Lotnisko w Stambule spodziewa się 35 mln pasażerów w tym roku

19 października 2021 09:00
1 komentarz
Lotnisko w tureckim Stambule zamierza utrzymać się na pozycji lidera największych lotnisk w Europie. Do końca grudnia przedstawiciele lotniska planują obsłużyć ponad 35 mln podróżnych, a w tle rozważań o przyszłej siatce połączeń przebija się polski wątek.
Reklama
W przedpandemicznym 2019 roku międzynarodowy port lotniczy w Stambule plasował się na siódmym miejscu w zestawieniu największych lotnisk w Europie pod kątem liczby obsłużonych pasażerów. Ustępował on wówczas jedynie londyńskiemu Heathrow, paryskiemu CDG, amsterdamskiemu Schiphol, niemieckiemu Frankfurtowi oraz hiszpańskiemu Madrytowi i Barcelonie. Wystarczył rok, aby lotnisko w Stambule mogło po raz pierwszy w historii cieszyć się największą liczbą obsłużonych pasażerów w całej Europie. W mionym roku przez port przewinęło się 23,5 mln podróżnych, co w kontekście pandemii COVID-19 jest wynikiem do pozazdroszczenia.

Przedstawiciele lotniska podkreślają, że nie planują spocząć na laurach i w 2021 roku zamierzają obsłużyć przynajmniej 35 mln pasażerów. To pozwoliłoby lotnisku umocnić pozycję lidera. Podejmowane przez włodarzy portu działania potwierdzają ich ambitne plany. Od początku roku w Stambule pojawiło się 11 nowych przewoźników, a lokalna siatka połączeń wzbogaciła się o 26 nowych tras. Co więcej, linia Emirates rozpoczęła niedawno codzienne loty z Dubaju do Stambułu przy wykorzystaniu samolotów Airbus 380.


Kluczem do sukcesu mają okazać się stosunkowo niskie opłaty lotniskowe oraz otwarcie się na niskokosztowe połączenia P2P (Point-to-Point). Wśród listy życzeń włodarzy lotniska znajdują się 73 nieodkryte dotąd trasy, które mogłyby być oferowane przez wąskokadłubowe maszyny Turkish Airlines w niedalekiej przyszłości. Co ciekawe, nowości miałyby dotyczyć m.in. polskich lotnisk regionalnych.

- Nasza obecna oferta to dopiero początek. Obecnie mamy bardzo długą listę życzeń. Potencjał widzimy przede wszystkim na rynku brytyjskim, ale zerkamy również w stronę Włoch, Hiszpanii, Rosji, Ukrainy i Polski. Przykładowo, nasza siatka połączeń mogłaby zwiększyć się o pięć czy sześć tras do Polski. Przeszkodą są jednak obowiązujące nas umowy dwustronne - powiedział Majid Khan, przedstawiciel tureckiego portu.

Ostatnie komentarze

B52 2021-10-20 22:38   
B52 - Profil B52
Ciekawa obserwacja mi się nasunęła. Istanbuł, ludność około 15 mln, dojazd na nowe lotnisko odległe 54 km 50-60 min jeśli nie ma większego trafiku gdy uruchomią metro to będzie 40-45 min, spodziewana ilość pasażerów w trakcie pandemii 35 mln. Planowany CPK w Baranowie, ludność w zasięgu 60 min jazdy pociągiem około 7 mln, wypełnienie nawet bez pandemii 20-22 mln. Teoretyczna lokalizacja CPK w połowie drogi między Warszawa i Śląskiem przy CMK dojazd 60 min odległość około 150 km z Warszawy, Katowic i Krakowa po obecnej modernizacji, ludność 15-16 mln, wypełnienie na CPK po przeniesieniu ruchu pasażerskiego z Chopina, Modlina, Balic i Pyrzowic około 40 mln bez budowy nawet 1 km kolejowych "szprych". Różnica w odległości między lotniskiem w Istanbule i CPK w połowie drogi przy CMK ma niewielki wpływ na czas dojazdu na oba lotniska. Nawet w Nowym Jorku dojazd na JFK lub do Newarku z Manhattanu też zajmuje około 60 min. Przy 250km/h na CMK 60 min na CPK z 4-ech największych aglomeracji Polski nie powinno być problemem nawet dla Łodzi bez KDP. Przy takim wypełnieniu pasażer tranzytowy z Europy Wschodniej i Centralnej sam przyleci bo będzie siatka połączeń i nikt nie musi stawać na głowie a LOT może spokojnie zająć się budową siatki połączeń na cały świat a nie kombinowaniem jak wyprowadzić tanie linie do Radomia żeby nie mieć konkurencji na CPK co jest zupełnie bez sensu żeby z nimi konkurował na europejskim rynku, strata czasu. Zamiast tego niech LOT znadzie partnerów w obu Amerykach i Azji z którymi podpisze code sharing umowy. Gdyby ktoś nie pamiętał jaka jest gęstość zaludnienia w Polsce i dlaczego proponuję taką lokalizację dla CPK to niech zaglądnie na tą stronę: zobacz link
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy