IATA podnosi prognozy zysku dla branży lotniczej

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 czerwca 2015 07:39
Niemal 30 mld dolarów netto mają zarobić w tym roku linie lotnicze na całym świecie. To niemal dwa razy więcej niż w 2014 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) podniosło swoje prognozy na ten rok.
Reklama

Zgodnie z obecną prognozą IATA linie lotnicze mogą liczyć na całkowity wynik finansowy netto w tym roku na poziomie 29,3 mld dolarów przy przychodach na poziomie 727 mld dolarów. Wskaźnik rentowności wyniesie 4,0 proc. W 2014 r. przewoźnicy uzyskali wynik netto na poziomie 16,4 mld dolarów.

Średnie wypełnienie samolotów na świecie ma w tym roku wynieść 80,2 proc.

Choć poprawa będzie obserwowana na całym świecie, najwięcej zarobią przewoźnicy w Stanach Zjednoczonych (15,9 mld dolarów). Ich rentowność EBITDA wyniesie ponad 12 proc., a rentowność netto 7,5 proc. Przewoźnicy w Europie zarobią jedynie 5,8 mld dolarów (przy rentowności netto 2,8 proc.), a linie z Azji i Oceanii - 5,1 mld dolarów przy rentowności 2,5 proc.

Linie z Bliskiego Wschodu osiągną zysk netto na poziomie 1,8 mld dolarów przy rentowności netto 3,1 proc.

- Umieśćmy jednak te prognozy w perspektywie. Apple tylko w ciągu drugiego kwartału zarobiło 13,6 mld dolarów - niemal połowę tego, co linie lotnicze przez cały rok. Nie zazdrościmy nikomu sukcesu, ale musimy przypominać wszystkim, a szczególnie rządom, że branża lotnicza jest bardzo trudna - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Tony Tyler, dyrektor generalny IATA.

W przeliczeniu na pasażera linie będą zarabiały netto 8,27 dolara. Najwięcej zyskają przewoźnicy z Ameryki Północnej (18,12 dolara na pasażera), a powyżej średniej są też linie bliskowschodnie (9,61 dolara). Europejskie spółki mogą liczyć na wynik na poziomie 6,30 dolara na osobę.

Czynnikami napędzającymi dobry wynik linii lotniczych będą przede wszystkim tanie paliwo oraz rosnąca liczba pasażerów.

IATA prognozuje, że średnioroczna cena baryłki ropy w 2015 r. wyniesie 65 dolarów (o 36 proc. mniej niż w 2014 r.), a paliwa lotniczego - 78 dolarów (o 33 proc. mniej). Z kolei ruch pasażerski ma zwiększyć się o 6,7 proc. i po raz pierwszy w historii przekroczyć poziom 3,5 mld osób.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama