Rosja i Chiny będą dalej pracować nad szerokokadłubowcem

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
24 lutego 2015 18:14
Rosyjska firma United Aircraft Corporation zwróci się o rządowe wsparcie projektu budowy nowego rosyjsko-chińskiego samolotu szerokokadłubowego. Ma on powstać we współpracy z chińskim COMAC-iem. Koszty całego projektu mogą wynieść nawet ponad 800 mld rubli (46 mld zł).
Reklama

Na początku roku rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zaopiniowało rezygnację ze wspieranego przez rząd programu budowy nowego samolotu szerokokadłubowego. Do końca tego roku na prace projektowe pierwotnie miało zostać przeznaczonych 1,1 mld rubli (obecnie ok. 64 mln zł) z środków rządowych oraz 2,5 mld rubli z prywatnego kapitału.

Szef UAC zapowiedział jednak, że zwróci się do rządu o kontynuację wsparcia dla programu zaprojektowania i zbudowania zupełnie nowego samolotu o pojemności 250-280 miejsc. Podkreślił, że etap projektu i prac badawczych może być finansowany ze źródeł prywatnych, ale od 2016 r. niezbędne będą środki publiczne. Samolot może zostać ukończony w latach 2021-22 i wejść do służby w 2025 r.

Kosztami całego programu podzielą się UAC i COMAC, a z uwagi na osłabiającego się rubla prawdopodobnie koszt budowy nowego samolotu będzie niższy niż prognozowano. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku szacunki mówiły o ponad 830 mld rubli.

Rząd w Moskwie chce w tym roku przeznaczyć 15 mld rubli na projekt Irkut MS-21, który od lipca ubiegłego roku jest już na linii montażowej.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama