×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bliżej świata: Angkor, świątynie wielkie jak... Śląsk


Najpierw z Bangkoku do Kambodży jedziemy trzecią klasą tajskiej kolei. Po drodze czeka na nas wiele przygód. A na miejscu czeka na nas czytelnik Pasazer.com Kasper Hanus, archeolog od kilku lat pracujący w Siem Reap.Angkor to niewątpliwie jedna z najwspanialszych atrakcji archeologicznych świata. To największy na świecie kompleks prawie tysiąca okazałych świątyń, zlokalizowanych na obszarze zbliżonym do obszaru aglomeracji śląskiej - mówi Kasper.

Ale już sama podróż do Siem Reap, miasta obok którego znajdują się świątynie Angkor, jest przygodą.

Pierwszy etap to podróż trzecią klasą tajskiej kolei. W ten sposób ruszamy z Bangkoku w kierunku Kambodży. Po sześciu godzinach docieramy do Aranyaprathet, skąd tuk-tuki wiozą nas do fałszywego przejścia granicznego. Tam Tajowie próbują naciągnąć nas na kilka razy droższe wizy niż te na prawdziwej granicy. Przekraczanie granicy zajmuje 2 godziny.

Z Poi Pet, już po khmerskiej stronie granicy, do Siem Reap jedziemy dwoma autobusami, a potem znów tuk-tukiem. Autobus, który miał teoretycznie dojechać do Siem Reap, niespodziewanie nie dojeżdża do samego miasta, a kończy bieg kilka kilometrów od niego, na kiepsko zainscenizowanym dworcu autobusowym. Tam oczywiście czekają na nas tuk-tuki, które chcą dowieźć nas do miasta - za znacznie zawyżoną opłatę. Wystarczy jednak wyjść do głównej ulicy i tam złapać tuk-tuka za... jedną czwarta pierwotnej ceny.

Wieczorem dojeżdżamy do celu. Siem Reap to baza wypadowa i miejsce nocleg dla turystów, którzy odwiedzają Angkor.

Naszym gospodarzem jest Kasper, który przez kolejne dni pokaże nam wszystkie atrakcje Angkor. Również te niedostępne dla turystów, a także codzienne życie w Kambodży.

Angkor do XV wieku był stolicą Imperium Khmerskiego. W XI wieku liczące około milion mieszkańców miasto było największym miastem ówczesnego świata. Z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn w XV miasto zostało całkowicie opuszczone przez jego mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. 

W 1860 roku europejski badacz zupełnie przypadkiem natknął się na wspaniałe ruiny zagubione w środku dżungli. Angkor został umieszczony przez UNESCO na Liście Światowego Dziedzictwa. 

Wrażenia? Zobaczcie sami...

Informacje praktyczne

Kraj: Kambodża
Język: khmerski
Waluta: riel kambodżański (KHR) jednak powszechnie używa się dolarów amerykańskich (USD). Bankomaty również wypłacają dolary amerykańskie. 
Ceny: kanapka – $1, obiad na straganie – $1, obiad w restauracji – $2-3, piwo Angkor – $0.75, woda 1.5l – $0.75
Transport: Do Bangkoku najłatwiej dostać się z Warszawy linią Emirates przez Dubaj, a następnie ze stolicy Tajlandii do Siem Reap pociągiem do granicy Aranyaprathet/Poi Pet. Bilet kosztuje 48 bathów (4,5 zł). Do granicy dojeżdżamy tuk-tukiem, które czekają na stacji kolejowej. Po khmerskiej stronie odjeżdża darmowy autobus, który wiezie nas do dworca autobusowego. Tu czekamy, aż zbierze się odpowiedni liczba pasażerów busa i ten odjedzie do Siem Reap, a dokładniej kilka kilometrów przed przed miastem. Tu musimy złapać tuk-tuka, który nas dowiezie do Siem Reap.
Noclegi: Koszt noclegu to $20-30 za pokój dwuosobowy ze śniadaniem. Czasem trzeba dopłacić kilka dolarów za klimatyzację.
Jedzenie: Khmerowie jedzą wszystko: grillowane, faszerowane żaby, węże, krokodyleczy owady i pająki. Khmerska kuchnia jest bardzo smaczna i podobna do tajskiej, ale mniej ostra. Stosuje się sporo różnego rodzaju sosów: od słodkich, słonych, kwaśnych, ostrych, sojowych, po rybne i chilli. Kambodża ma również najlepsze na świecie ananasy, pomelo i arbuzy.

Paweł Cybulak
(materiał powstał dzięki liniom lotniczym Emirates)gość_60844 - Profil
gość_60844
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie