×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rosja i Chiny będą dalej pracować nad szerokokadłubowcem


Rosyjska firma United Aircraft Corporation zwróci się o rządowe wsparcie projektu budowy nowego rosyjsko-chińskiego samolotu szerokokadłubowego. Ma on powstać we współpracy z chińskim COMAC-iem. Koszty całego projektu mogą wynieść nawet ponad 800 mld rubli (46 mld zł).


Na początku roku rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zaopiniowało rezygnację ze wspieranego przez rząd programu budowy nowego samolotu szerokokadłubowego. Do końca tego roku na prace projektowe pierwotnie miało zostać przeznaczonych 1,1 mld rubli (obecnie ok. 64 mln zł) z środków rządowych oraz 2,5 mld rubli z prywatnego kapitału.

Szef UAC zapowiedział jednak, że zwróci się do rządu o kontynuację wsparcia dla programu zaprojektowania i zbudowania zupełnie nowego samolotu o pojemności 250-280 miejsc. Podkreślił, że etap projektu i prac badawczych może być finansowany ze źródeł prywatnych, ale od 2016 r. niezbędne będą środki publiczne. Samolot może zostać ukończony w latach 2021-22 i wejść do służby w 2025 r. 

Kosztami całego programu podzielą się UAC i COMAC, a z uwagi na osłabiającego się rubla prawdopodobnie koszt budowy nowego samolotu będzie niższy niż prognozowano. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku szacunki mówiły o ponad 830 mld rubli. 

Rząd w Moskwie chce w tym roku przeznaczyć 15 mld rubli na projekt Irkut MS-21, który od lipca ubiegłego roku jest już na linii montażowej.gość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie