×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotniska w Stambule liderami wzrostu w lipcu


Obydwa lotniska w największym mieście Turcji były w lipcu liderami wzrostu w swoich kategoriach. Jak wynika z danych ACI Europe, główne lotnisko im. Ataturka zwiększyło liczbę pasażerów o 16,9 proc., a drugie, im. Sabihy Gokcen, o 28,5 proc.


Dane ACI Europe obejmują większość europejskich lotnisk. Porty lotnicze należące do tej organizacji obsługują łącznie 88 proc. europejskiego ruchu lotniczego. 

Jak wynika z wyliczeń organizacji, w lipcu po raz pierwszy od kilku miesięcy wzrost na lotniskach spoza Unii Europejskiej dorównał, a nawet przekroczył poziom portów we wspólnocie. Lotniska te rosły odpowiednio o 7,6 proc. (pomimo spadku w Rosji) i o 6,7 proc. Ruch cargo zwiększył się za to jedynie o 0,5 proc. 

Wyrównały się także tempa wzrostu lotnisk o różnej wielkości. Największe (powyżej 25 mln pasażerów rocznie) rosły średnio o 5,7 proc. Najszybciej: Stambuł (16,9 proc.), Madryt (13,1 proc.) i Amsterdam (8,4 proc.).

Wśród portów o ruchu od 10 do 25 mln pasażerów rocznie liderami wzrostu były: Stambuł-Sabiha Gokcen (28,5 proc.), Ankara (25,7 proc.) i Ateny (20,6 proc.). Średnia dla tej grupy wyniosła 8,4 proc. i była większa niż dla grupy 5-10 mln pasażerów rocznie. Dla tej kategorii przeciętny wzrost sięgnął 6,6 proc., a liderami były: Goteborg (30 proc.), Porto (15 proc.) i Budapeszt (14,3 proc.).

Najszybciej rosnące spośród małych lotnisk - Turku - zanotowało wzrost aż o 752,9 proc. Mocno rosły też porty w Ochrydzie (70,1 proc.) i Bukareszcie-Baneasza (51,3 proc.). Średnia dla tej grupy wyniosła 6,3 proc.gość_763e4 - Profil
gość_763e4
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie