Ryanair opóźni sprzedaż Aer Lingus?

12 czerwca 2015 08:49
2 komentarze
Irlandzka Komisja Konkurencji, odpowiednik UOKiK-u w tym kraju, nakazała Ryanairowi sprzedaż co najmniej 24,8 proc. posiadanych akcji linii Aer Lingus. Ryanair odwoła się od tego postanowienia, co może wyraźnie spowolnić proces sprzedaży Aer Lingusa koncernowi IAG.
Reklama
Ryanair jest obecnie właścicielem 29,8 proc. akcji Aer Lingusa. Linia kierowana przez Michaela O'Leary'ego skupowała udziały w irlandzkim rywalu do 2013 r., próbując przejąć tę spółkę.

Transakcję te zablokowała jednak Komisja Europejska, która obawiała się monopolu Ryanaira w Irlandii.

Teraz jednak przejęciem Aer Lingusa zainteresowany jest koncern IAG, do którego należą British Airways, Iberia i Vueling. Na sprzedaż rządowych 25 proc. akcji zgodę wydały już władze Irlandii. Do przejęcia kontroli nad linią IAG potrzebuje jednak także udziałów Ryanaira - bez nich nie uzyska większościowego pakietu.

Ryanair otrzymał już formalną ofertę sprzedaży akcji, jednak nie podjął jeszcze decyzji. Według nieoficjalnych informacji BBC irlandzka linia była gotowa sprzedać swoje udziały w Aer Lingusie IAG-owi, jednak domagała się za to dodatkowych korzyści, w tym slotów na brytyjskich lotniskach.

Jednak decyzja Komisji Konkurencji w Irlandii może znacznie opóźnić ten proces. Nakazała ona Ryanairowi zmniejszyć udział w Aer Lingusie do maksymalnie 5 proc., czyli sprzedać niemal 25 proc. akcji. Teoretycznie te udziały mógłby odkupić IAG, jednak Ryanair zapowiada odwołanie.

Już w 2013 r. poprzedni urząd antymonopolistyczny w Irlandii nakazał Ryanairowi zmniejszenie udziałów w Aer Lingusie. Linia Michaela O'Leary'ego odwołała się jednak od tej decyzji - po kwietniowym wyroku sądu, niekorzystnym dla Ryanaira, sprawa trafi zapewne do Sądu Najwyższego.

Podobną procedurę odwoławczą przejdzie zapewne nowa decyzja, co oznacza, że sprzedaż akcji Aer Lingusa należących do Ryanaira może zostać zablokowana nawet na kilka lat.

Ryanair przypomina, że podstawowym argumentem irlandzkiego urzędu antymonopolistycznego było to, że żadna inna linia nie będzie zainteresowana zakupem Aer Lingusa, jeśli Ryanair nie zmniejszy swojego udziału. Jednak aktualna oferta IAG-u temu zaprzecza - twierdzi linia Michaela O'Leary'ego. Ryanair nazywa decyzję Komisji Konkurencji absurdalną i błędną z prawnego punktu widzenia.

Ryanair nie tłumaczy jednak, czemu tak ostro protestuje przeciwko decyzji Komisji Konkurencji, skoro i tak rozważa sprzedaż akcji Aer Lingusa.

Ostatnie komentarze

gość_da668 2015-06-16 00:18   
gość_da668 - Profil gość_da668
urząd antymonopolowy - tak się to nazywa po polsku. jeśli chodzi o ścisłość, zgodę na sprzedaż wydawał brytyjski urząd antymonopolowy - decyzja krytykowana przez ryanair ze względu na rzekome ograniczenie konkurencyjności w połączeniach między uk i roi.
gość_8acb8 2015-06-12 11:17   
gość_8acb8 - Profil gość_8acb8
Kurczę, to są dopiero łobuzy. Zawsze będą robić tak, żeby komuś utrudnić życie, nawet, jeśli nie mają w tym żadnego interesu. Kiedyś chcieli całego Lingusa dla siebie, potem sprzedali w nim udziały, a teraz, chociaż nie robi im to różnicy, będą blokować czyjeś działania. Perfidne.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy