CSeries: Ponad 90 proc. wykonanej certyfikacji dla CS100

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
15 października 2015 12:30
Bombardier ogłosił wczoraj (14.10), że jego nowy model CS100 z rodziny CSeries wykonał już ponad 90 proc. z wymaganych badań certyfikacyjnych, a samoloty CS100 wylatały już w lotach technicznych nieco ponad 2350 godzin z 2400 zaplanowanych.
Reklama

- To wielka radość móc ogłosić, że jesteśmy w końcowej fazie certyfikacji. Po kompleksowym programie prób w locie jesteśmy teraz już na ostatniej prostej do certyfikacji tej maszyny i przekazaniu jej do szwajcarskiej linii. Dzięki poświęceniu i ciężkiej pracy wielu ludzi na całym świecie, dziś jesteśmy dumni mogąc ogłosić, że to ostatnia faza testów lotu stawia nas na dobrej drodze, aby zaświadczyć, że do końca 2015 roku ten samolot będzie gotowy do dostawy - powiedział Fred Cromer, prezes Bombardier Commercial Aircraft.

Samoloty CSeries CS100 przeszły w ostatnich tygodniach testy hałasowe i osiągnęły bardzo dobre wyniki w zakresie redukcji hałasu. Z ostatnich informacji wynika, że są to najcichsze produkowane odrzutowce komercyjne na świecie.

//www.pasazer.com/img/images/normal/swiss,lbg,paris,pbozyk2.jpg
- Ogromna dyscyplina i wysiłki naszych pracowników, dostawców i klientów będą sprawdzone w ciągu najbliższych kilku tygodni, kiedy CSeries CS100 rozpocznie testy na głównych lotniskach w Ameryce Północnej. Testowanie funkcji i niezawodność obejmie lotniskową wydajność, kołowania, lądowania i szybkie przygotowania do ponownego startu (turnaround) oraz kwestie operacyjne na ziemi. To wszystko po to, aby samolot CS100 był gotowy do pracy w linii SWISS od momentu pierwszej dostawy - powiedział Rob Dewar, wiceprezes Bombardier Commercial Aircraft oraz szef programu CSeries.

Wcześniej w tym roku Bombardier poinformował, że na podstawie wyników lotów technicznych, rodzina CSeries CS100 i CS300 osiąga znacznie lepsze parametry: spala mniej paliwa, może zabrać więcej ładunku, ma także większy zasięg i lepsze parametry do startu.

Już teraz wiemy, że maksymalny zasięg samolotów CSeries będzie wynosić 3300 mil morskich (6112 km), czyli o 350 mil morskich (648 km) więcej niż pierwotnie planowano. Maszyna spala o ponad 21 proc. mniej paliwa niż obecnie produkowane samoloty tego typu i ponad 10 proc. mniej w porównaniu do samolotów z nowymi silnikami.

Bombardier CSeries to najnowszy produkt kanadyjskiego producenta. Jest to dwusilnikowy, wąskokadłubowy samolot odrzutowy średniego zasięgu. Rodzina nowych maszyn została podzielona na dwa modele: CS100 oraz CS300, które zabiorą na pokład kolejno od 110/120 do 145/160 pasażerów. Dostawa pierwszego CS100 zaplanowana jest na początku 2016 r. do linii SWISS.

//www.pasazer.com/img/images/normal/bombardier,cs300,paris,pbozyk_1.jpg
Do tej pory Bombardierowi udało się zgromadzić zamówienia na 243 maszyny CSeries, w tym 190 CS300, oraz opcje na nieco ponad 160 maszyn CS100/CS300. To wciąż bardzo małe liczby programu, który kosztuje Bombardiera już ponad 4 mld dolarów amerykańskich. Warto dodać, że w zamówieniach (firm orders) rosyjski Suchoj Superjet 100 prześcignął CSeries. Łącznie do tej pory zamówiono 358 SSJ100 wraz ze 130 opcjami. Być może lepsze wyniki testów w powietrzu oraz wejście do służby w liniach SWISS pozwoli Bombardierowi zainteresować inne linie lotnicze i zebrać kolejne zamówienia.


Zapraszamy także na 5 pytań o... Bombardiera CSeries z Robertem Dewar, wiceprezesem Bombardier Commercial Aircraft i szefem programu CSeries.

Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama