Nowa "Papuga" PAŻP-u już w Warszawie

18 listopada 2015 20:11
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) odebrała dziś (18.11) oficjalnie nowy samolot pomiarowy. Uroczysta prezentacja Beechcrafta King Air odbyła się w hangarze PAŻP-u na Lotnisku Chopina. Maszyna zastąpi w styczniu 2016 jeden z samolotów L-410 Turbolet.
Reklama
Nowa "Papuga" PAŻP-u to fabrycznie nowy samolot Beechcraft King Air 350i wyprodukowany przez firmę Textron Aviation w Wichita w amerykańskim stanie Kansas. W ostatnich miesiącach w Brunszwiku w firmie Aerodata AG został poddany gruntownej modyfikacji do wersji kontrolno-pomiarowej.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga1.jpg
Samolot obecnie posiada niemieckie numery D-CSMU, proces przerejestrowania samolotu w Polsce zajmie około 2 tygodni. Maszyna otrzyma polskie znaki rejestracyjne SP-TPU.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga2.jpg
Zanim maszyna została oficjalnie powitana w hangarze, wykonała niski przelot tzw. low pass nad drogą startową o kierunku 33-15.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga14.jpg
Następnie, zgodnie z tradycją lotniczą, samolot został powitany salutem wodnym LSP.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga3.jpg
Po wprowadzeniu maszyny do hangaru nastąpiła oficjalna część powitania.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga4.jpg
Samolot został przekazany Magdalenie Jaworskiej, p.o. prezesa PAŻP przez Hansa J. Stahla, prezesa firmy Aerodata AG. Następnie prezesi wymienili się okolicznościowymi statuetkami.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga10.jpg
Po oficjalnych przemowach zgromadzeni goście i media zostali zaproszeni na pokład nowego Beecha.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga9.jpg
W nowym samolocie został zamontowany system kontroli z powietrza AD-AFIS-130 wraz z dodatkowym wyposażeniem i urządzeniami (anteny, dodatkowy monitor dla pilotów, przyciski i wyłączniki w kokpicie) współpracującymi z systemem kontroli z powietrza. Po zakończeniu modyfikacji, wraz z zamontowanym systemem przeszedł już pozytywnie próby naziemne i w locie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga11.jpg
Załoga samolotu wykonującego pomiary i kontrole to 2 pilotów, 2 inspektorów pokładowych (obsługujących system kontroli z powietrza) oraz mechanik obsługi technicznej samolotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga7.jpg
Nowy samolot jest znacznie szybszy od Turboleta L410 (szybsze przebazowanie samolotu do miejsca realizacji zadania), może operować na znacznie większym pułapie (co ułatwi kontrolowanie radarów). Posiada także hermetyczną, klimatyzowaną kabinę, co pozwala wyżej latać, ale poprawia również komfort pracy załogi i daje możliwość użytkowania systemu kontroli z powietrza przy wysokich temperaturach.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga13.jpg
Konstrukcja nowego samolotu jest ciągle modernizowana, produkcja tego typu nadal trwa (L410 nie są już produkowane od wielu lat). Serwis i części do nowego samolotu dostępne są 24h przez 7 dni w tygodniu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga12.jpg
Współpraca systemu kontroli z powietrza z nowoczesną awioniką (Rockwell Collins ProLine 21) zainstalowaną na pokładzie nowego samolotu pozwala na pełne wykorzystanie jej możliwości (udostępnia więcej funkcji) oraz na płynną współpracę.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga8.jpg
Nowoczesna "Papuga" wyposażona w zaawansowaną technologicznie aparaturę będzie wykonywała kontrole urządzeń i systemów nawigacyjnych, dozorowania, łączności lotniczej, systemów świetlnych, a także procedur lotu w polskiej przestrzeni powietrznej.

Nowy samolot służbę rozpocznie w styczniu 2016 r. Zakup i wyposażenie samolotu są współfinansowane ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Koszt zakupu i dostosowania maszyny do potrzeb PAŻP, to blisko 34 mln złotych.

//www.pasazer.com/img/images/normal/papuga5.jpg
PAŻP posiada obecnie dwa samoloty kontrolno-pomiarowe Let L-410 Turbolet (produkcji czeskiej). Obydwa rozpoczęły służbę w 1989 r. Jednym z nich reporter Pasazer.com, Dominik Sipiński, latał podczas testów systemu ILS w Lublinie. Jeden z dwóch posiadanych przez PAŻP turboletów zostanie w najbliższym czasie przeznaczony do sprzedaży, druga maszyna typu L-410 będzie dalej użytkowana maksymalnie do 5 lat.

King Air 350i ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą 17,65 m i długość równą 14,22 m. Kabina ma 1,45 m wysokości i 1,37 m szerokości. To mniejszy samolot niż Let L-410, który może pomieścić nawet 19 osób, a kabina ma 1,66 m wysokości i aż 1,96 m szerokości.

fot. Piotr Bożyk aparatem Lumix FZ1000 od Panasonic Polska.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy