×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LATAM podwoił stratę w 2015 r.


Południowoamerykański koncern LATAM stracił w 2015 r. 219,2 mln dolarów netto - to ponad dwukrotnie więcej niż w 2014 r., kiedy to strata wyniosła 109,8 mln dolarów. Powody to straty to przede wszystkim zmiana harmonogramu dostaw i wahania kursowe.


Tylko w IV kwartale ubiegłego roku koncern zanotował jednorazowe koszty związane z dewaluacją peso argentyńskiego i wenezuelskiego boliwara równe 57,1 mln dolarów. W całym roku najbardziej szkodliwe dla spółki było jednak osłabienia brazylijskiego reala, które spowodowało 467,9 mln dolarów straty. Przewoźnik podkreśla jednak, że to strata wyłącznie bilansowa, a nie gotówkowa.

Dodatkowe 71 mln dolarów koncern musiał wydać w związku z kosztami wymiany floty airbusów A330.

Na poziomie operacyjnym LATAM zanotował jednak dobry rok. Zysk z działalności podstawowej wyniósł 513,9 mln dolarów, a marża operacyjna za cały rok sięgnęła 5,1 proc. - o 1 pkt proc. więcej niż w 2014 r.

Całkowite przychody koncernu w 2015 r. wyniosły 10,13 mld dolarów - to znacznie mniej niż w 2014 r., gdy LATAM uzyskał 12,47 mld dolarów przychodów. Spadek wyniósł 18,8 proc. i był skutkiem wpływów z przewozów pasażerskich niższych o 19 proc. i z cargo o 22,4 proc. 

Duży spadek przychodów, wynikający głównie z kryzysu ekonomicznego w Brazylii, częściowo skompensowały niższe ceny paliw. LATAM obniżył jednostkowy koszt CASK aż o 20,5 proc. Spółka rygorystycznie cięła też wydatki, co wpłynęło na to, że nawet CASK po wyłączeniu wydatków na paliwo spadł o 11,5 proc.

Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną szczególnie na rynku brazylijskim, LATAM wdraża daleko idący program restrukturyzacji. W ciągu ostatniego roku koncern zmniejszył aż o 37 proc. wartość zamówionych samolot - to oznacza, że kupi maszyny za 2,9 mld dolarów mniej niż pierwotnie planował. Docelowo redukcja wartości floty ma przekroczyć 3 mld dolarów. LATAM sprzedał też cztery airbusy A330 i wyleasingował boeinga 777 w wersji cargo.

gość_efcb4 - Profil
gość_efcb4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie