×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air rośnie o ponad 20 proc.


Od października do grudnia 2015 r. Wizz Air przewiózł 4,7 mln pasażerów - o 23,2 proc. więcej niż w tych samych miesiącach poprzedniego roku. Przychody spółki wzrosły w tym czasie o 17,3 proc. do 310,5 mln euro.


Średni wskaźnik wypełnienia samolotów przewoźnika wzrósł o 1,1 pkt. proc. do 85,7 proc. 

Przychody z biletów wzrosły o 12,4 proc. do 187 mln euro, a z usług dodatkowych - aż o 25,8 proc. do 123 mln. W przeliczeniu na pasażera sprzedaż usług dodatkowych wzrosła o 2,1 proc. do 26,1 euro. 

Spółka zanotowała za to spadek zysku netto - w ostatnich trzech miesiącach roku wyniósł on 15,6 mln euro, czyli o 20,9 proc. mniej niż przed rokiem. Jednak zysk netto po korekcie o zdarzenia jednorazowe i wahania kursów walut wyniósł 17,2 mln euro, co stanowiło ponad czterokrotny wzrost. 

Przychód jednostkowy (RASK) wyniósł 3,66 centa i był niższy niż rok temu o 4,2 proc. Z kolei średni przychód na pasażera spadł o 4,8 proc. do 68,87 euro - wynikało to głównie z przełożenia niższych cen paliwa na tańsze bilety. Koszt jednostkowy (CASK) spadł o 7,4 proc. do 3,40 centa. Głównym czynnikiem, który wpłynął na ten wskaźnik, było tańsze paliwo, choć Wizz Air podkreśla, że korzyści są osłabione przez niekorzystny kurs dolara amerykańskiego. 

Po uwzględnieniu wyników za okres od października do grudnia Wizz Air zdecydował się na podniesienie prognozy zysku całorocznego (rok rozliczeniowy spółki kończy się w marcu br.) do 200-210 mln euro. Wcześniej spółka liczyła na 190-200 mln euro zarobku na czysto. Wizz Air liczy, że w roku finansowym koszty jednostkowe paliwa spadną o 13 proc. (wcześniejsza prognoza mówiła o 6 proc.), a całowity koszt jednostkowy o 3 proc. (wcześniej 1,5 proc.). 


Reklama


Booking.com
gość_18def - Profil
gość_18def
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie