Gdańsk: Otwarcie nowej części terminalu T2

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
02 września 2015 20:09
23 komentarzy
We wtorek (1.09) na gdańskim lotnisku odbyła się oficjalna inauguracja nowej, przylotowej części terminalu T2. Gościem specjalnym uroczystości był Lech Wałęsa, który przylatując z Gabonu, skorzystał jako pierwszy z nowej infrastruktury lotniska.
Reklama


Oczywiście również i tym razem było niekonwencjonalnie. Właściciele Portu Lotniczego Gdańsk, zamiast przecinać wstęgę, dokonali uroczystego zburzenia symbolicznego muru, który odgradzał nowodowybudowaną część terminalu, od reszty obiektu.


- Pierwszego września dokonaliśmy uroczystego oddania do użytku nowej części terminalu. Jednak dla nas nie sama uroczystość dnia wczorajszego była najważniejsza. Już o godzinie 22.00, gdy już ślad wszelkich imprezach musiał natychmiastowo zniknąć, czekał nas największy sprawdzian tej inwestycji. Było to obsłużenie pierwszych przylotów pasażerów ze Stansted oraz Modlina. Jak się okazało, sprawdzian ten zdaliśmy na piątkę. Wszystkie systemy zadziałały właściwie, a pasażerowie zachowali się tak, jak tego oczekiwaliśmy projektując przeznaczoną dla nich infrastrukturę i jej oznakowanie – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.


Nowa część Terminalu Pasażerskiego T2 powiększyła oddany do użytku w kwietniu 2012 roku obiekt o kolejne około 30% wielkości. Całość trwającej 18 miesięcy inwestycji wraz z rękawami pasażerskimi oraz nowym układem drogowym, kosztowała około 150 milionów złotych. Najważniejszym elementem nowej części terminalu jest oczywiście strefa przylotów. Powiększona hala odlotowa została wyposażona w kolejne dwa rękawy pasażerskie.

Dzięki połączeniu terminalu specjalnym łącznikiem z uruchomioną również kolej PKM, podróż między lotniskiem, a centrum miasta stała się jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza. Dla dojeżdżających innymi środkami transportu oddano nowy system drogowy, na którym pojawiła m.in. się pętla autobusowa i nowy parking krótkookresowy. Zmieniło się również działanie systemu kiss & fly, który obowiązuje w całym układzie drogowym, na opuszczenie którego kierowcy będą mieli 10 minut. Parkujący na dłuższy okres udawać się mogą na parkingi krótko-, średnio- lub długoterminowe, które anulować będą opłatę kiss & fly, zastępując ją opłatą zgodną z cennikiem danego parkingu.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_70ced 2015-09-15 08:53   
gość_70ced - Profil gość_70ced
Najfajniejszy terminal z lotnisk regio w Polsce.
gość_d9ca9 2015-09-07 14:14   
gość_d9ca9 - Profil gość_d9ca9
Witam. Miałem ten zaszczyt wypróbować nową część w czwartek. Powiedzmy że praktycznie na raz przyleciały 3 samoloty. Plus-minus 540 pasażerów. Wynik jaki z tego wyszedł to olbrzymi tłok przed jedynym przejściem przez które da się iść tylko "gęsiego" Nie wiem czym sie włodarze podniecają skoro nie mogą zapewnić poprawnej przepustowości po przylocie!
gość_b5be8 2015-09-07 08:47   
gość_b5be8 - Profil gość_b5be8
..egzamin zdany na piątkę??ŻART. zdumiewa mnie ten wieczny i bezkrytyczny optymizm włodarzy lotniska. zapraszam do odbioru bagażu przy kilu przylotach na raz..tragedia!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama