×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


TUIFly najbardziej ekologiczną dużą linią


Tunisair Express został uznany za najbardziej ekologiczną linię lotniczą świata w rankingu organizacji atmosfair. Spośród dużych linii wygrały TUIFly, airberlin i TAM. LOT wypadł słabo - zajął 111. miejsce, choć jego statystyki bardzo poprawia flota Dreamlinerów.


Organizacja atmosfair ocenia ekologiczność linii lotniczych na podstawie szeregu czynników. Podstawowym jest oczywiście wykorzystywana flota i wielkość emisji gazów cieplarnianych. Jednak na ocenę wpływ mają też m.in. stosowane środki kompensacyjne (mogą to być np. akcje zadrzewiania lub zachęcanie pasażerów do dopłacania na ten cel) i siatka połączeń (np. pod względem niedublowania tras kolejowych).

Atmosfair ocenia linie w trzech kategoriach: lotów do 800 km, od 800 do 3800 km i powyżej 3800 km. Organizacja wyróżnia zwycięzców w każdej z tych grup, a na podstawie łącznej oceny tworzy klasyfikację generalną. Każda linia otrzymuje ocenę od A (najlepsza) do G (najgorsza). 

Tylko jedna linia otrzymała ogólną ocenę A. Był to Tunisair Express, regionalny oddział narodowego przewoźnika Tunezji. Linia wykonuje tylko loty do 800 km, co stanowiło przewagę, bo w rankingu łatwiej o wysoką notę na trasach długodystansowych.

Ocenę B za całą działalność otrzymało sześć linii: Maswings (Malezja), TUIFly (Niemcy), Onur Air (Turcja), Thomson Airways i Monarch Airlines (Wielka Brytania) oraz Air Caraibes (Gwadelupa). Wszystkie to linie regionalne lub czarterowe.

Najwyżej sklasyfikowanym dużym przewoźnikiem regularnym był airberlin, który otrzymał notę C i zajął ósme miejsce w rankingu. Kolejne duże linie to: brazylijski TAM (C, 12. miejsce), indyjski Jet Airways (C, 20.) i amerykańskie Alaska Airlines (C, 22.).


LOT wypadł w rankingu bardzo słabo: zajął 111. miejsce z oceną D. Wyżej został sklasyfikowany Eurolot (dane obejmują cały 2015 r.) - 79. miejsce, ale również z oceną D.

Na trasach krótkodystansowych najlepiej wypadły linie Tunisair Express i Air Caraibes, które otrzymały ocenę A. Spośród dużych przewoźników sieciowych triumfował brazylijski TAM (10. miejsce ogółem), choć linia otrzymała notę C. 

Polski LOT wypadł w tej kategorii bardzo źle - otrzymał ocenę E i zajął dopiero 131. miejsce.

Pod względem połączeń średniodystansowych najbardziej ekologicznymi liniami zostały: TUIFly, Onur Air i Thomson Airways. Żadna z nich nie zasłużyła jednak na ocenę A. Wśród linii sieciowych wysoką pozycję zajęły: TAM (B, 6. miejsce ogółem), airberlin (B, 7.) i Jet Airways (C, 12.). LOT wypadł tylko minimalnie lepiej niż na krótkim dystansie - zajął 122. miejsce z notą E.


Z kolei na najdalszych trasach, na których najtrudniej o dobry wynik, czołówka wygląda następująco: TUIFly, Thomson Airways, Vietnam Airways i Air Caraibes. Linie te otrzymały jako jedyne ocenę B. W tej kategorii widać "efekt Dreamlinera". Linie z tymi maszynami we flocie uzyskały dobre wyniki - najlepszym przykładem jest LOT, który zajął bardzo wysokie, 8. miejsce z oceną C. 

Za najmniej ekologiczne linie analitycy atmosfair uznali: Brussels Airlines, Egyptair, PIA, Shuttle America, Virgin Atlantic Airways i Lufthansę Regional. Wszystkie otrzymały łączną ocenę E. 

fot. Piotr Bożykgość_3da34 - Profil
gość_3da34
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie