×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


COMAC zaprezentował pierwszego C919


Firma Commercial Aircraft Corporation of China Ltd (COMAC) zaprezentowała dziś (2.10) pierwszy samolot COMAC C919. Jest to pierwszy tak duży samolot pasażerski wyprodukowany w Chinach.


Pierwsza maszyna C919 posłuży do testów naziemnych oraz lotów technicznych. W ubiegłym roku producent poinformował o nowym harmonogramie i opóźnieniu wejścia do służby maszyny C919. Pierwszy lot technicznych został przesunięty na połowę 2016 r., a pierwsza dostawa na czwarty kwartał 2017 r. Niewykluczone, że samolot trafi do pierwszego przewoźnika dopiero w 2018 r.

//www.pasazer.com/img/images/normal/comac,c919,media2.jpg
COMAC C919 to dwusilnikowy odrzutowiec wąskokadłubowy, który w zależności od konfiguracji będzie mógł pomieścić od 150 do niemal 200 pasażerów. Będzie to bezpośrednia konkurencja dla najpopularniejszych samolotów pasażerskich tego typu na świecie -  airbusa A320 i boeinga B737. Maszyna będzie miała zasięg około 5500 km, a napędzać ją będą dwa silniki CFM International  LEAP-1C.

Do tej pory liniami, które złożyły zamówienia na samoloty C919 są głównie chińscy przewoźnicy (Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Hainan Airlines i Sichuan Airlines) oraz firmy leasingowe. Łączenie zamówiono nieco ponad 500 maszyn C919.

Warto dodać, że COMAC wraz z Rosją planuje zbudowanie samolotu szerokokadłubowego C929.

//www.pasazer.com/img/images/normal/comac,c919,media4.jpg
Należy także przypomnieć, że w 2011 r, COMAC podpisał w umowę z Bombardierem. Jej cel to ustanowienie długoterminowej strategii współpracy w zakresie samolotów pasażerskich. Ta współpraca będzie wykorzystywać mocne relacje obu firm do opracowania wspólnych projektów. Podpisany dokument obejmuje poszerzanie współpracy w zakresie marketingu, relacji z klientem, strategii wsparcia klienta a także wzajemnej pomocy w zwiększaniu ogólnego udziału na rynkach wschodzących.

//www.pasazer.com/img/images/normal/comac,c919,media1.jpg
Obie strony ocenią możliwości współpracy w odniesieniu do samolotów C919 oraz CSeries, a także podobieństw programu, wspólnych zamówień oraz współpracy w przyszłości jeżeli chodzi o jednolitą linie produktów Bombardiera i COMAC-a. Niestety w ostatnich tygodniach ze współpracy przy wspólnym kokpicie dla obydwu maszyn wycofał się Bombardier. Kanadyjski producent stwierdził, że obecnie musi się skupić przede wszystkim na swoim opóźnionym programie.
 
Kolejna współpraca zawiązała się z Boeingiem. W 2012 r. producenci podpisali umowę o współpracy w obszarach lotnictwa. W ramach umowy obie firmy utworzyły w Pekinie centrum Boeing-COMAC Aviation Energy Conservation and Emissions Reductions Technology Centre, które będzie wspierać projekty badawcze w celu zwiększania oszczędności paliwa oraz zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Centrum będzie finansowane przez obydwie spółki. Producenci samolotów zgodzili się również na coroczne wymiany prognoz rynku lotniczego.

Fot. COMAC/Bloomberggość_c185c - Profil
gość_c185c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie