×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ryanair zwiększył zysk o 66 proc. do 867 mln euro


Irlandzki przewoźnik Ryanair zarobił w roku fiskalnym 2014/15 zakończonym w marcu br. 867 mln euro netto. To o ponad 340 mln euro więcej niż rok temu. Liczba pasażerów wzrosła o 11 proc. do 90,6 mln, a średnie wypełnienie z 83 do 88 proc.


Ryanair w ciągu 12 miesięcy zanotował przychody w wysokości 5,65 mld euro. To o 617 mln (12 proc.) więcej niż w roku fiskalnym 2013/14. 

Zysk netto w przeliczeniu na akcję wzrósł o 69 proc. do 62,6 centa. Ryanair już w lutym wypłacił akcjonariuszom dywidendę w wysokości 520 mln euro, a potem uruchomił program skupu akcji. Przeznaczy na niego 400 mln euro. Oznacza to, że do sierpnia br. łączna wartość wszystkich wypłat dla akcjonariuszy (w postaci dywidendy i wykupu akcji) w historii Ryanaira sięgnie 3 mld euro. 

Ryanair poinformował, że koszty bez uwzględnienia paliwa w ubiegłym roku pozostały na niezmienionym poziomie. Udało się to osiągnąć pomimo uruchomienia lotów na wiele droższych, głównych lotnisk. Wynikało to z niższych kosztów paliwa - po uwzględnieniu ich ogólny poziom kosztów Ryanaira spadł o 5 proc. Przewoźnik zakontraktował już 90 proc. paliwa na ten rok fiskalny w średniej cenie 92 dolarów za baryłkę, a na przyszły 36 proc. po przeciętnie 69 dolarów za baryłkę.

Na koniec roku przewoźnik miał 364 mln dolarów gotówki netto.

Dobre wyniki są w dużej mierze skutkiem programu "Always Getting Better", w ramach którego Ryanair podnosi jakość obsługi i oferuje nowe usługi. 

Przewoźnik szacuje, że dobre wyniki z zeszłego roku będą kontynuowane w bieżącym. Już w ciągu pierwszych czterech miesięcy Ryanair zanotował poprawę średniego wypełnienia o 10 pkt proc. rok do roku. Ryanair oczekuje, że dynamika spowolni do 1-2 pkt proc. latem (z uwagi na wysoki poziom odniesienia). 

Irlandzka linia spodziewa się, że osiągnie ok. 10-proc. wzrost liczby pasażerów. To może - jak ocenia Ryanair - skłonić konkurentów do walki cenowej i obniżenia taryf (irlandzka linia nazywa tę decyzję wprost "nieracjonalną"). Ponieważ Ryanair zamierza koncentrować się na utrzymaniu wskaźników wypełnienia, może mieć to wpływ na niższe marże. W tym roku linia celuje w utrzymanie zeszłorocznej rentowności w pierwszym półroczu i spadek o 4 pkt proc. do 8 proc. w drugim półroczu. 

W całym roku Ryanair liczy, że głównie dzięki obniżkom kosztów osiągnie wzrost zysku netto o około 10 proc. Szacuje go na 940-970 mln euro netto. 


Reklama


Booking.com
gość_61811 - Profil
gość_61811
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie