynika z rankingu przygotowanego przez portal TripAdvisor na podstawie ocen i recenzji wystawionych przez użytkowników.W czołówce doszło do dużych przesunięć - pozycję lidera rok temu zajmował Marrakesz. Przedstawiamy czołową dziesiątkę miast w rankingu TripAdvisora wraz z poradami, jak najlepiej tam dotrzeć.

1. Londyn, Wielka Brytania


Stolica Wielkiej Brytanii awansowała w rankingu aż o pięć lokat. Londynu nikomu nie trzeba przybliżać - opisywaliśmy to miasto w cyklu "Bliżej świata". Każdy będzie się w nim dobrze bawił. Londyn jest rajem dla miłośników muzeów i teatrów, fanów architektury, sportu czy niezależnych podróżników. Ma tylko jedną wadę – jest miastem bardzo drogim.

Z Polski do Londynu bez problemu dolecimy liniami niskokosztowymi – Ryanair i Wizz Air wykorzystują oddalone od miasta lotniska, odpowiednio Stansted i Luton. LOT lata z Lotniska Chopina na lotnisko Heathrow, a British Airways łączy ten główny londyński port lotniczy z Warszawą i Krakowem. Ofertę uzupełnia Norwegian, latający z Warszawy na lotnisko Gatwick.

2. Stambuł, Turcja


Największe miast Turcji to jedyna metropolia na świecie położona na dwóch kontynentach. Rok temu Stambuł zajął trzecie miejsce w rankingu.  To miasto słynie ze swojej niezwykłej mieszanki kulturowej - od wieków rozwija się na styku światów arabskiego i europejskiego, a swoje piętno na Stambule odcisnęły wszystkie największe religie regionu. Choć w obliczu coraz ostrzejszej dyktatury w Turcji i narastającego konfliktu z Kurdami i islamistami Stambuł stał się nieco mniej przyjazny, nadal tysiące turystów odwiedzają plac Taksim, wieżę Galata czy meczet Aya Sofia. 

Z Polski do Stambułu latają LOT i Turkish Airlines - niestety, wciąż tylko z Lotniska Chopina. 

3. Marrakesz, Maroko


Najbardziej znane miasto w Maroku spadło z pierwszej na trzecią lokatę w tegorocznym rankingu. Marrakesz słynie przede wszystkim ze swojej medyny, czyli starego miasta, pełnego wąskich przejść i targów. Medyna przylega do placu Dżemaa el Fna - w dzień sennego, w nocy zamieniającego się w wielki targ pełen straganów z przekąskami i muzyki Beduinów. 

Do Marrakeszu bez problemów dolecimy z Europy tanimi liniami, choć nie z Polski. Lata tam Ryanair (m.in. z Londynu-Stansted i Luton, Brukseli-Charleroi, Paryża-Beauvais czy Dublina), Norwegian, Vueling, airberlin oraz wiele linii tradycyjnych. Najwygodniejszą opcją dla mieszkańców zachodniej Polski może być lot linią easyJet z Berlina-Schonefeld.

4. Paryż, Francja


Stolicy Francji nie trzeba nikomu przedstawiać. Po niskim, dziewiątym miejscu rok temu, w tym roku Paryż wraca do czołówki. Wieża Eiffla, Luwr, Pola Elizejskie, Sorbona, katedra Notre Dame, cmentarz Pere-Lachaise, artystyczny Montmartre i nowoczesne La Defense - w Paryżu naprawdę nie da się nudzić niezależnie od tego, ile czasu tam spędzimy. 

Na główne lotnisko w Paryżu (CDG) latają LOT (z Lotniska Chopina) oraz Air France (z Warszawy i od lipca z Krakowa). Z kolei na podmiejskie lotnisko w Beauvais loty oferują Ryanair (z Krakowa, Modlina i Wrocławia) oraz Wizz Air (z Gdańska, Katowic, Poznania i Warszawy).

5. Siem Reap, Kambodża

fot. Paweł Cybulak

Kambodżańskie miasto spadło z drugiej pozycji w zeszłorocznym rankingu. Nazwa miasta Siem Reap jest znacznie mniej znana niż jego główna atrakcja - kompleks świątyń Angkor Wat. Prawie tysiąc świątyń zajmuje powierzchnię tak wielką jak aglomeracja śląska

Do Siem Reap tanio dojedziemy z Bangkoku, dokąd możemy lecieć z przesiadką m.in. Aerofłotem, Emirates lub Qatar Airways. Bezpośrednio do Siem Reap funkcjonują połączenia m.in. z Bangkoku, Kuala Lumpur, Pekinu, Seulu, Tokio i Singapuru.

6. Praga, Czechy


Najbliższa Polakom zagraniczna stolica spadła o jedną lokatę, ale ze wszystkich miejsc w czołowej dziesiątce wciąż pozostaje najlepiej znana turystom z naszego kraju. Niezależnie od tego, czy chcemy pozwiedzać zabytki, odwiedzić niezależne muzea czy napić się pysznego piwa prosto w browarze, Praga to idealne miejsce. W stolicy Czech rozwija się też scena gastronomiczna

Do Pragi z Warszawy kilka razy dziennie latają LOT i Czech Airlines. Czeski przewoźnik zawiesił połączenia z Łodzi i Radomia, ale z drugiego z tych miast niedługo do Pragi poleci Sprint Air. 

7. Rzym, Włochy

fot. Stephanie Kraus (Flickr.com/CC) 

Wieczne Miasto to kolejne z miast, które po prostu trzeba zobaczyć. Prawie 3 tys. lat historii - i to przez duże "H" - w jednym miejscu. Od zabytków romańskich i wczesnochrześcijańskich po zupełnie współczesne, to miasto zaoferuje coś każdemu. To też jedyne miasto na świecie, wewnątrz którego mieści się kolejne państwo - Watykan. W stolicy Włoch nie można ominąć Koloseum, fontanny Trevi i Panteonu.

Na lotnisko Rzym-Ciampino loty z Polski oferują zarówno Ryanair (z Krakowa, Poznania, Modlina i Wrocławia) jak i Wizz Air (z Katowic). Na Fiumicino lata Alitalia oraz również Wizz Air (obydwie linie z Warszawy). 

8. Hanoi, Wietnam

fot. Dennis Jarvis (Flickr.com/CC)

Stolica Wietnamu spadła z czwartej lokaty w zeszłym roku. Położone w północnej części kraju Hanoi zachęca mieszanką pozostałości tysiącletniej historii tego miasta ze wpływami francuskimi. 

Do Hanoi dostaniemy się z przesiadką w Moskwie lub Dosze, a bezpośrednio z Paryża, Londynu lub Frankfurtu. 

9. Nowy Jork, Stany Zjednoczone

fot. Andres Nieto Porras (Flickr.com/CC)

To jedyne amerykańskie miasto, które w tym roku wskoczyło do czołowej dziesiątki. Nowy Jork to przede wszystkim Manhattan i wielki Central Park w jego sercu. Ale poza wieżowcami jest też Brooklyn, Bronx, Staten Island ze Statuą Wolności i wiele innych miejsc. Nie można ominąć Metropolitan Museum of Art, wspinaczki na Empire State Building i poruszającego pomnika ofiar zamachów z 11 września 2001 r.

Do Nowego Jorku (JFK) bezpośrednie loty z Warszawy oferuje LOT.

10. Ubud, Indonezja

fot. Anne Steinbach

Część wyspy Bali to jeszcze wciąż stosunkowo mało znany region. Większość turystów na tej rajskiej wyspie zostaje na jej południu, w okolicy słynnej Kuty, ale położony w sercu Bali Ubud to prawdziwa oaza dla osób szukających kontaktu z naturą, kulturą hinduistyczną i potrzebujących wewnętrznego pokoju.

Na Bali nie ma bezpośrednich lotów regularnych z Polski, choć latem będą dostępne bezpośrednie czartery obsługiwane przez LOT. Wygodne połączenia z przesiadką oferują Emirates, Qatar Airways oraz KLM.

fot. Dominik Sipinski (o ile nie zaznaczono inaczej)gość_71343 - Profil
gość_71343
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie