Sportowe oblicze Słowenii

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 maja 2019 10:57
1 komentarz
Słowenia to kraina ludzi aktywnych. Ponad połowa Słoweńców regularnie uprawia sport, a jak wynika z badań Active Healthy Kids Global Alliance, słoweńskie dzieci są jednymi z najbardziej aktywnych fizycznie na świecie.
Reklama
Słowenia może się również pochwalić wieloma, osiągającymi najwyższe wyniki, światowej klasy sportowcami. Intensywnej aktywności Słoweńców sprzyja różnorodność krajobrazu stwarzająca wiele sportowych możliwości. Do najchętniej uprawianych sportów należą: wspinaczka, jazda na rowerze i bieganie. Zimą największą popularnością cieszą się narciarstwo zjazdowe i biegowe, a latem – wszelkie sporty wodne w krystalicznie czystych wodach słoweńskich akwenów.

Załóż wygodne buty i ruszaj w drogę

Zapierające dech w piersiach widoki z alpejskich szczytów, idylliczne góry i doliny, szumiące zielone lasy, wzgórza z winnicami i rozległe równiny – do wyboru jest ponad 10000 km, przebiegających przez całą Słowenię, dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków. Świetną propozycją są trasy długodystansowe - większość ma charakter międzynarodowy - prowadzące z alpejskich szczytów do morza i z równin Prekmurje do magicznego Krasu. Na wędrowców czekają przytulne górskie chaty idealne na dłuższy postój.Odkrywaj Słowenię na rowerze

Zróżnicowane tereny Słowenii są atrakcyjne dla miłośników wypraw rowerowych. Kolarze szosowi i rowerzyści górscy mogą korzystać z 14 rowerowych szlaków. Dobrze utrzymane trasy idealnie nadają się na rodzinne wycieczki. Bardziej wymagający rowerzyści chętnie wybierają trasy długodystansowe, natomiast parki rowerowe czekają na osoby spragnione mocnych wrażeń. W słoweńskich miejscowościach coraz częściej dostępne są e-rowery. Duża popularność kolarstwa sprzyja takim imprezom jak Tour of Slovenia i Franja Marathon, jedno z największych wydarzeń sportowych w kraju.

Zimą każdy zakłada narty

Infrastruktura słoweńskich ośrodków narciarskich idealnie nadaje się zarówno dla początkujących jak również bardziej zaawansowanych narciarzy. Na tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności, w niemal każdym ośrodku czekają szkoły narciarskie organizujące także atrakcje i kursy nauki na nartach i snowboardzie dla dzieci. Wspólny karnet narciarski we wszystkich ośrodkach i maksymalnie 2-godzinna odległość między nimi to zalety szusowania w Słowenii. Oprócz narciarstwa zjazdowego, do chętnie wybieranych zimą aktywności należą: narciarstwo biegowe, wspinaczka górska i na rakietach śnieżnych, ski touring, freeride oraz wspinaczka lodowa. Najodważniejsi próbują swoich sił podczas śniegowych zmagań takich jak airboarding, snow rafting, skijoring i wiele innych.

Letnie wodne przygody

Sporty wodne wspaniale chłodzą w upalne lato. Najprościej jest po prostu cieszyć się relaksującą kapielą. W Słowenii jest 48 zarejestrowanych naturalnych kąpielisk wodnych. W miastach są nowoczesne, odkryte baseny miejskie. Z kolei niezliczoną ilość atrakcji oferują aquaparki. Wielbiciele podwyższonej adrenaliny pokochają spływy rwącymi spienionymi rzekami na tratwach, w kajakach i canoe. Coraz większą popularność zyskuje spokojne podziwianie krajobrazu z stand-up paddle board. Słowenia to także fantastyczne miejsca dla miłośników wędkowania. Eksplozja endorfin i adrenaliny

Słowenia jest doskonałym wyborem dla poszukiwaczy ekscytujących przygód. Oprócz raftingu, canyoningu i hydrospeedu na dzikich wodach słoweńskich rzek, warto wznieść się wysoko, aby następnie podziwiać widoki podczas zjazdu tyrolskiego przez wąwozy, kaniony i zielone doliny. Słowenię z lotu ptaka warto zobaczyć podczas lotu paralotnią lub lotnią oraz śmiałego skoku ze spadochronem.

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2019-06-07 14:47   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Wszystkie opisane aktywnosci maja potwierdzenie w praktyce. Dla kogos kto nie zna Slowenii, bardziej uzyteczne byloby podanie gdzie tych aktywnosci mozna doswiadczyc. Tresc zamieszczonego artykulu nie pomaga w tym wzgledzie. To wyglada na jakies tlumaczenie reklamowego materialu, niejako dla sportu. A warto polecac konkretne miejsca w Slowenii bo to male ale piekne, przyjazne, niezbyt odlegle, dobrze zarzadzane, oraz mimo Euro finansowo ciagle dosc atrakcyjne panstwo. Dodatkowo blisko do Wloch, Chorwacji i Austrii.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy